Ustawa nakłada na gminy obowiązek zorganizowania odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych. Zgodnie z rozstrzygniętym przetargiem od 1 lipca tego roku śmieci odbierać będzie od nas konsorcjum firm Remondis i Zebra. Obsługą administracyjną systemu zajmie się Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Komunalnymi Urzędu Miejskiego (...)
- Większość sochaczewian będzie musiała kolejny raz wypełnić deklaracje dotyczące sposobu odbioru odpadów?
- Nie muszą robić tego tylko ci, którzy zadeklarowali, że ich śmieci będą niesegregowane i nie uległa zmianie liczba osób zamieszkujących w danym domu czy mieszkaniu - mówi naczelnik wydziału ochrony środowiska i gospodarki odpadami komunalnymi Agnieszka Tomaszewska. - Deklaracje zaczniemy rozsyłać do mieszkańców około 15 lipca. Będzie to akcja analogiczna do tej, która odbyła się w lutym. Mieszkańcy wspólnot i spółdzielni będą musieli przekazać je zarządcom. Właściciele domów jednorodzinnych - dostarczyć do ratusza. Jeżeli ktoś nie złoży drugiej deklaracji, burmistrz, w drodze decyzji administracyjnej, sam wyznaczy wysokość opłaty na dany lokal. Wówczas osoby go zamieszkujące będą płacić jak za śmieci niesegregowane, czyli drożej.
Okres próby
W poprzednim numerze Ziemi Sochaczewskiej zamieściliśmy szczegółowy harmonogram odbioru odpadów. Agnieszka Tomaszewska przyznaje, że po pytaniu kiedy będą odbierane śmieci?, najczęściej pada jak właściwie mamy je segregować?.
- W zasadzie powinniśmy segregować odpady tak, jak robiliśmy to dotychczas - mówi. - Wystarczy spokojnie się zastanowić i kierować zasadą, że do pojemników od selektywnej zbiórki wrzucamy rzeczy czyste. Jeżeli mamy nie do końca opróżnione opakowanie po jogurcie, należy wyrzucić zawartość, a potem je opłukać. Chodzi o to, żeby nie zanieczyścić innych odpadów. Podobnie postępujemy jeżeli chodzi np. o zatłuszczony papier. Nie wkładamy go do makulatury, a łącznie ze śmieciami nieposegregowanymi. Tak wyrzucamy też opakowania po dezodorantach, piankach do golenia itp.
Agnieszka Tomaszewska przypomina, że pierwsze miesiące obowiązywania ustawy będą dla mieszkańców okresem wdrażania się. Nikt nie będzie karany za błędy w prowadzeniu selektywnej zbiórki. To czas na wypracowanie nowych nawyków.
Szkło, papier, plastik
W blokach śmieci będziemy segregować na szkło, papier, plastik, metale i opakowania wielomateriałowe (tzw. tetra paki, czyli mówiąc najprościej opakowania po sokach, czy mleku). Tak posegregowane odpady mieszkańcy bloków będą musieli wynieść do oznaczonych pojemników, które będą stały na gruntach spółdzielni, wspólnot i na terenach miejskich. Niebieskie będą na papier, żółte na plastik, szare na metale i opakowania wielomateriałowe, białe na szkło, zielone na odpady zielone (trafi do nich głównie trawa).
Resztę odpadów tzw. zmieszanych - ulegających biodegradacji, czyli głównie odpadków kuchennych, oraz tych, których nie da się wysegregować (np. pampersy) będziemy wszyscy wrzucać do zwykłych pojemników w śmietnikach.
Mieszkańcy domków jednorodzinnych będą analogicznie segregować śmieci w workach. W białych szkło, w żółtych papier, plastik, metale i odpady wielomateriałowe, a w zielonych odpady zielone czyli trawę i liście. Pozostałe odpady, podobnie jak w przypadku mieszkańców bloków, wrzucać będą do koszy na śmieci zmieszane.
Nie wszędzie jednak pojemniki się pojawiły. Co mieszkańcy mają robić w tej sytuacji?
- Pojemniki będą stawiane na osiedlach sukcesywnie. Dopóki się nie pojawią, mieszkańcy wyrzucają śmieci, tak jak to robili dotychczas. Podobnie w przypadku worków. Jeżeli konsorcjum Zebra-Remondis ich jeszcze nie dostarczyło, można korzystać z dowolnych worków na śmieci - mówi Agnieszka Tomaszewska.
Agnieszka Poryszewska
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze