Reklama

Park&Ride w Sochaczewie potwierdzony!

Urząd Miasta w Sochaczewie
24/07/2012 05:48

Starania władz miasta o budowę w Sochaczewie parkingu Parkuj i jedź przyniosły zamierzony efekt i jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, w przyszłym roku obok stacji PKP, przy dawnej wieży ciśnień, powstanie plac z ok. 100 miejscami postojowymi ogrodzony, utwardzony i oświetlony, a prawdopodobnie także całodobowo monitorowany.

- Kilka dni temu Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik w oficjalnym piśmie potwierdził, że Zarząd Województwa wyraził zgodę na wspólną budowę w Sochaczewie parkingu Parkuj i jedź cieszy się burmistrz Piotr Osiecki. - Ponieważ procedury obejmujące m.in. wybór projektanta, wykonawcy, uzgodnienia techniczne, uzyskanie pozwolenia na budowę, mogą potrwać do 6 miesięcy, realizację inwestycji przewidujemy  na rok 2013 dodaje burmistrz.

Reklama

- Dokładna liczbę miejsc wskazana będzie w dokumentacji technicznej. Projektanci wiedzą, jaka musi być szerokość i głębokość każdego stanowiska, zmierzą dostępny teren i dopiero wtedy dowiemy się, czy będzie to 95 czy 120 miejsc. Plac przy dawnej wieży ciśnień jest dziś nieużytkowany, to zarośnięta trawą działka wymagająca gruntownego uprzątnięcia. Od razu chcę zapewnić, że nikt z przedsiębiorców prowadzących obok działalność nie straci na tej inwestycji, przeciwnie może tylko zyskać mając tuż za płotem oświetlony i monitorowany plac mówi z kolei z-ca burmistrza Stanisław Wachowski.

Parkingu Parkuj i jedź powstanie w tzw. ogólnodostępnej formule. Oznacza to, że ratusz i samorząd województwa pokryją koszty budowy po połowie, a gotowy obiekt zostanie oddany w zarząd władzom miasta lub wyznaczonej przez burmistrza jednostce. Miasto zleci wykonanie projektów, wybierze wykonawcę, dopilnuje budowy, zadba o sprzątanie parkingu, odśnieżanie, oświetlenie całego terenu i będzie mieć w tych kwestiach głos decydujący.

Reklama

- Dla nas to idealna formuła, ponieważ nikogo nie prosimy o sprzątnięcie śmieci, skoszenie trawy, naprawę lampy czy ogrodzenia. Parking znajdzie się wprawdzie na działce kolei, ale w pełni za jego stan techniczny odpowiadać będzie ratusz dodaje S. Wachowski.

Z myślą o pasażerach ratusz chce zbudować chodnik prowadzący z parkingu wprost na peron. To kilkadziesiąt metrów. Pasażerowie nie musieliby chodzić okrężną, dość niebezpieczną ze względu na intensywny ruch, drogą.

- Oczywiście myślimy też o monitowaniu tego terenu, dlatego z projektantami parkingu  i zarządcą terenu podejmiemy rozmowy o instalacji jednej lub dwóch kamer włączonych w pracujący całodobowo system monitoringu miejskiego. Koszt nie będzie duży, a samochody pod stałym nadzorem zaznacza wiceburmistrz.

Reklama

Jaki będzie koszt? Trudno dziś operować kwotami, ponieważ nie wiadomo, jak szeroki będzie zakres robót. Z całą pewnością trzeba usunąć nieużywany tor biegnący przez środek placu, przecinający dalej ulicę Sienkiewicza. Nie wiadomo, czy teren trzeba niwelować, czy nie zajdzie konieczność przełożenia podziemnych sieci. Tego dowiemy się za kilka tygodni od firmy projektującej parking. W takim przypadku konieczne mogą się okazać uzgodnienia z zakładem energetycznym, koleją, telekomunikacją czy nadzorem budowlanym.

- Wiemy doskonale, że tzw. janosikowe pozbawia samorząd Mazowsza ogromnych kwot, a  mimo to władze nie rezygnują z kontynuacji tak istotnego dla mieszkańców projektu. Znając sytuację tym bardziej jestem wdzięczny Marszałkowi i całemu Zarządowi, że zdecydowali o realizacji parkingu i wyłożeniu na ten cel kilkuset tysięcy złotych. Słowa podziękowania należą się też radnemu wojewódzkiemu Adamowi Orlińskiemu, który mocno angażował się w tę sprawę kończy S. Wachowski.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo e-Sochaczew.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości