Reklama

Kilka słów o sochaczewskim architektonicznym cudzie, czyli List do Wujka 21

16/07/2021 11:36

Drogi wujku Janku,

Dawno nie pisałem Ci o Sochaczewie, więc czas nadrobić zaległości. Wyobraź sobie, że w końcu został oddany do użytku amfiteatr. Jak pisze Daniel Wachowski na łamach "Ziemi Sochaczewskiej" - Za dnia prezentuje się świetnie, a wieczorem i nocą jeszcze lepiej. Tylko to jednio zdjęcie pokazujące, jak piękny obiekt powstał u podnóża góry zamkowej. Szkoda, że tylko jedno jest zdjęcie w artykule i to nocne, może żeby nie ujrzeć "piękności", po prostu architektoniczna miss. Jedno zdjęcie na całą stronę, aha są jeszcze dwa, ale nie cudu, tylko przyszłościowego toru, który powstanie do 2023 roku. Nie wiem, może bateria w aparacie fotograficznym "padła" i dlatego jedno zdjęcie, a może więcej "cudu" nie da się oglądać? Nie wiem. Wujo, z gustami się nie dyskutuje, bo jak wiesz, każdy rację ma swoją, podobnie jest przecież z d..., z tym co tam słońce nie dochodzi. Oglądając ów obiekt budowniczego cudu, mniemam, że będzie to 8 cud świata. Tymi cudami zajęła się szwajcarska firma New Open World Corporation. Niestety finałowe głosowanie trwało od 1 stycznia 2006 do 6 lipca 2007, w tym czasie zostało oddanych ponad 90 mln głosów. Pewnie teraz lista wyglądała by tak:

       Obiekt                                                  Atrybuty/symbol                               
Wielki Mur Chiński                                  wytrwałość, uporczywość          
Petra                                                            inżynieria, ochrona                    
Statua Chrystusa Zbawiciela w Rio              powitalny, otwartość               
Machu Picchu                                           społeczność, poświęcenie              
Chichén Itzá                                                  pracowitość, wiedza                      
Koloseum                                                       radość, cierpienie                     
Tadź Mahal                                                       miłość, pasja                         
Amfiteatr Sochaczewski                           cierpienie, uporczywość          

Reklama

Co ciekawe, miłośnicy amfiteatru, bojąc się by nie uległ on zniszczeniu, ostrzegają, cytując za "Ziemią Sochaczewską": Amfiteatr (...) przestanie być ulubionym miejscem wandali niszczących ławki i altanki wypoczynkowe, (...) a gdyby do tego doszło, sprawcy zostaną szybko ustaleni i należycie ukarani. Pytanie, gdzie są owe altanki wypoczynkowe? 
Jak się okazuje nie tylko "Ziemia Sochaczewska" zachwyca się amfiteatrem, zajrzyj na stronę tusochaczew, już w kwietniu preowali na ten temat, pisząc: Jest to niewątpliwie inwestycja spektakularna. Tak pod względem wielkości, jak estetyki. Niebanalny projekt, na miarę światowych stolic, ma szansę sprawić, że wzgórze zamkowe wraz z otoczeniem stanie się prawdziwą dumą mieszkańców, wizytówką Sochaczewa dobrze rozpoznawalną również poza granicami naszego miasta. (...) Oczywiście, obiekt właściwie docenimy w czasie, gdy ten zacznie funkcjonować zgodnie ze swoim przeznaczeniem, dostarczając mieszkańcom okazji do odpoczynku i estetycznych przeżyć. Już na tym etapie jednak możemy stwierdzić, że powstająca inwestycja jest spektakularna. Tak pod względem wielkości, jak architektury. Niebanalny projekt, na miarę światowych stolic, ma szansę sprawić, że wzgórze zamkowe wraz z otoczeniem stanie się prawdziwą dumą mieszkańców, wizytówką Sochaczewa dobrze rozpoznawalną również poza granicami naszego miasta. Brzmi ładnie, dostojnie, tylko coś mi to przypomina, jak sobie przypomnę to za chwilę, dopiszę, a i coś najnowszego również z tej samej strony z 02.07.2021, już sam tytuł powala: Amfiteatr w Sochaczewie bez opakowania. Jest efekt łał, a dalej możemy przeczytać: Ludzie przystawali, siadali, chodzili wokół, a przede wszystkim na taras widokowy, nie mogli się nie powstrzymać, by nie zrobić: łał. Takie wrażenie robi nowo wybudowany amfiteatr w Sochaczewie. W czwartek 1 lipca zdjęto robocze opakowanie i obiekt ukazał nam się w całej krasie. Wieczorem zaś rozbłysnął w świetle setek mniejszych i większych lamp. (...) Amfiteatr szczególne wrażenie robi wieczorem i nocą, gdy wydobywają go z mroku setki ciepłych świateł. Mieszkańcy już 1 lipca chętnie zwiedzali miejsce, spacerowali po tarasie widokowym i kontemplowali widok, spoczywając na łagodnie wyprofilowanych siedziskach. Na pewno też zwracają uwagę z jednej strony prostota, ale z drugiej szlachetność użytych materiałów, miejmy nadzieję, że ich jasną kolorystykę uda się utrzymać, że będą odporne na zabrudzenia.
Wujek zgłupłem... gdybyś mnie zapytał, jakie mam wrażenia, powiedziałbym: Nie wiem, nie rozumiem, zajęty jestem. Parafrazują sławną wypowiedź, niejakiego Ochódzkiego: wujek (...) wiesz co robi ten amfiteatr? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa Sochaczewa. To jest amfiteatr na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym amfiteatrem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo... Aż boją się zapytać, co jeszcze wymyślą, ja proponuje najbliższą sesje rady miasta zorganizować na terenie amfiteatru, chyba przecież nie ma lepszego miejsca. Takie cudo, to i sesja będzie cudowna. A wszystkim, zarówno przeciwnikom, jak i zwolennikom amfiteatru proponuje posłuchać piosenki Martyny Jakubowicz - W domach z betonu nie ma wolnej miłości.

Jak ktoś mi powiedział: Architekt płakał, jak projektował, a ja płacze, jak oglądam. Ociekając łzy, pozdrawiam serdecznie

Reklama

Twój siostrzeniec Seban.

P.S.1 Gdybyś mnie zapytał czy to jest krytyka, odpowiadam, to tylko moje własne odczucia dotyczące sochaczewskiego amfiteatru. 

P.S.2 Na zdjęciach łagodnie wyprofilowane siedziska.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Piotr. - niezalogowany 2021-07-16 12:13:44

    Znów zarzut , że z betonu. A z czego mieli budować? Z desek? Wcześniej były płyty chodnikowe tez z betonu, tyle że sterane 55 letnim żywotem. W ogóle jaki jest cel , teza artykułu? Że inwestor chwali? A co, ma się żalić? Opływowy kształt, nie przysłaniający ruin zamku. Funkcjonalny bo jest serwerownia ze stanowiskiem monitoringu a po drogiej stronie zaplecze dla artystów. Że "wiadukt". Jeśli ktoś ma zaburzone horyzonty myślowe i wszystko kojarzy mu się z wiaduktem, ulicą, mostem to jego sprawa. Wcześniej był gargamelek z płyt pilśniowych stylizowanych na średniowieczne cegły. No po prostu jest czego żałować. Już widzę, jak każdy malkontent ma wy portfelu fotkę starej muszli i codziennie wyjmuje ją płacząc rzewnymi łzami "wróć moja zmurszała muszelko, tyle jaboli tam wypiłem, , tyle zdrowia straciłem a oni Cie zburzyli, niedobre włodarze". Pozdrawiam, i życzę otwartości na zmiany.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    ada - niezalogowany 2021-07-16 12:50:58

    Nie wyobrażam sobie oglądanie czegokolwiek tam w upale.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Izabella - niezalogowany 2021-07-16 13:27:18

    Cudo??? !!! To już chyba całkiem ludzie się zatracili w tym betonowym świecie. Kompletnie zanika u niektórych poczucie ładu i estetyki. Większość chyba też się nawet nie zastanawia czy to pasuje jedno z drugim do siebie, tzn. to piękne Wzgórze zamkowe z ruinami i ten pożal się boże "taras widokowy" .... Tak, dobrze ktoś to skojarzył - to wiadukt!! Bo co z niego, z tegoż tarasu można podziwiać??? Niech mnie ktoś oświeci, bo ja słowo daję nie wiem co? Te betonowe ławy które w upalny dzień parzą w tyłek... Szkoda że jeszcze nie poszli o krok dalej - ja bym proponowała zabetonować ruiny, bo toż to cegła, kruszy się jak widać, coraz to ubytki są większe w ruinach wiekowych. Beton wszystko wyrówna, wygładzi i trzyma się aż lśni z daleka!!! Tak trzymać Panowie główni architekci !!! Drzewa wycięli ale posadzić nowe to nie ma komu. Też można jakieś atrapy betonowe postawić i będzie git - kolejny CUD w Socho!!! Ponasadzali roślinki za ławeczkami przy bulwarach, aby romantycznie się siedziało, na "patelni" ale zawsze to coś.... Czy to jest to miejsce do relaksu ??? To ja bardzo dziękuję. Jeśli relaks to chyba tylko w lesie. Dobrze że chociaż Puszcza Kampinoska blisko.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo e-Sochaczew.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama