III Zjazd Mieszkańców Wsi Puszczańskich z gościem specjalnym

/ 3 zdjęć
Zdjęcia i foto: III Zjazd Mieszkańców Wsi Puszczańskich z gościem specjalnym Spotkania, jubileusze sochaczew

Kiedy: 16 czerwca 2019
Gdzie: Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Lasocinie
Co się będzie działo: wspomnienia dawnych mieszkańców, „Kącik Zabaw Puszczańskich” dla najmłodszych, występ uczniów ze Szkoły Podstawowej w Lasocinie, inauguracja „Archiwum Puszczańskiego Gminy Brochów”, poczęstunek ufundowany przez „Karczmę Brochowską”, ognisko z kiełbaskami, gość specjalny zjazdu: Zespół Ludowy "Ożarowiacy".

Stowarzyszenie „Konfraternia św. Rocha” serdecznie zaprasza na III Zjazd Mieszkańców Wsi Puszczańskich, który odbędzie się 16 czerwca 2019 r. o godz. 16:00 w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Lasocinie.

To już trzecia edycja zjazdu i to w wyjątkowym jubileuszowym roku 60-lecia istnienia Kampinoskiego Parku Narodowego. Ideą zjazdu jest integracja mieszkańców wsi, które znajdowały się w sąsiedztwie lub samym Kampinoskim Parku Narodowym, ale w wyniku wykupu gruntów przestały całkowicie istnieć lub uległy znacznemu wyludnieniu. Na terenie Gminy Brochów takimi miejscowościami są np. Famułki Królewskie, Famułki Łazowskie, Krzywa Góra, czy Władysławów. W tym roku chcielibyśmy oddać głos samym mieszkańcom, którzy opowiedzą nam, jak niegdyś żyło się w ostępach Puszczy Kampinoskiej. Będzie to spotkanie pełne wspomnień. Ale to nie koniec niespodzianek.

Program spotkania jest niezwykle bogaty. Jednym z najważniejszych elementów tegorocznego zjazdu będzie inauguracja naszego nowego projektu, którego uczestnikami będą dawni mieszkańcy i ich rodziny. Koncepcja projektu zakłada, aby mieszkańcy pozostawili po sobie pamiątki dla przyszłych pokoleń, tak aby pamięć o życiu spędzonym w Puszczy Kampinoskiej nigdy nie przeminęła. Dlatego też chcemy wydać publikację, która przybliży dzieje puszczańskich  miejscowości gminy Brochów oraz omówi sam proces wykupu gruntów, jego przebieg oraz wpływ na ochronę dziedzictwa przyrodniczego. Najważniejszym elementem publikacji będą pamiątki po dawnych mieszkańcach. Zachęcamy Państwa zatem, aby zabrać ze sobą zdjęcia lub inne pamiątki, które staną się istotną częścią naszego projektu. Na zjeździe będzie czekał na Państwa specjalny punkt "Archiwum Puszczańskiego Gminy Brochów", gdzie po wypełnieniu stosownych formularzy, będzie można stać się częścią niezwykłego przedsięwzięcia. Wszystkie przyniesione przez Państwa materiały zostaną przez nas zeskanowane, obfotografowane, a następnie oddane w nienaruszonym stanie. Na podstawie badań oraz zgromadzonego materiału zostaną również wydane materiały edukacyjne dla uczniów z terenu gminy Brochów, a sama puszcza wzbogaci się o nowy szlak turystyczny.

Trzeci zjazd zapewni również wiele wrażeń artystycznych. Gościem specjalnym będzie Zespół Ludowy "Ożarowiacy" z Domu Kultury "Uśmiech" w Ożarowie Mazowieckim. Zespół wykona pieśni i tańce z Mazowsza. Oprócz tego, jak zwykle, będziemy mogli liczyć na dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Lasocinie, które zaprezentują swój talent wokalno – taneczny.

Ponadto, na wszystkich uczestników czekało będzie ognisko z kiełbaskami oraz poczęstunek ufundowany przez Karczmę Brochowską "Nutka". Najmłodsi natomiast, będą mogli pobawić się w „Kąciku Zabaw Puszczańskich”.

Razem z nami tego dnia będzie również zaprzyjaźnione Stowarzyszenie "Enjoy Leoncin", które chętnie opowie o swoim projekcie pn. "Wspólnie budujemy łódź. Rekonstrukcja tradycyjnego bata wiślanego".

Patronat nad wydarzeniem objął Kampinoski Park Narodowy i Wójt Gminy Brochów, a patronem medialnym jest Radio Sochaczew, tygodnik „Echo Powiatu” oraz portale internetowe tusochaczew.pl i e-Sochaczew.pl.

Zapraszamy wszystkich dawnych mieszkańców z rodzinami oraz osoby, którym bliska jest tematyka spotkania na III Zjazd Mieszkańców Wsi Puszczańskich. Serdecznie zapraszamy!

fot. Zespół Ludowy "Ożarowiacy"

 

Informacje dodatkowe
  5
  Oceń
  (1 głosów)

   

  Zobacz kto wybiera się na tą imprezę:  wybieram się tam!

  Opinie i komentarze użytkowników (0)

  skomentuj ten artykuł

  e-Sochaczew.pl poleca filmy