Europejskie Dni Dziedzictwa w Sochaczewie

/ 2 zdjęć
Zdjęcia i foto: Europejskie Dni Dziedzictwa w Sochaczewie Promocja regionu sochaczew

Muzeum Kolei Wąskotorowej podjęło w tym roku inicjatywę przyłączenia się do 27. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. W związku z tym nasza placówka przygotowała dla zwiedzających szereg atrakcji, na które zapraszamy w dwie niedziele, 8 i 15 września br. Zagospodarowane zatem zostaną oba weekendy, na które w tym roku zaplanowano niniejsze wydarzenie.

Europejskie Dni Dziedzictwa (EDD) to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mającą na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji już w 1993 r. Europejskie Dni Dziedzictwa to najważniejsze święto zabytków Europy. W trakcie wydarzenia prowadzona jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślanie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

W ramach akcji pragniemy zaprosić w niedzielę, 8 września, na specjalny przejazd pociągiem Retro, w trakcie którego na polanie w Tułowicach zaaranżowane zostaną atrakcje popularyzujące zdeponowane w naszej jednostce dziedzictwo kultury technicznej. W związku z tym najmłodsi miłośnicy kolejnictwa, korzystając z kolorowanek lub sklejając papierowe modele, będą mieli szansę zapoznać się z wybranymi przykładami historycznego taboru Sejmikowej Kolejki Wąskotorowej w Sochaczewie, Powiatowej Kolei Sochaczewskiej, Sochaczewskiej Kolei Dojazdowej, a także Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Dla nieco starszych miłośników w tym dniu pojawi się szansa bezpłatnego zwiedzenia naszej placówki. Mamy nadzieję, że pozwoli to wszystkim zainteresowanym jak najlepiej zapoznać się z muzealiami, które udało się tu zgromadzić, w tym z największą kolekcją taboru wąskotorowego w Polsce.

W drugim terminie, czyli 15 września, obchody Europejskich Dni Dziedzictwa połączymy z Europejskim Dniem Maszynisty Kolejowego. W ramach obu wydarzeń zapraszamy tego dnia na kolejny specjalny przejazd pociągiem Retro, wzbogacony identycznymi jak tydzień wcześniej atrakcjami w Tułowicach. Dodatkowo po wycieczce o godzinie 15.40 w sali konferencyjnej muzeum odbędzie się prelekcja pt. "Zbiory Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie" prezentująca najciekawsze zabytki techniki gromadzone przez lata w naszej placówce. W tym dniu wstęp do muzeum będzie bezpłatny.

Bilety na pociąg Retro (ceny poniżej) można rezerwować, dzwoniąc w godzinach pracy muzeum pod numer telefonu 46-862-59-75, pisząc e-mail na adres rezerwacja@stacjamuzeum.pl lub online na stronie eWejściówki.pl.

Serdecznie zapraszamy!

Łukasz Popowski
Marta Przygoda-Stelmach

asystenci muzealni
Muzeum Kolei Wąskotorowej
w Sochaczewie


Program przejazdu pociągiem Retro w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa (8 września):

9:50 – zwiedzanie muzeum z przewodnikiem
10:30 – odjazd pociągu ze stacji Sochaczew Wąskotorowy (muzeum) do Wilcza Tułowskiego
11:45 – przyjazd pociągu do Wilcza Tułowskiego i spacer z przewodnikiem po Puszczy Kampinoskiej
12:25 – koniec spaceru i odjazd pociągu z Wilcza Tułowskiego do Tułowic
12:34 – przyjazd pociągu do Tułowic
12:34-14:14 – piknik z ogniskiem i atrakcjami dla najmłodszych w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach*
14:14 – odjazd pociągu z Tułowic do Sochaczewa
15:20 – przyjazd pociągu do stacji Sochaczew Wąskotorowy (muzeum)
17:00 – zamknięcie muzeum

* Pasażer może przygotować prowiant we własnym zakresie lub zakupić go w punkcie gastronomicznym w Osadzie Puszczańskiej

Ceny biletów na wycieczkę pociągiem Retro:
– normalny – 29 zł
– ulgowy – 23 zł
– bez miejscówki (dla dzieci do lat 4) – 9 zł
– na przewóz roweru (dodatkowo) – 11 zł
– przewóz psów – bezpłatnie (obowiązkowe aktualna książeczka szczepień, kaganiec i smycz)

 5
Oceń
(2 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy