Reklama

Tysiąc podpisów za remontem ul. Staszica

Tygodnik Ziemia Sochaczewska
12/03/2013 09:16

W ostatni weekend przy ulicy Staszica, na Placu Kościuszki i przed kościołem w Trojanowie zbierano podpisy pod apelem do starosty sochaczewskiego w sprawie rozpoczęcia remontu ulicy Staszica. Akcję zorganizowali sochaczewianie zniecierpliwieni bezczynnością władz powiatu.

We wrześniu rada miasta przyjęła uchwałę, na mocy której staroście, który jest zarządcą ul. Staszica miała zostać przekazana kwota 1.125.000 zł. Pieniądze te, wspólnie ze środkami pochodzącymi z budżetu powiatowego, powinny wystarczyć na wykonanie pierwszego etapu robót. Już w  2013 roku wyremontowany ma zostać odcinek od ul. Warszawskiej do Szkoły Podstawowej nr 4. Mimo iż wniosek przygotowany przez władze powiatu nie zakwalifikował się do dofinansowania w ramach rządowego programu tzw. schetynówek, miasto nadal jest gotowe pokryć połowę kosztów remontu  ulicy. 

Reklama

W przeciągu ostatnich dwóch tygodni do walki o ulicę aktywnie włączyli się sami mieszkańcy. Podjęli oni dwie inicjatywy mające doprowadzić do modernizacji. Jedną pilotuje Stowarzyszenie Na Rzecz Mieszkańców Sochaczewa i Okolic Amnis. Z podobną inicjatywą wyszła  także grupa mieszkańców, w której znalazł się radny powiatowy Dariusz Dobrowolski, prywatnie mieszkaniec ulicy.

- Ludzie zaczęli zastanawiać się, dlaczego powiat nie robi nic w kierunku rozpoczęcia prac. W ubiegłym tygodniu przystąpiliśmy do zbierania podpisów. Odzew jest gigantyczny - powiedział nam radny Dobrowolski. - Akcję prowadzimy w sposób ciągły.  Nawet nie próbujemy szacować ile osób nas poparło.  Na podsumowania przyjdzie czas, kiedy oficjalnie zamkniemy zbiórkę.

Reklama

Podczas najbliższej sesji rady powiatu Dariusz Dobrowolski chce przekazać pismo wraz z listami staroście Tadeuszowi Korysiowi. Zabraniem głosu na sesji zainteresowani są także członkowie Amnis.

- Ostatni weekend zamknęliśmy z wynikiem około 1000 podpisów popierających rozpoczęcie remontu ulicy. Oprócz tego kolejnych kilka list krąży jeszcze wśród mieszkańców - mówi Zbigniew Warzecha. - W piątek wicestarosta Janusz Ciura powiedział mi, że inwestycja jest zatwierdzona. Jednak z tych słów nic nie wynika. Jeżeli faktycznie remont jest pewny, dlaczego nikt nie mówi kiedy będzie rozpisany przetarg, czy na kiedy powiat planuje rozpoczęcie realizacji tego przedsięwzięcia?

Reklama

Postawienie przez sochaczewian sprawy na ostrzu noża przyniosło pierwsze efekty. Jak przekazała nam dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Małgorzata Dębowska, władze powiatu w piątek złożyły w urzędzie miejskim pismo dotyczące wykonania remontu drogi. Propozycja starostwa będzie omawiana podczas najbliższej, wtorkowej narady burmistrzów. Do sprawy wrócimy w kolejnym wydaniu gazety .

Agnieszka Poryszewska

 

 

APELE MIESZKAŃCÓW DO STAROSTY TADEUSZA KORYSIA

 

 

Apel mieszkańców ul. Staszica do Starosty Powiatu Sochaczewskiego Tadeusza Korysia

Reklama

My, mieszkańcy miasta Sochaczew i ulicy Staszica zwracamy się z apelem do Pana starosty Tadeusza Korysia o jak najszybsze ogłoszenie przetargu na przebudowę będącej w zarządzie powiatu ulicy Staszica w Sochaczewie.

Nie musimy chyba przekonywać, jak ważna to ulica nie tylko dla nas, ale dla całej społeczności miasta i powiatu. Każdego dnia tą ulicą przejeżdżają tysiące ludzi. Dla nas, jako jej mieszkańców, ważny jest nie tylko jej wygląd i stan techniczny dziś fatalny, ale bezpieczeństwo nas, naszych dzieci i bliskich.

Reklama

Projekt przebudowy ulicy Staszica zakłada m.in. powstanie ścieżki rowerowej i zatoczek parkingowych, co zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo. Samochody wreszcie nie będą parkować na chodniku, a dzieci i młodzież zyskają bezpieczną ścieżkę dla rowerów. Nowe lampy, równa nawierzchnia, proste chodniki to wszystko sprawi, że komfort mieszkania przy tej bardzo głośnej, mocno eksploatowanej ulicy choć trochę się poprawi.

Szanowny Panie starosto, samorząd miasta Sochaczew przeznaczył na tę inwestycję 1 124 948 zł. Z kolei samorząd Powiatu Sochaczewskiego ma zarezerwowane w budżecie 449 980 złotych. Nieotrzymanie przez powiat dofinansowania z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych w żadnym razie nie powinno skutkować zaniechaniem tej oczekiwanej przez całą społeczność miasta i powiatu inwestycji!

Reklama

Na dziś oba samorządy dysponują kwotą 1 574 928 zł, co stanowi 70% kosztorysu inwestorskiego. Mamy kryzys, także w branży budowlanej. Firmy zaciekle walczą o kontrakty. Ceny usług na tym rynku spadają.

Im szybciej ogłosi Pan przetarg, tym większe mamy szanse na uzyskanie dużo niższej od zakładanej w kosztorysie ceny i wykonanie inwestycji w ramach posiadanych przez oba samorządy środków.

Niech Pan nie zmarnuje tej historycznej szansy.

 

 

Petycja stowarzyszenia Amnis

() Zwracamy się do Pana z prośba o interwencję i podjęcie działań mających na celu sfinalizowanie remontu ulicy Staszica.

Reklama

W szczególności domagamy się wszczęcia procedury przetargowej w celu wyłonienia wykonawcy remontu ulicy Staszica.

()

Stowarzyszeniu, jak i mieszkańcom powiatu poczyniono, zarówno osobiście jak i na łamach prasy lokalnej wiele konkretnych obietnic, co do przeprowadzenia remontu, jego kształtu i czasu - i nic to. Czas teraz rozliczyć się z poczynionych obietnic i zrealizować swoje zobowiązania.

Ulica Staszica ()  jest obecnie w tak fatalnym stanie, że postawiono ograniczenia prędkości do 30 km/h, co i tak jest optymistycznym założeniem, co do rzeczywistej prędkości możliwej do osiągnięcia. W chwili obecnej jest już ulicą brukową, ponieważ warstwa asfaltu znika. Chodnik również jest nie do użytku, w szczególności przez osoby niepełnosprawne lub starsze z ograniczoną zdolnością ruchową ().

Reklama

Dlatego też zdecydowaliśmy się na podjęcie bardziej zdecydowanych działań co do przyspieszenia wskazanej inwestycji.

Pierwszym naszym krokiem jest złożenie na Pana ręce listy osób domagających się natychmiastowego rozpoczęcia remontu, przeznaczenia funduszu z budżetu powiatu oraz wszczęcia procedury przetargowej z zaznaczeniem, że interesują nas faktyczne efekty państwa działań - czas obietnic, wyjaśnień i tłumaczeń już minął.

Po drugie i niemniej ważne, Stowarzyszenie przy wsparciu swoich członków oraz sympatyków zamierza wyjaśnić znaczenie inwestycji remontu ulicy Staszica szerszej opinii publicznej wszelkimi dostępnymi środkami ().  

Reklama

Po trzecie, ale i nie ostatnie, Stowarzyszenie jest świadome, że z racji złego stanu nawierzchni ulicy Staszica wszystkie osoby, które poniosły z tego tytułu jakąkolwiek szkodę mają prawo domagania się stosownego odszkodowania od właściciela drogi, którym jest Powiat Sochaczewski ().  

Liczymy na: konkretne i niezwłoczne pisemne powiadomienie nas o rozpisaniu przetargu na realizację remontu ulicy Staszica oraz faktyczne wyłonienie wykonawcy i rozpoczęcie remontu.

Uprzejmie informujemy, że tym razem nie poprzestaniemy na obietnicach, ale rozliczymy Państwa z efektów pracy.

Reklama

 

Sonda: 

Zapytaliśmy sochaczewian co sądzą o tej sprawie.

 

Karol Pruski

Mieszkam przy ul. Staszica, często obserwuję, jak nieudolnie prowadzone są prace remontowe, które wyrządzają więcej szkód niż poprawiają stan jezdni. Uważam, że ulica wymaga natychmiastowego remontu.

 

Monika Sieczkarek

Ulica Staszica jest w złym stanie. Skoro inne ulice są remontowane także i ta powinna być doprowadzona do należytego ładu. Wydaje mi się, że miasto dużo zyskałoby wizualnie.

 

Ryszard Wasiota

Z całą pewnością należałoby przeprowadzić remont. Jestem wieloletnim kierowcą i strasznie denerwują mnie dziury znajdujące się w jezdni. Szczególnie da się to zaobserwować po zimie.

 

Beata Franczuk

Ulica Staszica jest w beznadziejnym stanie. Szczególnie odcinek koło starego szpitala pozostawia wiele do życzenia. Niektóre dziury są tak duże, że można poważnie uszkodzić auto. Wielokrotnie od znajomych kierowców słyszę narzekania na tę ulicę.

 

Mirosława Janiak

Często jeżdżę samochodem i uważam, że ulica Staszica jest w krytycznym stanie. Nawierzchnia nie nadaje się do użytkowania, o czym przekonuję się, gdy jadę tamtędy do córki.

 

Michał Paczkowski

Wiele ulic oraz budynków znajdujących się nieopodal pl. Kościuszki zostało odremontowanych, wśród nich powinna znaleźć się także ul. Staszica. Razi mnie wygląd ulicy Staszica, kiedy porównuję ją z Warszawską.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo e-Sochaczew.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości