Będzie drugi przetarg na remont odcinka 452 metrów ulicy Staszica. Pierwszy został unieważniony, ponieważ zamawiający, czyli miasto i współfinansujący ten projekt powiat na przebudowę drogi przeznaczyli mniej, niż zażyczyli tego sobie właściciele firm budowlanych. Kolejny przetarg przeprowadzony zostanie w innej formie, w rozbiciu na dwa elementy oddzielnie oceniane będą oferty na roboty drogowe, a oddzielnie na wodociąg.
W pierwszym przetargu urząd miejski na przebudowę ulicy Staszica wraz z oświetleniem i biegnącą pod nią kanalizacją deszczową przeznaczył kwotę 1.666.000 zł. Do tego 650.000 zł chciał wyłożyć ZWiK na kompleksową wymianę wodociągu i budowę nowych przyłączy.
- Wprawdzie razem było to 2.316.000 zł, ale oferenci nie zmieścili się w limitach. O ile w przypadku wodociągu, finansowanego przez naszą spółkę, wszystkie pięć firm zażądało wynagrodzenia mniejszego niż 650 tys. zł, o tyle w przypadku nawierzchni ulicy Staszica, oświetlenia i kanalizacji deszczowej oferty nie zeszły poniżej 1.747.000 zł, a to o ponad 80 tys. więcej, niż chcieliśmy i mogliśmy wydać wyjaśnia z-ca burmistrza Stanisław Wachowski.
Czy można było dołożyć brakujące 80 tys. i już w połowie lipca wprowadzić firmę na plac budowy? Tak, gdyż nie raz zdarzało się, że po przetargu zwoływano sesję Rady Miejskiej i specjalną uchwałą zwiększano wydatki na dany projekt. Burmistrz mógł wtedy podpisać umowę z najtańszym wykonawcą.
- To zawsze sprawa chłodnej oceny, czy sięgać do miejskiej kasy i zwiększyć planowane wydatki, bo terminy naglą, zima blisko, każdy dzień się liczy, czy może zostawić taką kwotę, jaką zabezpieczono w budżecie i ogłaszać przetarg po raz drugi. W przypadku ul. Staszica uznaliśmy, że w drugim podejściu uda się uzyskać jeszcze lepszą cenę, nie zwiększymy zatem puli pieniędzy i wykonawcy będą musieli się zmieścić w 1.666.000 zł dodaje wiceburmistrz.
Jego zdaniem, gdy są pieniądze, wsparcie ze strony inwestora a wykonawca solidny i terminowy, wtedy roboty idą błyskawicznie.
- Mimo, że przez konieczność ogłoszenia drugiego przetargu z kalendarza robót wypadną nam tak cenne 3-4 tygodnie wierzę, że uda się przebudować ulicę Staszica przed zimą. Zainteresowanie kontraktem jest duże, praca pewna, miasto jako płatnik to idealny partner, jestem pewien, że w drugim postępowaniu osiągniemy sukces zaznacza S. Wachowski.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze