Dzień Kolejarza 2019 z wernisażem wystawy Romana Pieńkowskiego – podsumowanie

/ 10 zdjęć
Zdjęcia i foto: Dzień Kolejarza 2019 z wernisażem wystawy Romana Pieńkowskiego – podsumowanie Rekreacja sochaczew
+5

W ostatnią niedzielę, 24 listopada br., w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, obchodziliśmy Dzień Kolejarza 2019. Nasza placówka już po raz kolejny przypomina i popularyzuje to, nieco zapomniane, choć mające sięgającą XIX w. tradycję, święto. Tegoroczny muzealny Dzień Kolejarza przebiegł w wyjątkowej atmosferze i wśród wielu znamienitych gości.

Z okazji kolejowych obchodów przygotowaliśmy dla odwiedzających specjalny program. Przez cały dzień wszyscy chcący lepiej poznać zabytkowe lokomotywy, wagony i inne pojazdy wąskotorowe z naszych zbiorów mogli wziąć udział w muzealnej grze terenowej z nagrodami pt. "Skarby wąskotorowych szlaków". Inną formą spędzenia wolnego, niedzielnego popołudnia była możliwość skorzystania z bezpłatnego zwiedzania z przewodnikiem muzealnego skansenu. Ponadto w godzinach otwarcia jednostki nasi goście mogli, w ramach ulgowego biletu wstępu, zapoznać się z wystawami stałymi i czasowymi, w tym m.in. z udostępnioną w tym roku makietą kolejową pn. "Sochaczewska Kolej Dojazdowa", czy zrobić sobie zdjęcie z kolejowymi monidłami.

Główne wydarzenie wzbogacające i uświetniające nasze kolejowe uroczystości rozpoczęło się o godzinie 16:00, a był to wernisaż wystawy malarskiej zatytułowanej "Jeszcze jedna podróż" autorstwa Romana Pieńkowskiego. Artysta urodził się w Gryfinie, obecnie zaś mieszka w Białej Podlaskiej. Ukończył studia w Instytucie Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Tworzy głównie w technice olejnej, ale nie stroni też od akwareli, rysunku czy form przestrzennych. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jest ponadto autorem kilku wydawnictw w postaci tek rysunkowych i malarskich, które prezentują zabytkową architekturę Białej Podlaskiej i okolic. Ekspozycja to cykl osiemnastu obrazów o tematyce kolejowej namalowanych w latach 2017-2018. Obrazy podzielone są na dwie grupy, z których jedna przedstawia lokomotywy, temat zaś drugiej stanowią pejzaże widziane z okien wagonów. Wystawa przeniosła wszystkich obecnych w lata dzieciństwa artysty, pochodzącego z rodziny kolejarskiej i wychowanego na kolei, kiedy popularne ciuchcie były wpisane w otaczający krajobraz, a dzisiaj budzą już tylko tęskne wspomnienia dawnych podróży, dworców i wagonów.

Wernisaż był wyjątkowym spotkaniem ze sztuką w znamienitym gronie artystów lokalnych i nie tylko. Razem z Romanem Pieńkowskim w tej niezwykłej podróży uczestniczyło wielu gości. Tego dnia naszą placówkę odwiedziło bowiem 113 osób. Serdecznie dziękujemy tym, którzy zaszczycili nas swoją obecnością, a Panu Romanowi Pieńkowskiemu gratulujemy ekspozycji i wyrażamy wdzięczność za zaprezentowanie jej w naszym muzeum, informując jednocześnie, że będzie czynna do 1 marca 2020 r.

Nie zapominamy również o głównych bohaterach świąt, zatem korzystając z okazji, składamy wszystkim kolejarzom najlepsze życzenia, doceniając ich trud wkładany w codzienną pracę.

Monika Szymańska

Muzeum Kolei Wąskotorowej
w Sochaczewie

Fot. Marta Przygoda-Stelmach

Więcej zdjęć w naszej galerii!

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy