Muzeum Kolei Wąskotorowej na I Żyrardowskich Spotkaniach Modelarzy Kolejowych

/ 16 zdjęć
Zdjęcia i foto: Muzeum Kolei Wąskotorowej na I Żyrardowskich Spotkaniach Modelarzy Kolejowych Imprezy cykliczne sochaczew
+11

12 maja br. delegacja Muzeum kolei Wąskotorowej w Sochaczewie gościła w  Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie, gdzie uczestniczyła w I Żyrardowskich Spotkaniach Modelarzy Kolejowych. Imprezę  wraz z gospodarzami zorganizowały Niezależny Kolejowy Projekt Modelarski, Miasto Żyrardów i Tygodnik "Życie Żyrardowa". Nasza placówka była jednym z partnerów wydarzenia.

W postindustrialnej przestrzeni Muzeum Lniarstwa członkowie Niezależnego Kolejowego Projektu Modelarskiego z Torunia zaprezentowali dwie makiety modułowe: normalnotorową w skali H0 i wąskotorową w podziałce H0e. Ich obsługa podzielona była na dwie grupy, maszynistów i dyżurnych ruchu, a ruch kolejowy odbywał się jak na prawdziwych szlakach kolejowych. Dla odwiedzających w każdym wieku czekało również wiele innych atrakcji, m.in. możliwość sterowania pociągami, darmowe przejażdżki Koleją Parkową "Pecna" czy prezentacja kolei ogrodowej w skali G. Na miejscu można było ponadto skorzystać z profesjonalnych porad modelarzy kolejowych, nabyć modele oraz akcesoria na stoiskach sklepów modelarskich, zapoznać się z działalnością i ofertą instytucji publicznych, a także organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką kolejową lub wziąć udział w którymś z konkursów.

Impreza, która przyciągnęła wielu odwiedzających, była dla nas okazją do promocji oferty Muzeum Kolei Wąskotorowej, a więc najliczniejszego w kraju i Europie zbioru zabytkowego taboru wąskotorowego, wycieczek pociągiem Retro do Puszczy Kampinoskiej czy lekcji muzealnych dla dzieci i młodzieży. Równie wysoko ocenialiśmy także możliwość zapoznania się z aktualnymi trendami w modelarstwie kolejowym i sposobność nawiązania cennych kontaktów w tym zakresie.

Z ogromnym zainteresowaniem zwiedziliśmy ponadto Muzeum Lniarstwa. Tę nową instytucję kultury o profilu technicznym otwarto w 2014 r. w jednej z hal dawnego Bielnika, który stanowił niegdyś część kompleksu produkcyjnego fabryki żyrardowskiej. Celem muzeum jest pielęgnowanie pamięci o lniarskich tradycjach Żyrardowa i dziejach przemysłu lniarskiego na ziemiach polskich. Na ekspozycji stałej prezentowanych jest kilkadziesiąt zabytkowych maszyn, tworzących kompletny ciąg technologiczny obróbki surowca włókienniczego i produkcji tkanin.

Gratulujemy organizatorom ciekawej inicjatywy i mamy nadzieję, że spotkamy się ponownie za rok.

Tomasz Karolak
asystent muzealny
Muzeum Kolei Wąskotorowej
w Sochaczewie


Fot. Tomasz Karolak, Małgorzata Kazur, Łukasz Popowski

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy