Tak gorącej atmosfery na sesji Rady Miejskiej nie było od dawna. A wszystko przez to, że w programie ubiegłotygodniowej sesji znalazł się projekt uchwały określającej wysokość stawek podatku od nieruchomości na rok 2013.
Ratusz zaproponował niewielkie regulacje - na ogół od kilku do kilkunastu groszy od 1 mkw. Jak określił to burmistrz Piotr Osiecki średnio zmiana cen podatków od nieruchomości ma wynieść ok. 4%
- To nawet nie jest podwyżka, a raczej rewaloryzacja określił zmiany stawek radny Sylwester Kaczmarek (PiS), który był jednym z wielu, którzy wzięli udział w dyskusji.
Z kolei radny Waldemar Kowaluk (Sochaczewskie Forum Samorządowe), przypominając, że podatki pozwalają realizować miejskie inwestycje, wykonał pewne obliczenia, z których wynikało m. in., iż skutek finansowy tej podwyżki na jednego podatnika wynosi ok. 2 złotych miesięcznie i jest porównywalny z roczną opłatą za posiadanie psa.
Przeciwni od początku byli radni z klubów Porozumienia Ziemi Sochaczewskiej i Porozumienia Obywatelskiego. Mimo, że przewidywany wzrost dochodów z tytułu podatku od nieruchomości, w kwocie ok. 800 tysięcy złotych, w całości zostanie przeznaczony na remont należącej do powiatu ulicy Staszica.
- Jeżeli mielibyśmy wygospodarowywać środki tylko na zadania miejskie, to nie proponowałbym państwu tej waloryzacji podatków - zapewniał burmistrz Osiecki.
Piotr Osiecki przypomniał, że ze Staszica korzystają zarówno mieszkańcy Sochaczewa jak i powiatu. Oczywiście można by przyjąć założenie, że miasto powinno finansować wyłącznie swoje własne inwestycje, ale wtedy zapewne remontu by nie było. A jest to przecież jedna z najważniejszych ulic w naszym mieście.
Z kolei Edward Stasiak (Forum) przypomniał radnym, że w jednej z poprzednich kadencji był taki trend, aby nie regulować podatków i działo się tak dwa lub trzy lata pod rząd. W końcu doszło do sytuacji, że rada zmuszona została podatki podnieść i to w sposób istotny i dotkliwy dla mieszkańców. Więc może lepiej robić to częściej, a drobnymi kroczkami.
- W przypadku tej uchwały odwagę to trzeba mieć, by za nią zagłosować, a nie być przeciw. Przykro mi, że część kolegów radnych jest przeciw inwestycji na Staszica rzucił tuż przed głosowaniem Sylwester Kaczmarek.
Ostatecznie uchwała została przyjęta 11 głosami (kluby Forum i PiS) za, przy 8 przeciwnych (Porozumienie ZS, Porozumienie O) i 1 wstrzymującym się.
Więcej w najnowszej "ZS".
Sławomir Burzyński
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze