Wzgórze zamkowe w nowej odsłonie – otwarcie 11 listopada

/ 8 komentarzy / 5 zdjęć
Zdjęcia i foto: Wzgórze zamkowe w nowej odsłonie – otwarcie 11 listopada Inwestycje sochaczew

Renowacja wzgórza zamkowego w Sochaczewie dobiegła końca. Historyczny symbol naszego miasta wzbudza dziś ogromne zainteresowanie. Miejsce zmieniło się nie do poznania. Uroczyste otwarcie wzgórza z ruinami książąt mazowieckich dla zwiedzających zaplanowano na 11 listopada.


Prace na wzgórzu zamkowych w Sochaczewie trwały nieco ponad 10 miesięcy. Prowadziła je firma SKANSKA, zwycięzca przetargu. Inwestycja, której głównym celem było zabezpieczenie zabytku przed osunięciem, kosztowała 5 milionów złotych, z czego 4,1 miliona pochodziło ze środków Unii Europejskiej.Zadanie udało się zrealizować dzięki wieloletnim staraniom wielu osób, które walczyły i o odpowiednie, merytoryczne przygotowanie wniosku do UE, i o jego zakwalifikowanie. Byli to urzędnicy miejscy poprzedniej oraz obecnej kadencji, ale w przypadku tej inwestycji szczególnie docenić należy społeczną inicjatywę i zaangażowanie członków Stowarzyszenia „Nasz Zamek”, które już w nazwie podkreśla cele swojej misji, skupionej na historycznym odbudowaniu sochaczewskiego zamku.Dzięki zabiegom członków „Naszego zamku”, przede wszystkim prezesa Stowarzyszenia Łukasza Popowskiego, zakończoną właśnie renowację wzgórza poprowadzono w ten sposób, że w miejsce współczesnej balustrady, która pierwotnie okalać miała szczyt wzgórza, znacznie zwiększono powierzchnię zamkowych murów, z użyciem przeważnie historycznej cegły, tak, że dziś to ruiny stanowią „naturalną” barierę dla zwiedzających. Przede wszystkim jednak ta rozbudowa wyraziście podkreśliła autentyczny zarys historycznego zamku.

Czy możliwa jest odbudowa zabytku, o co zabiega „Nasz zamek”? - Częściową odbudowę zamku z tego okresu należałoby z przyczyn konserwatorskich oraz użytkowych podzielić na etapy. Ze wszech miar właściwe byłoby rozpoczęcie procesu odtwarzania zamku od najlepiej zachowanego parteru zachodniego skrzydła, tego od strony Bzury. Proces ten należałoby połączyć z uczytelnieniem ważnych elementów architektonicznych na zamku oraz zagospodarowaniem otoczenia wzgórza zamkowego, czyli dawnego Przygródka – mówi prezes Popowski.

A tak wyglądałoby częściowo zrekonstruowane skrzydło zachodnie zamku (bez drugiej kondygnacji) - czyli rozważany powyżej etap I rekonstrukcji zamku zgodnie z wizualizacją własności „Naszego Zamku”:Zanim to się stanie, a miejmy nadzieję, że się stanie, w pierwszej kolejności trzeba zająć się najbliższym otoczeniem pięknego dziś wzgórza. Jego uroda, podkreślona wielokolorowymi nasadzeniami bluszczu na stokach, zdobna w funkcjonalne podejścia i podjazdy dla osób niepełnosprawnych, zbyt kontrastuje z rozlatującymi się chodnikami parku, a przede wszystkim obskurną, zaniedbaną i nieużytkowaną od kilku lat muszlą koncertową.
Ów kontrast wzbudził żywą dyskusję naszej społeczności, odnotowaną na forum (dziękujemy Wandzi za udostępnienie zdjęć). Niestety, wniosek do Budżetu Obywatelskiego o rozbiórkę muszli i stworzenie w jej miejscu miejskiego placu nie został zakwalifikowany pod głosowanie jako przekraczający koszt 1 miliona złotych, na który opiewa BO. Mimo wszystko mamy nadzieję, że władze miasta mają pomysł na zadbanie (tak w sensie merytorycznym, jak finansowym) o wygląd Podzamcza.

 

figa

 

Informacje dodatkowe
  0
  Oceń
  (0 głosów)

   

  Zobacz kto wybiera się na tą imprezę:
  wybieram się tam!

  Opinie i komentarze użytkowników (8)

  KolejarzKolejarz
  0  Efekt
  renowacji (zarówno pod względem wizualnym jak i technicznym - umocnienie
  wzgórza) uważam za bardzo dobry.  Warto mieć
  marzenia dlatego pozwolę sobie napisać, że chciałbym aby sochaczewianie
  uszanowali to miejsce i wspólnie dbali o to aby było ono wolne od wszelkiego
  rodzaju aktów wandalizmu.  Warto też
  wspomnieć o tym, że oprócz urzędników miejskich (poprzedniej i obecnej
  kadencji) i Stowarzyszenia "Nasz Zamek" bardzo duży wkład w
  pozyskanie środków z UE miał Adam Orliński - Radny Sejmiku Województwa
  Mazowieckiego.  Mocno
  trzymam kciuki za możliwie jak najszybsze dalsze działania związane z wzgórzem
  zamkowym i ruinami.  Dobrze by
  było żeby do czasu podjęcia dalszych prac w tym zakresie miastu udało się
  stworzyć nową koncepcję zagospodarowania najbliższego terenu wokół wzgórza i
  wcielić ją w życie.  Nie
  wiązałbym tego zadania z budżetem obywatelskim - jest to zadanie przede
  wszystkim dla burmistrza, radnych miejskich i urzędników (obecnej jak i
  przyszłej kadencji).

  (2013-10-09 13:33)
  NastroNastro
  0

  Fotografia nr 4 przedstawia muszlę klozetową. Sorki, szalet miejski chyba lepiej wygląda niż ten amfiteatr hehehehe. Na tą szpetną budowlę powinna być pilnie zrzucona mini bomba atomowa, a miejscu powstałego mini-krateru proponuje zrobić sadzawke z ozdobnymi karpiami Koi.


  ps. zamek nawet ładny

  (2013-10-09 14:38)
  MasłowskiMasłowski
  0
  Sochaczewskie wzgórze zamkowe nabiera nowego znaczenia. To już nie sypiąca się ruina ale wreszcie zabytek w pełnej krasie. Wprawdzie nie udało się zrealizować śmiałej wizji stowarzyszenia "Nasz Zamek" w przedmiocie całkowitej odbudowy dawnej warowni, to i tak to, co można dziś podziwiać należy uznać za sukces. Całość trochę psuje zaniedbany teren przy wzgórzu. Muszla koncertowa, która nie raz gościła wielu artystów i tłumy sochaczewian, dziś zapomniana przez samorząd popada w ruinę. Tego smutnego obrazu dopełnia zaniedbany skwer od strony ulicy Tragutta. Sypiące się schody, połamane płyty chodnikowe, a niekiedy ich całkowity brak gdyż ze starości zamieniły się w gruz.Z pewnością dla obsługi turystycznej tak ważnego zabytku Sochaczewa przydałby się parking wraz z nową ulicą. Jednak tego również zabrakło. Jest jedynie wąska dziurawa droga kończąca się przy torze motocrossowym. Być może te niedociągnięcia będą w przyszłym roku usunięte, gdyż obecnie psuje to  efekt końcowy. Co istotne, byłoby dobrze  aby samorząd dokonał rewitalizacji pobliskiego parku, który jest zielonymi płucami tej części centrum miasta.Podsumowując, 5 milionów złotych , które dzięki determinacji poprzedniej ekipy udało się pozyskać zostało dobrze wydane lecz na końcowy efekt trzeba będzie jeszcze długo poczekać.  (2013-10-09 21:29)
  jerzyk2205jerzyk2205
  0
  Jeszcze miesiąc do imprezy, więc, aby burmistrz nie miał problemu z zaproszeniem na nią ludzi, którzy wnieśli znaczący wkład w uratowanie wzgórza zamkowego, załączam link do mojego ubiegłorocznego artykułu na ten temat. Skąd miliony na wierzchołku zamkowej góry lodowej?
  Odczuwam dużą satysfakcję, że mogłem skutecznie współpracować w tym temacie z wymienionymi osobami. Wyrażam wielkie uznanie dla doświadczonych pracowników Urzędu Miejskiego, z którymi zaczynaliśmy kompleksowy temat w poprzedniej kadencji i którzy dopilnowali sprawy do końca. Gratuluję wyboru profesjonalnej firmy, która zadbała o efekt końcowy wszystkich prac. Doceniam zaangażowanie i merytoryczne wsparcie jakiego udzieliło Stowarzyszenie "Nasz Zamek". Dziękuję burmistrzom za ich pomoc w bezproblemowym tym razem dokończeniu historycznej dla Sochaczewa inwestycji. :) (2013-10-09 23:04)
  Reage77Reage77
  0


  W mojej ocenie cały splendor i pochwały powinny spłynąć na Stowarzyszenie
  „Nasz zamek”.  To, że taka fajna inwestycja została zrealizowana jest
  zasługą tylko i wyłącznie ludzi działających w tym właśnie Stowarzyszeniu. Gdyby
  nie oni nikt by pewnie nawet palcem nie kiwnął, a ruiny dalej straszyły by swym
  posępnym i zaniedbanym wyglądem.  Oczywiście projekt wspierały również inne instytucje i osoby
  m.in. Urząd Miasta (obecnej i poprzedniej kadencji) i nasz radny sejmiku
  wojewódzkiego nie mniej jednak gdyby nie społeczna inicjatywa i zaangażowanie prywatnych
  osób Sochaczew nie zyskałby nowej, zdecydowanie ładniejszej wizytówki.  Na tym przykładzie widać, jak ważne jest zaangażowanie mieszkańców
  Sochaczewa w rozwój i zmianę miasta.   W tym miejscu
  chciałbym pogratulować Panu Łukaszowi Popowskiemu prezesowi Stowarzyszenia „Nasz
  zamek” oraz jego przyjaciołom efektu finalnego.

  Chapeau bas szanowni Państwo!

  (2013-10-10 07:47)
  nikifor803nikifor803
  0
  Może ja czegoś nie wiem , ale jaki wkład w rekonstrukcje zamku ma Pan Osiecki . Przecież nawet nie ruszył palcem , a zdobyte pieniądze od Pana Struzika to był tylko dla niego  kłopot. Inaczej ma się sprawa z urzędnikami , którzy musieli przygotować gro wniosków aby sprawa ruszyła do przodu. I za to pełny szacunek. (2013-10-10 19:29)
  pwaldapwalda
  0
  W całej rozciągłości zgadzam się z przedmówcą. Miałem okazję parę razy współpracować z Panem Łukaszem i wiem że we wszystko co robi wkłada ogromną pasję. Graratulacje panie Łukaszu. Myślę że dla mnie i dla wszystkich nauczycieli historii w Sochaczewie będzie to miejsce obowiązkowe. Nareszcie w sposób bezpieczny i godny będę mógł swoim uczniom pokazać to historyczne miejsce.Myślę że wzgórze zamkowe może być przykładem współpracy ponad podziałami. Oby tak stało się też z ulicą Staszica. (2013-10-10 19:35)
  kacperskyykacperskyy
  0
  zasadnosc projektu lekko dyskusyjna ale jedno co nie budzi watpliwosci to na pewno zaangazowanie ludzi ktorzy doprowadzili projekt do konca. mowie calkiem powaznie - moze przejmiecie rowniez remont staszica - takich ludzi potrzeba w naszym miescie! (2013-10-11 08:08)

  skomentuj ten artykuł

  e-Sochaczew.pl poleca filmy