Reklama

Dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego o turystach, problemach i bagnach [ROZMOWA WIDEO]

Kampinoski Park Narodowy jest unikatem na światową skalę - ogromny kompleks leśny sąsiadujący z warszawską metropolią. Czy administrowanie tak rozległym i trudnym terenem jest trudne? Jak chronione są kampinoskie bagna? Czy turyści nie rozdeptują parku? Jak pogodzić ochronę cennych zasobów z milionem turystów? O tym rozmawialiśmy z dyrektorem KPN Mirosławem Markowskim.

 

Turyści w Kampinoskim Parku Narodowym

 

Kampinoski Park Narodowy co roku odwiedza ponad milion osób. Wyznaczone na terenie parku ścieżki turystyczne są bardzo mocno uczęszczane, mieszkańcy Mazowsza, w tym powiatu sochaczewskiego, często wybierają się do puszczy aby spacerować i obcować z przyrodą i historią. Czy nie szkodzą Parkowi? Między innymi o to zapytaliśmy dyrektora KPN Mirosława Markowskiego. Jakie błędy najczęściej popełniamy korzystając z uroków parku? Czy psy są problemem?

Reklama

Dyrektorowi KPN zadaliśmy też pytania o ochronę terenów bagiennych i wydm, największego bogactwa przyrodniczego tego terenu. W rozmowie też o tym, jak pogodzić zadania edukacyjne i otwieranie się na turystów ze ścisłą ochroną przyrody obowiązującą w parku. Jest też o tym, czy bycie dyrektorem parku narodowego przynosi więcej satysfakcji, czy problemów.

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu.

Sponsorem programu była firma Auto GT.

Realizacja Wiktor Wachowski

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Miłośnik - niezalogowany 2022-10-27 17:22:30

    Pokornie proszę o więcej takich rozmów, i więcej informacji o KPN

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Stefek albo Wandzia - niezalogowany 2022-11-01 20:33:56

    Proszę zapytać o swobodę poruszania się konno po parku (jak przegrane procesy wpłynęły na przestrzeganie prawa przez p. Dyrektora). Czy zwiększyła się (a może zmniejszyła?) bioróżnorodność, od kiedy masowo zalesiają wszystko, co popadnie, w porównaniu z okresem np. 25 lat wcześniej. Mam nadzieję, że jak już wszystko zalesią (parkowcy to tylko leśnicy), to całość wpadnie pod Lasy Państwowe i skończy się śpiewka o pasji... :) Zobaczymy jaki pałacyk postawi sobie obecny dyrektor, poprzednik w skromności nie przesadził... Fakt, że miał bardziej sprzyjające rządy.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Ktos - niezalogowany 2024-05-15 23:25:56

    Dyrektor zmusza do wykupu pozwoleń na jazdę konną, nadleśnictwa straszą karami, tras nie ma, a chcą w tym roku 1000zl za trzy drogi które wyznaczyli na krzyż z czego część to drogi gminne lub na terenie lasów prywatnych.

    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości