Muzealne renowacje 2019 – wózek motorowy Wmc001

/ 11 zdjęć
Zdjęcia i foto: Muzealne renowacje 2019 – wózek motorowy Wmc001 Promocja regionu sochaczew
+6

W końcu 2019 r. w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie zakończono renowacje kolejnych eksponatów ze zbiorów placówki. Jednym z odnowionych pojazdów jest wózek motorowy Wmc001.

Wózki motorowe serii Wmc produkowano na przełomie lat 60. i 70. XX w. w warsztatach parowozowni Koronowo Bydgosko-Wyrzyskich Kolei Dojazdowych według dokumentacji opracowanej w 1969 r. przez Biuro Projektów Kolejowych Polskich Kolei Państwowych w Gdańsku. Wobec braku możliwości, w ramach ówcześnie obowiązujących przepisów, budowy przez przedsiębiorstwo PKP nowego taboru kolejowego niemal zupełnie nowe konstrukcje powstawały w trakcie fikcyjnej modernizacji eksploatowanych od 1959 r. wąskotorowych wózków motorowych o ładowności 5 ton typu WWM5 z Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego we Wrocławiu, które na PKP oznaczano serią Ws. W rzeczywistości w wózkach Wmc ze starszych pojazdów wykorzystywano jedynie zestawy kołowe z przekładniami głównymi, a wykonywano całkowicie nowe ramy o konstrukcji spawanej, nowe obszerniejsze kabiny, nowe burty platformy, a ponadto wymieniano układ napędowy, adaptując silnik benzynowy typu S21 o mocy 70 koni mechanicznych z samochodu osobowego Warszawa (w okresie późniejszym w części z nich montowano wtórnie silniki wysokoprężne). Drezyny opuszczające warsztaty koronowskie przy długości całkowitej 5,8 m i masie własnej 2,4 tony mogły rozwijać prędkość około 50 kilometrów na godzinę. Charakteryzując się dużą trwałością, funkcjonalnością i niewielką awaryjnością, stały się podstawowym środkiem transportowym służby drogowej, a w mniejszym stopniu służby zaopatrzenia kolei dojazdowych PKP. Kres użytkowania większości z nich nastąpił w latach 90. ubiegłego stulecia.

Opisywany egzemplarz sochaczewski na tor o szerokości 750 mm zbudowano w 1971 r. na bazie wózka Ws z 1959 r. Pojazd eksploatowano na kolei jędrzejowskiej. Do zbiorów muzealnych został pozyskany 31 lipca 1991 r. z Zarządu Kolei Dojazdowych w Chełmie Lubelskim Wschodniej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych, a przekazany przez Odcinek Drogowy Kolei Dojazdowych w Kazimierzy Wielkiej.

Tomasz Karolak

Muzeum Kolei Wąskotorowej
w Sochaczewie

Fot. K. Chłystek, T. Karolak

Zobacz więcej:
Renowacje 2019

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy