Wniosek o tytuł Honorowego Obywatela Gminy Brochów dla śp. Lucjana Kacprzaka

Zdjęcia i foto: Wniosek o tytuł Honorowego Obywatela Gminy Brochów dla śp. Lucjana Kacprzaka Sochaczewianie - sylwetki sochaczew

Stowarzyszenie "Konfraternia św. Rocha" odwołując się do Uchwały nr XVIII/145/2016 Rady Gminy Brochów z 28 czerwca 2016 r. przekazało w ubiegłym miesiącu 12 kwietnia wniosek o nadanie tytułu „Honorowego Obywatela Gminy Brochów” Panu Lucjanowi Kacprzakowi (1901 – 1989), dawnemu sołtysowi Janowa, założycielowi cmentarza wojennego 1939 r. w tej miejscowości i działaczowi społecznemu. Podsumowując we wniosku dokonania Pana Kacprzaka podkreśliliśmy, że ten „kustosz pamięci”, „anonimowy bohater Bitwy nad Bzurą”, czy „kronikarz żołnierskiej śmierci” dla mieszkańców Janowa, jak i całej naszej gminy, był po prostu dobrym człowiekiem – sołtysem z małej miejscowości, który w czasach pozbawionych człowieczeństwa, najprostszych ludzkich odruchów, był w stanie wznieść się na wyżyny empatii, nie tylko w stosunku do własnych mieszkańców, ale również w stosunku do osób, których nigdy nie znał, nigdy nie poznał, a potraktował jak własnych członków rodziny. 

Trzeba jednak również dodać, że Lucjan Kacprzak był nie tylko twórcą cmentarza wojennego w Janowie, ale był również propagatorem i inicjatorem społecznego ruchu obywatelskiego – był jednym z największych społeczników z terenu obecnej Gminy Brochów w XX wieku. Lucjan Kacprzak był i miejmy nadzieję nadal będzie wzorem dla obecnych i przyszłych pokoleń – wzorem dobrego człowieka.

Z informacji, które uzyskaliśmy dzisiaj od Urzędu Gminy Brochów, dowiedzieliśmy się, że wniosek o nadanie tytułu "Honorowego Obywatela Gminy Brochów" Panu Kacprzakowi stanie na najbliższej Sesji Rady Gminy Brochów. Jako wnioskodawca żywimy nadzieję, że zarówno Pan Wójt, jak i wszyscy członkowie Rady Gminy Brochów, wesprą naszą inicjatywę oraz pozytywnie zaopiniują złożony wniosek.

 

5
Oceń
(2 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy