Muzealne konserwacje 2018 – wagon 3Aw

/ 7 zdjęć
Zdjęcia i foto: Muzealne konserwacje 2018 – wagon 3Aw Historia i tradycja sochaczew
+2

W Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie zakończono pierwszą w tym roku konserwację taboru wąskotorowego ze zbiorów placówki. Tym razem z warsztatu wyjechał odmieniony wagon osobowy 3Aw (Bxhpi 00-380024 453-9 ex 1954), który w zbliżającym się dużymi krokami sezonie turystycznym, włączony w skład muzealnego pociągu Retro, powróci na szlak z Sochaczewa do Wilcza Tułowskiego.

Przeprowadzone prace renowatorskie polegały na oczyszczeniu pudła obiektu ze starych powłok malarskich, usunięciu ognisk korozji, zabezpieczeniu miejscowym farbą podkładową antykorozyjną, wymianie na nowe skorodowanych stopni wagonowych, a następnie nałożeniu szpachli z włóknem szklanym na nierówności i przywróceniu oryginalnego koloru poprzez trzykrotne malowanie farbą olejną.

Wagony typu 3Aw (seria Bxhpi) produkowano w latach 1957-1960 w Państwowej Fabryce Wagonów "Pafawag" we Wrocławiu. W ich konstrukcji wykorzystano wiele rozwiązań z wagonów typu 1Aw, budowanych w latach 1954-1957 w Fabryce Wagonów w Świdnicy. Czteroosiowe wagony osobowe drugiej klasy na tor o prześwicie 750 mm wyposażone były w hamulec pneumatyczny, pomosty przejściowe, instalacje elektryczną i grzewczą (wodną). Przedział pasażerski mieścił 39 miejsc siedzących. Wewnątrz znajdowały się ponadto dostępne od strony przedsionków wydzielone przedziały instalacji grzewczej i ustępowy. Prędkość konstrukcyjna wagonu wynosiła 60 kilometrów na godzinę.

Z egzemplarzy, które zeszły z linii produkcyjnej, większość, tj. przeszło 500 sztuk, wyeksportowano do Związku Radzieckiego. Na polskie koleje dojazdowe trafiło 75 takich pojazdów. W niektórych miejscach użytkowane są do dziś, choć często już w drugiej połowie lat 80. zastępowano je przez świeżo dostarczone z Rumunii wagony typu A20DP. W Polsce zachowało się 15 wagonów typu 3Aw, w tym 8 sprawnych, 5 odstawionych i 2 ustawione na pomnikach.

Opisywany wagon muzealny powstał w 1960 r. (numer fabryczny 789). Przez wiele lat był eksploatowany na Śmigielskiej Kolei Dojazdowej. Do zbiorów sochaczewskich pozyskano go 25 czerwca 1987 r. z Zarządu Kolei Dojazdowych w Poznaniu. W 1992 r. został zaadaptowany do funkcji barowej, w związku z tym liczba miejsc siedzących zmniejszyła się do 26.

Warto wspomnieć, że w muzeum znajduje się jeszcze jeden eksponat tego typu (Bxhpi 00-380024 443-0, rok produkcji 1960, numer fabryczny 779), który oczekuje na przeprowadzenie naprawy głównej.

Tomasz Karolak
asystent muzealny
Muzeum Kolei Wąskotorowej
w Sochaczewie


Fot. Krzysztof Chłystek

Zobacz więcej:
Konserwacje

 5
Oceń
(3 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy