Nowa makieta w Muzeum Kolei Wąskotorowej

/ 5 zdjęć
Zdjęcia i foto: Nowa makieta w Muzeum Kolei Wąskotorowej Wystawy, projekty sochaczew

Od 16 stycznia w Muzeum Kolei Wąskotorowej trwają Ferie z Wąskotorówką 2018. W okresie tym przybyła do nas na stałe nowa makieta kolejowa, która jako dodatkowa atrakcja dla najmłodszych wzbogaci zimową ofertę placówki.

Makietę w skali TT (1:120) zbudował Marian Sułkowski, starszy inspektor budowy dróg i mostów Warszawskiego Węzła Kolejowego. Do Muzeum Kolejnictwa w Warszawie (obecnie oddział muzealny Stacji Muzeum) trafiła w 1987 r. jako dar spadkobierców projektanta: żony Marii Kawczyńskiej-Sułkowskiej i wnuka Piotra Kwiatkowskiego. Przez wiele lat można ją było podziwiać w stolicy, od teraz zaś będzie cieszyć oko odwiedzających sochaczewską jednostkę muzealną.

Makieta składa się z połączonych ze sobą modułów, tworząc wyjątkowy układ torów, rozjazdów, obiektów architektonicznych i terenów zielonych. Poruszają się po niej dwa składy, osobowy i towarowy, zestawione z modeli ufundowanych przez firmę AMC z Wrocławia.

Przypomnijmy, że nie jest to pierwsza makieta prezentowana w Muzeum Kolei Wąskotorowej. Inne tego typu projekty eksponowane były dawniej w głównym budynku stacyjnym. Ostatnią, która gościła w Sochaczewie, była Czekoladowa Makieta Kolejowa, wykonana przez Janusza Profusa, Maestra Czekolady z firmy E. Wedel. Od 21 marca do 22 kwietnia 2017 r., już w budynku Centrum Edukacyjno-Turystycznego, obejrzało ją aż 2076 osób!

Wszystkich zainteresowanych naszym nowym nabytkiem serdecznie zapraszamy do Centrum Edukacyjno-Turystycznego przy Muzeum Kolei Wąskotorowej (ul. Licealna 18). Makieta uruchamiana jest za pomocą wrzutomatu za dodatkową opłatą w kwocie 2 zł.

Fot. Ł. Popowski


 5
Oceń
(2 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy