Reklama

15-lecie sochaczewskich kolekcjonerów

Tygodnik Ziemia Sochaczewska
18/09/2014 12:48

W sobotę 20 września sochaczewski Klub Kolekcjonerów będzie obchodził jubileusz 15-lecia. Spotkanie odbędzie się tradycyjnie w budynku Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą o godz. 10.00.

 

Klub Kolekcjonerów to nieformalna grupa ludzi zajmujących się tzw. zbieractwem. Obecnie należy do niego około 50 członków, którzy interesują się m.in. gromadzeniem walorów numizmatycznych i filatelistycznych, widokówek, autografów oraz przede wszystkim różnych przedmiotów związanych z Sochaczewem i ziemią sochaczewską. Należy wspomnieć, że początki klubu ściśle związane są z naszą gazetą, gdzie przed laty została zapoczątkowana rubryka Świat kolekcjonera. Inicjatorami powstania klubu byli Michał Fabisiak i jego obecny prezes Stanisław Duński.

Reklama

Zbieractwo to pasja pielęgnowana przez długie lata, lecz jak twierdzi Stanisław Duński, niestety coraz mniej młodych osób ma takie hobby. Osobiście zawsze coś zbierałem, zresztą kiedyś było to bardziej powszechne. Pamiętam jeszcze jak chodziłem do szkoły podstawowej, wtedy właściwie każdy z chłopaków zbierał i wymieniał się znaczkami  tłumaczy prezes klubu.

A co teraz cieszy się największym zainteresowaniem zbieraczy? Okazuje się, że monety. Ostatnio był naprawdę spory popyt na okolicznościowe dwuzłotówki wybijane przez NBP. Ukazało się kilka serii: władcy Polski, historyczne miasta Polski, województwa, zwierzęta, polskie okręty wojenne oraz wiele innych. Ale dwójki już się skończyły, teraz NBP zamierza emitować piątki. Na ten rok zaplanowane są dwie serie i cztery na przyszły. One też z pewnością będą się cieszyły dużym powodzeniem mówi Stanisław Duński.

Reklama

Zbierać można jednak wszystko. Każdy obszar zainteresowań i gromadzone w związku z tym przedmioty można przekuć na pasję kolekcjonera. Dlatego też istnieje klub, aby jego członkowie o zbliżonych zainteresowaniach mogli się wymieniać zbiorami i poszerzać swoje kolekcje.

Jak przystało na miłośników zbieractwa, z okazji jubileuszu członkowie klubu otrzymają dyplomy i stemple okolicznościowe. Pan Stanisław zapytany o najbliższe plany deklaruje zamiar wprowadzenia krótkich ok. 15-minutowych prelekcji na odbywających się spotkaniach. Członkowie Klubu Kolekcjonerów spotykają się w każdą sobotę o godzinie 10.00 w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Ponadto już od ponad 10 lat rozstawiają swoje stoisko podczas obchodów Dni Sochaczewa. Do klubu może przystąpić każdy, bez względu na wiedzę, wiek, ilość i rodzaj prowadzonych zbiorów.

Reklama

Maciej Frankowski

Zapraszamy też na naszą stronę ziemia-sochaczewska.pl

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo e-Sochaczew.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości