Reklama

Będą odtwarzać system melioracji

Urząd Miasta w Sochaczewie
07/06/2013 10:32

6 czerwca po południu odbyło się spotkanie burmistrza Piotra Osieckiego z mieszkańcami ulic Smolnej i Krzywej, tj. właścicielami domów i działek najbardziej dotkniętych w czasie środowej ulewy. Rozmawiano o przyczynach zalania kilku posesji oraz o krokach, jakie należy podjąć, by do podobnych zdarzeń nie dochodziło w przyszłości.

Jak podkreślali mieszkańcy, przez lata na ich osiedlu nie było żadnego problemu z wodą deszczową, jej nadmiar spływał rowami do przepustów pod ulicą Wyszogrodzką i trafiał do Bzury. Na dawnych polach uprawnych przez lata budowano kolejne domy, altanki, garaże, a zdarzało się, że niekiedy nowi właściciele działek świadomie lub nieświadomie usuwali urządzenia melioracyjne. Rowy zasypywano, a wystarczy, by na odcinku kilometra jedna osoba zablokowała spływ wody i przepis na nieszczęście gotowy. Mieszkańcy sugerowali, by odbudować dawny układ rowów, przejrzeć działka po działce, gdzie są, a nie znikły.

Reklama

Burmistrz Piotr Osiecki na wstępie wyjaśnił, że urządzenia melioracyjne podlegają ochronie Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, ale tylko wtedy, gdy znajdują się na terenach rolnych. Gdy działka zostaje przekształcona na teren budowlany, odpowiedzialność za rowy spoczywa na właścicielach domów. Nie oznacza to absolutnie, że ratusz dystansuje się od problemu, przeciwnie zrobi wszystko, by mieszkańcom zalewanych posesji pomóc.

P. Osiecki zadeklarował, że UM w porozumieniu z Wojewódzkim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie oddział w Płocku niezwłocznie zabierze się za odtworzenie dawnego systemu odprowadzającego nadmiar wody z osiedla. Jest jednak jeden warunek wszyscy właściciele działek, przez teren których biegły dawniej rowy melioracyjne, muszą się zgodzić na ich odtworzenie. Jeśli nie, ratusz zmuszony zostanie wszcząć z urzędu postępowanie administracyjne.

Reklama

Dodał, że do opracowania planu działań niezbędna jest szczegółowa analiza map, dawnych i obecnych planów, a tę ratusz wykona w ciągu kilku dni. O pomoc w tym zakresie poprosił mieszkańców najlepiej znających swoje osiedle. Ustalono, że w najbliższy czwartek dojdzie do kolejnego spotkania, na którym omówione zostaną szczegóły działań, jakie ma podjąć ratusz.

W spotkaniu, prócz burmistrza P. Osieckiego uczestniczyli także z-ca burmistrza Stanisław Wachowski, naczelnik Wydziału Infrastruktury Miejskiej i Ochrony Środowiska Wiesław Kowala, kierownik Referatu Ochrony Środowiska Agnieszka Tomaszewska i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Marcin Cichocki.  

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo e-Sochaczew.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości