Z plaży do Bzury: wyznaczą miejsce do kąpieli dla sochaczewian

/ 3 komentarzy
Zdjęcia i foto: Z plaży do Bzury: wyznaczą miejsce do kąpieli dla sochaczewian Rekreacja sochaczew

Równe, wypoziomowane dno, piasek do samej rzeki, 300 metrów kwadratowych do pływania i pluskania, w tym bezpieczny wodny kąt dla dzieci. Jeszcze w czerwcu tego roku przy miejskiej plaży ma być utworzone miejsce przeznaczone do kąpieli dla mieszkańców. Nad ich bezpieczeństwem czuwać będą ratownicy wodni.

 

Na najbliższej, majowej sesji, radni miejscy będą przegłosowywać uchwałę o utworzeniu przy plaży miejskiej w Sochaczewie miejsca przeznaczonego do kąpieli. Jeśli powiedzą „tak” przeznaczeniu na ten cel budżetowych pieniędzy, będzie można ogłosić przetarg na wyłonienie wykonawcy i jeszcze w czerwcu br. zakończyć inwestycję.

Plan jest taki, by miejsce przeznaczone do kąpieli w rzece Bzurze przy plaży miejskiej działało już od 25 czerwca br. do końca września codziennie w godzinach 10.00 – 18.00. Specjalnie nie używamy sformułowania „kąpielisko”, gdyż „kąpieliska” w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa nie dałoby się utworzyć z uwagi na zbyt wąskie koryto naszej sochaczewskiej rzeki. O tym, że jest to „miejsce przeznaczone do kąpieli”, na utworzenie którego nie trzeba zezwolenia Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, będą informować stosowne tablice.

Realizacja przedsięwzięcia wymaga oczyszczenia, wyrównania, a także odpowiedniego wypoziomowania dna Bzury, a także nadbrzeża wzdłuż plaży miejskiej. Zejście do wody zostanie posypane specjalnym piaskiem.

Miejsce przeznaczone do kąpieli w Bzurze będzie miało powierzchnię około 300 metrów kwadratowych i zostanie podzielone na dwie części. Brodzik dla dzieci, wydzielony dla bezpieczeństwa siatką i równoległy do brzegu ma mieć głębokość do 40 cm, natomiast część dla dorosłych będzie głęboka do 120 cm. Całość wygrodzą z jednej strony istniejący od zeszłego roku pomost oraz specjalne boje. Inwestycja wymaga przesunięcia slipu do wodowania kajaków na drugą stronę pomostu.

Koszt wykonania tej inwestycji to około 80 tysięcy złotych. Osobną sprawą jest jej utrzymanie. Jak szacuje inwestor, którym jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, rocznie funkcjonowanie miejsca przeznaczonego do kąpieli wyniesie około 30 tysięcy złotych. Większość tych środków pochłoną wynagrodzenia dla ratowników. Planuje się, że nad bezpieczeństwem kąpiących się będzie czuwać dwóch ratowników WOPR jednocześnie. Mają być oni wyposażeni w odpowiedni sprzęt, m. in. łódź, apteczki oraz przybrzeżne miejsca obserwacyjne.

Korzystanie z kąpieli ma być dla mieszkańców całkowicie bezpłatne.

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (3)

Janusz01Janusz01
0
A co z wodą? Ndaje się do kąpieli? Jaka jest różnica między kąpieliskiem a miejscem do kąpania? Przecierz jedno i drugie służy do kąpieli.Dziwne! (2017-04-20 05:46)
wodnik23wodnik23
0
Równe, wypoziomowane dno - myślę że rzeka Bzura jest dosyć szybką i wartką rzeką , więc w/g mnie ten piasek ktory ma wypoziomować dno zostanioe dosyć szybko zabrany na jesieni przez rzekę. Ale mogę sie mylic , choć przykłady kąpielisk na rzece Warcie , mogą potwierdzić moje przypuszczenia.Jest jeszce możliwość użycia innych materiałów do wypoziomowania dna , co na pewno zwiększy bezpieczeństwo kąpiących się osób.
  (2017-04-20 18:05)
GrabiecGrabiec
0
Obecnie zanotowany przepływ wody w Bzurze : 30 m3/s. (2017-04-21 09:20)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy