Za kilka tygodni okaże się, czy Sochaczew i gminy wiejskie leżące w granicach powiatu sochaczewskiego przygotują wspólny wniosek o grant na projekty inwestycyjne z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Do pozyskania jest 350-550 tys. euro z nowego budżetu wspólnoty na lata 2014-2020.
W poniedziałek, 29 października, w sali konferencyjnej UM, z inicjatywy władz miasta spotkali się przedstawiciele Sochaczewa i gmin powiatu sochaczewskiego z zaproszonymi przez ratusz przedstawicielami Związku Miast Polskich, by omówić główne założenia nowego projektu pod nazwą Budowanie kompetencji dla współpracy międzysamorządowej i międzysektorowej jako narzędzi rozwoju lokalnego i regionalnego (środki norweskie).
Jak na wstępie wyjaśnił Andrzej Porawski dyr. biura Związku Miast Polskich, do udziału w nim zgłosiło się 61 partnerstw samorządowych z całego kraju, które wstępnie zadeklarowały chęć wykonania dokumentacji m.in. pod budowę kolei metropolitarnej, spójnej sieci drogowej, rewitalizację starówek, regulację stosunków wodnych na obszarze kilku gmin, ożywienie turystyczne regionu i wiele innych. Podziękował burmistrzowi Sochaczewa i wójtom za zainteresowanie oraz chęć przystąpienia do programu.
Dyrektor A. Porawski zaznaczył, że Unia stawia teraz na współpracę gmin, miast, powiatów; na działania przekraczające granice administracyjne i na projekty, w które angażują się jednostki samorządu oraz organizacje pozarządowe, związki komunalne. Jego zdaniem każdy wójt, prezydent czy burmistrz miasta myślący, że uda mu się sprawnie funkcjonować bez otoczenia, bez współpracy z sąsiadami, przegra. Nie zdobędzie żadnych pieniędzy z UE czy Norweskiego Mechanizmu Finansowego promujących w nowym budżecie inwestycje ponadlokalne, regionalne, podnoszące jakość życia mieszkańców nie jednej, ale kilku gmin czy powiatów. Pojedyncze, małe projekty strukturalne, to przeszłość. W latach 2014-2020 istotna będzie współpraca, a nie jak dotychczas konkurencja pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego.
W dalszej części swej prezentacji dyrektor Porawski wyjaśnił, że granty w wysokości 350-550 tys. euro, jakie można uzyskać w ramach omawianego programu, przeznaczone będą na projekty techniczne, studia wykonalności, plany konsultacji społecznych, plany rozwoju instytucjonalnego, niezbędne szkolenia itp. Po pieniądze mogą sięgać partnerstwa samorządowe, a nie gminy samodzielnie, jako jeden podmiot. Premiowane będą projekty duże, spójne, obejmujące kilka gmin czy powiatów. Na przygotowanie i złożenie wniosku o grant samorządowcy z powiatu sochaczewskiego mają czas do połowy marca. Jeśli wniosek przejdzie pozytywnie etap oceny i zyska uznanie w oczach komisji, decyzja o przyznaniu grantu zapadnie w wakacje. Na opracowanie niezbędnej dokumentacji i rozliczenie wydanych środków partnerstwo samorządowe będzie mieć czas do końca 2015 roku.
- Cieszę się, że doszło do tego spotkania. Od dłuższego czasu zabiegaliśmy w Związku Miast Polskich o wpisanie sochaczewskiego partnerstwa na listę potencjalnych beneficjentów programu oraz o wyznaczenie merytorycznego opiekuna. Wsparcia udzieli nam ekspert ZMP, były prezydent Siedlec Mirosław Symanowicz. Jeśli uda nam się napisać ciekawy wniosek, na analizy i opracowania zyskamy minimum 1,5 mln złotych mówi Daniel Jarosz kierownik Referatu Projektów Społecznych.
Dyskusja nad programem była krótka. Burmistrz i wójtowie zgodzili się, że trzeba skorzystać z szansy, powołać partnerstwo, zaprosić do tego grona także starostwo, przejrzeć strategie rozwoju gmin i znaleźć kilka inwestycji, których dokumentacja mogłaby być sfinansowana z grantu.
Jak zaznaczył burmistrz Piotr Osiecki, miasto i ościenne gminy łączy wiele, nie tylko chęć zagospodarowania odpadów komunalnych. Obszarów współpracy może być wiele, choćby przy projektach drogowych. Mieszkańcy gmin korzystają z sieci dróg miejskich, dojeżdżają do Sochaczewa do pracy, do dworca PKP, wielu klientów basenu ORKA czy bibliotek to także mieszkańcy gmin. Jak podkreślił, mocno wierzy, że współpraca gmin leżących w granicach powiatu przyniesie wszystkim wymierne korzyści.
Na wspólne obszary zwrócił także uwagę zastępca burmistrza Marek Fergiński podkreślając, że gminy i miasto mogą wspólnie pomyśleć o budowie parkingu przy stacji PKP, turystycznym wykorzystaniu walorów kolei wąskotorowej, budowie ścieżek rowerowych, wydłużeniu lub utworzeniu nowych tras na terenie gmin obsługiwanych przez autobusy ZKM itd. Dodał, że miasto i ościenne gminy mogłyby opracować wspólną, spójną strategię rozwoju dla całego obszaru powiatu, a wtedy znacznie łatwiej będzie sięgać po pieniądze unijne z perspektywy 2014-2020. Na koniec ustalono, że kolejne robocze spotkanie samorządowców odbędzie się w drugiej połowie listopada.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Radzę też rozważyć współpracę z udziałem powiatu a szanse partnerstwa na pozyskanie pieniędzy norweskich wzrosną.
No nareszcie! Sochaczew w poprzedniej kadencji był wśród liderów samorządowych w pierwszej edycji projektu norweskiego realizowanego przez Związek Miast Polskich.To dlatego Burmistrz Sochaczewa został zaproszony do delegacji towarzyszącej Minister Bieńkowskiej w Norwegii w dniach 16-17 kwietnia 2012 r., kiedy podpisywała uruchomienie pieniędzy norweskich dla Polski. Już wówczas pytałem no moim blogu "Czy Sochaczew sięgnie po środki norweskie?" Czy Sochaczew sięgnie po środki norweskie? W Norwegii przedstawiciel Sochaczewa spotkał się z Burmistrzem Ullensaker. Ucieszyłem się, że współpraca, którą zapoczątkowałem będzie kontynuowana. W lipcu br. ruszył projekt predefiniowany, do którego Związek Miast Polskich zapraszał wszystkie chętne gminy. Zgłosiło się kilkadziesiąt gmin. Niestety Sochaczew nie . Wówczas również na moim blogu pisałem 1 lipca, że "ZMP i MRR uruchamiają pierwszy projekt z nowych pieniędzy norweskich". ZMP i MRR uruchamiają pierwszy projekt z nowych pieniędzy norweskich Kiedy we wrześniu br. podczas konferencji informacyjnej projektu predefiniowanego pod nazwą: "Budowanie kompetencji dla współpracy międzysamorządowej i międzysektorowej jako narzędzi rozwoju lokalnego i regionalnego" spotkałem przedstawicieli Sochaczewa, ucieszyłem się. Pod koniec października Sochaczew dołączył jako jedno z ostatnich miast do projektu ZMP i dlatego otrzyma wsparcie doradcy ZMP. Szkoda, że nie wcześniej, ale lepiej późno niż wcale! W dniu 3-4 grudnia będzie seminarium w ramach tego projektu. W seminarium będą uczestniczyć przedstawiciele kilkunastu samorządów norweskich zainteresowanych współpracą z polskimi partnerstwami. Dlaczego nie będzie nikogo z Ullensaker? Czy wysłano zaproszenie z Sochaczewa?Trzymam kciuki za powodzenie sochaczewskiego partnerstwa w projekcie norweskim!
Radzę też rozważyć współpracę z udziałem powiatu a szanse partnerstwa na pozyskanie pieniędzy norweskich wzrosną.
No nareszcie! Sochaczew w poprzedniej kadencji był wśród liderów samorządowych w pierwszej edycji projektu norweskiego realizowanego przez Związek Miast Polskich.To dlatego Burmistrz Sochaczewa został zaproszony do delegacji towarzyszącej Minister Bieńkowskiej w Norwegii w dniach 16-17 kwietnia 2012 r., kiedy podpisywała uruchomienie pieniędzy norweskich dla Polski. Już wówczas pytałem no moim blogu "Czy Sochaczew sięgnie po środki norweskie?" Czy Sochaczew sięgnie po środki norweskie? W Norwegii przedstawiciel Sochaczewa spotkał się z Burmistrzem Ullensaker. Ucieszyłem się, że współpraca, którą zapoczątkowałem będzie kontynuowana. W lipcu br. ruszył projekt predefiniowany, do którego Związek Miast Polskich zapraszał wszystkie chętne gminy. Zgłosiło się kilkadziesiąt gmin. Niestety Sochaczew nie . Wówczas również na moim blogu pisałem 1 lipca, że "ZMP i MRR uruchamiają pierwszy projekt z nowych pieniędzy norweskich". ZMP i MRR uruchamiają pierwszy projekt z nowych pieniędzy norweskich Kiedy we wrześniu br. podczas konferencji informacyjnej projektu predefiniowanego pod nazwą: "Budowanie kompetencji dla współpracy międzysamorządowej i międzysektorowej jako narzędzi rozwoju lokalnego i regionalnego" spotkałem przedstawicieli Sochaczewa, ucieszyłem się. Pod koniec października Sochaczew dołączył jako jedno z ostatnich miast do projektu ZMP i dlatego otrzyma wsparcie doradcy ZMP. Szkoda, że nie wcześniej, ale lepiej późno niż wcale! W dniu 3-4 grudnia będzie seminarium w ramach tego projektu. W seminarium będą uczestniczyć przedstawiciele kilkunastu samorządów norweskich zainteresowanych współpracą z polskimi partnerstwami. Dlaczego nie będzie nikogo z Ullensaker? Czy wysłano zaproszenie z Sochaczewa?Trzymam kciuki za powodzenie sochaczewskiego partnerstwa w projekcie norweskim!