Bez żadnych zakłóceń przebiegają prace przy budowie nowego żłobka integracyjnego, który powstaje na działce przy ul. Hanki Sawickiej, tuż obok Przedszkola nr 1. Jak się dowiadujemy, w środku ułożono już instalację elektryczną, trwa rozprowadzanie wentylacji budynku, układanie sieci wodno-kanalizacyjnej oraz elewacji przykrywającej warstwę ocieplenia.
Żłobek dla 80 dzieci rośnie w oczach. Prace idą sprawnie i ratusz nie widzi żadnego zagrożenia dla określonego w umowie terminu oddania obiektu do użytku. Zaplanowano je na grudzień 2013 r.
- Wspólnie z wykonawcą i dyrektorem żłobka Ewą Lembke wybieramy teraz materiały wykończeniowe. W dokumentacji zaproponowano wprawdzie kolory płytek ściennych i podłogowych, kolory ścian i wykładzin, ale ostatnie słowo należy do nas, a przede wszystkim do przyszłych użytkowników. To dzieciom i pracownikom żłobka mają się podobać wnętrza, to oni spędzać tam będą po kilka godzin dziennie. Dla przykładu, każda łazienka w żłobku będzie w innym kolorze mówi Urszula Cielniak naczelnik Wydziału Inwestycji i Modernizacji UM.
W ub. roku na budowę żłobka ratusz pozyskał ponad 800.000 zł dofinansowania z programu MALUCH prowadzonego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
- W tym roku także chcemy sięgnąć po dotację z pierwszej, ogłoszonej już edycji MALUCHA 2013. Do 18 marca przygotujemy stosowny wniosek i złożymy w ministerstwie. Liczę na pozytywną ocenę, gdyż w 100% wypełniamy założenia tego programu tj. budujemy nowy obiekt, robimy to w cyklu dwuletnim, zapewniamy opiekę dzieciom do lat 3 wylicza Daniel Jarosz z referatu Projektów Społecznych UM.
Warto przypomnieć, że żłobek buduje konsorcjum UNIBUD & DANBUD za kwotę 2.639.000 zł. Jednym z pierwszych elementów inwestycji była przebudowa chodnika przed żłobkiem, tak, by rodzice dowożący tu dzieci samochodami mogli swobodnie zaparkować w nowej, wygodnej zatoczce.
Ekipy weszły na plac budowy w pierwszych dniach lipca 2012, a zejdą z niego (zgodnie z umową) najpóźniej w grudniu 2013 roku. Nowy żłobek ma mieć 80 miejsc dla dzieci w wieku od 20 tygodnia życia do 3 lat. Powstanie tam m.in. 5 sal dydaktycznych z toaletami; duża szatnia; magazyny na leżaki, zabawki i pomoce dydaktyczne; toaleta dla dzieci dostępna bezpośrednio z placu zabaw; zespół pomieszczeń kuchennych do przygotowywania i wydawania posiłków dla 180 dzieci przebywających w żłobku i Przedszkolu nr 1; zespół pomieszczeń gospodarczych: szatnia, toalety i pralnia oraz pomieszczenia na środki czystości.
Cały obiekt będzie dostosowany do potrzeb dzieci niepełnosprawnych. Zaprojektowano w nim windę i podjazdy. Powierzchnia całkowita obiektu to ponad tysiąc mkw. (sos)
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze