Niemal czteroletnie starania burmistrza Piotra Osieckiego i samorządu miejskiego o remont należącej do powiatu ulicy Staszica chyba wreszcie mają szansę na szczęśliwy finał. Staszica znalazła się na liście rankingowej Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych czyli tzw. schetynówek, a to oznacza, że w 2015 roku wykonany zostanie jej remont. Prace mają pochłonąć 6 mln zł, a miasto pokryje 33% związanych z tym kosztów. Połowę pieniędzy będzie pochodziło z budżetu centralnego, 17% wyłoży powiat. Oczywiście pod warunkiem, że zadeklarowane wcześniej przez oba samorządy kwoty zostaną wpisane do budżetów na przyszły rok, a nowe już rady miasta i powiatu potwierdzą te decyzje stosownymi uchwałami.
Na opublikowanej właśnie liście rankingowej Narodowego programu Przebudowy Dróg Lokalnych wspólnu wniosek powiatu i miasta na remont ulicy Staszica znalazł się na wysokim, 18 miejscu. Wojewoda Mazowiecki zatwierdził plan remontu drogi na całej długości to jest 1732 metrów. Projekt zakłada przebudowę ulicy, wykonanie ścieżki rowerowej i dodatkowych miejsc postojowych.
Jak mówi burmistrz Piotr Osiecki, wstępna decyzja o przyznaniu 3 mln złotych to doskonała wiadomość przede wszystkim dla mieszkańców oczekujących na remont tej arterii od czterech lat. Od tego czasu samorząd miejski przekonuje władze powiatu, że nie tylko warto, ale trzeba zająć się ulicą Staszica, bo po latach eksploatacji jej stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Droga powiatowa w ścisłym centrum miasta nie może tak wyglądać.
Ostatni raz radni miasta rozmawiali na sesji 23 września, gdy burmistrz zwrócił się z pytaniem, czy ma podpisać ze starostą niekorzystne porozumienie zakładające, że na remont powiatowej drogi jej zarządca wyłoży tylko 1 mln, a miasto aż 2 mln. Radni podjęli wtedy trudną decyzję, że warto wejść w ten projekt, złożyć wspólny wniosek do NPPDL, choć proporcje kosztów powinny być odwrotne.
- Bardzo się cieszę, że temat remontu ulicy Staszica, który wywołałem niemal cztery lata temu wreszcie ma szanse na pozytywne zakończenie. W budżecie miasta na przyszły rok na pewno znajdą się dwa miliony złotych, które zadeklarowaliśmy jak wkład naszego samorządu w tę inwestycję. Oczywiście wolałbym, by podział środków był bardziej sprawiedliwy, by miasto nie musiało wykładać dwa razy więcej niż powiat, ale najważniejsze, że wreszcie ruszymy z tą inwestycją. Mam nadzieję, że już nikt się z niej nie wycofa. Remont Staszica to był jeden z celów, jaki sobie wytyczyliśmy. Dziś już nie miejsce i czas, by wracać do historii i zastanawiać się dlaczego tak długo to trwało. Przypomnę, że miasto wyłożyło również pieniądze na projekt. Cieszę się, że znaleźliśmy się na wysokim miejscu w rankingu zadań finansowanych w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, z którego będzie pochodzić połowa pieniędzy na tę inwestycję. Za rok o tej porze będziemy jeździli nie tylko nową ulicą, ale też ścieżką rowerową, pojawią się wygodne miejsca parkingowe, latarnie, ulica całkowicie zmieni swoje oblicze tak jak niedawno stało się to choćby z placem Obrońców Sochaczewa. Gratulacje dla wszystkich, którzy byli zaangażowani w ten projekt. Razem zmieniamy nasze miasto - mówi Piotr Osiecki.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze