21 grudnia, na ostatniej w starym roku sesji, Rada Miejska przyjęła tzw. pakiet uchwał śmieciowych regulujących działanie całego rynku odpadów komunalnych w Sochaczewie. Większość zapisów wejdzie w życie dopiero 1 lipca 2013 roku, w chwili gdy miasto przejmie pełną odpowiedzialność za odbiór, transport i utylizację śmieci, ale już dziś warto zapoznać się z planowanymi zmianami.
12 zł od mieszkańca
Po pierwsze Rada ustaliła miesięczną stawkę za odbiór odpadów w wysokości 12 zł od mieszkańca. O połowę mniej, tylko 6 zł/miesięcznie, zapłacą ci, którzy odpady komunalne segregują. Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach dopuszcza kilka możliwości ustalenia opłaty za odbiór śmieci.
- Stawki to tak naprawdę nasza prognoza. Realne ceny odbioru odpadów pokaże przetarg, który niebawem ogłosimy. Na pewno nie zmieni się jednak sposób rozliczania. Ustawa mówi, że opłata za wywóz śmieci może być wyliczona na podstawie liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość czyli dom lub mieszkanie, ilości zużytej wody, powierzchni lokalu mieszkalnego. Można też przyjąć jedną stawkę dla całego gospodarstwa domowego. My wybraliśmy, naszym zdaniem, najbardziej sprawiedliwy sposób wychodząc z założenia, że płacić powinni wszyscy, równo, a premiowane ma być selektywne gromadzenie odpadów mówi z-ca burmistrza Stanisław Wachowski odpowiedzialny za zadania z zakresu gospodarki komunalnej.
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, radni muszą ustalić niższe stawki dla odpadów zbieranych w sposób selektywny.
- Proponujemy obniżenie stawki opłaty w stosunku do tych, którzy segregują odpady. Ma to zachęcić mieszkańców do selekcjonowania śmieci, oddawania oddzielnie szkła, papieru, plastikowych butelek, metalu. Te produkty nadają się do powtórnego przetworzenia. Nie mamy wyjścia i jak kraje zachodu musimy zacząć odzyskiwać odpady, z każdym rokiem coraz więcej dodaje wiceburmistrz.
Skąd taka stawka?
Ustalając taką, a nie inną opłatę, wzięto pod uwagę kilka czynników, w tym liczbę mieszkańców, ilość wytworzonych na terenie miasta odpadów. Zasadnicze znaczenie mają aktualne ceny i koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnym tj. odbierania, transportu, odzysku i unieszkodliwiania śmieci, tworzenia i utrzymania miejsc selektywnego zbierania odpadów komunalnych, obsługi administracyjnej systemu.
- Jaki będzie faktyczny koszt utylizacji odpadów przekonamy się wiosną, gdy wyłonimy w przetargu operatora systemu, tj. firmę dostarczającą pojemniki, odbierającą śmieci, odpowiedzialną za ich transport i bezpieczną utylizację. Założenie jest proste - system ma się sam finansować, a miasto nie może na nim zarabiać podkreśla z-ca burmistrza.
Opłaty raz na kwartał
Rada Miejska ustaliła terminy, częstotliwość i tryb uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Właściciele nieruchomości mają ją wnosić co kwartał, w terminach: do 15 marca za I kwartał danego roku, do 15 czerwca za II kwartał, do 15 września za III kwartał i do 15 grudnia za IV kwartał danego roku. Ponieważ zapisy uchwały wejdą w życie dopiero od lipca 2013 roku, pierwszą opłatę wniesiemy przed 15 września za okres od 1 lipca - 30 września 2013 r. Opłatę można będzie wnosić gotówką bezpośrednio w kasie Urzędu Miejskiego lub przelewem na specjalny rachunek bankowy miasta.
Rada ustaliła wzór deklaracji, składanej w ratuszu, w której właściciele domów i mieszkań wskażą, za ile osób i w jakiej wysokości (12 czy 6 zł/osoby) będą płacić. W przypadku bloków, kamienic i Wspólnot Mieszkaniowych, informację zbiorczą przedstawi burmistrzowi firma (spółdzielnia) zarządzająca nieruchomością. Pierwszą deklarację należy złożyć do 31 marca 2013 roku.
Zwolnienia z opłat
W uchwale czytamy, że jeśli ktoś wprowadzi się do nowego mieszkania lub domu, ma 14 dni na złożenie w ratuszu stosownej deklaracji. Podobnie w ciągu dwóch tygodni należy powiadomić UM o zmianie liczby osób zamieszkujących pod danym adresem.
Różne mogą być przyczyny opuszczenia mieszkania na kilka miesięcy czy nawet lat. Może to być służba wojskowa, studia, wyjazd na zagraniczną misję, odbywanie kary w zakładzie karnym. W takim przypadku należy przedstawić w UM zaświadczenie z WKU, uczelni, jednostki wojskowej lub zakładu karnego. Uczniowie i studenci nawet na kilka lat przenoszą się do internatów i akademików. W ich przypadku urząd oczekiwać będzie na zaświadczenia ze szkół. Z kolei w przypadku osób wyjeżdżających np. za granicę do pracy, na okres dłuższy niż trzy miesiące, wystarczy złożenie stosownego oświadczenia.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
A co do rynkowej rzeczywistości, gdzie gminy płońskie mają o wiele bliżej do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK):
UCHWALILI W GMINACH: CZERWIŃSK,DZIERZĄŻNIA,NOWEMIASTO,PŁOŃSK,SOCHOCIN,ZAŁUSKII...Opłaty śmieciowe ustalone
Wszystkie samorządy na terenie powiatu płońskiego mają już ustalone opłaty za śmieci. Z podjętych decyzji wynika jedno - będzie drożej niż w dotychczasowym systemie a potencjalny Kowalski odczuje skutek ustawy w swojej kieszeni.
Nowy system gospodarowania odpadami samorządy muszą wprowadzić w lipcu tego roku. Mieszkańcy nie będą już zawierać umów z firmą odbierającą śmieci, dotychczasowe umowy do lipca muszą wypowiedzieć, będą natomiast uiszczać opłatę na konto danej gminy, która wybierze firmę w drodze przetargu. Ustawa narzuca na samorządy obowiązek spełnienia określonych wskaźników, m.in. jeśli chodzi o ilość odpadów segregowanych. Chociaż mówi się, że nowe przepisy spowodują, iż będzie czyściej, bo płacić będą wszyscy, więc nikomu nie będzie opłacało się podrzucać ich gdziekolwiek, to rodzą się wątpliwości, bo na przykład niektóre samorządy ustaliły limit odpadów zmieszanych.
Do końca grudnia wszystkie samorządy ustaliły metodę naliczania opłaty za śmieci i stawkę tej opłaty. Zapowiada się, że będzie drożej niż w dotychczasowym systemie, chociaż samorządowcy podkreślają, że rzeczywiste koszty systemu będą znane po przetargach.
Sochocin - 11 i 9 zł od osoby
Radni gminy Sochocin podjęli śmieciowe uchwały 19 grudnia.
- Wszyscy już wiemy, że nie jest to dobra ustawa - mówiła podczas sesji o nowych przepisach wójt Anna Zwierzchowska, dodając, że urząd zorganizował w tej sprawie spotkania z mieszkańcami, by zasięgnąć ich opinii i większość mieszkańców na zebraniach opowiedziała się za naliczaniem opłaty od osoby.
Wójt mówiła, że proponuje objęcie systemem również nieruchomości niezamieszkałe, jak działalność gospodarcza czy działki rekreacyjne, choć nie jest to obowiązkowe - by nie było sytuacji, że odpady powstają w sposób niekontrolowany. Wójt powiedziała, iż gmina ma obowiązek przeprowadzenia rzetelnej analizy kosztów i wyliczenia rzetelnej stawki opłaty. Z analizy danych, według wójta, wynikało, że wysokość maksymalnej stawki, której przekroczyć nie można, to 15 zł od osoby za śmieci zmieszane i 11 zł za segregowane - takie kwoty pojawiły się w projekcie uchwały na grudniowej sesji.
- To nie są stawki do płacenia - stwierdziła Zwierzchowska, dodając, że stawki rzeczywiste będą znane po przetargu i będą niższe, bo firmy będą walczyły o rynek. - Mając to na względzie proponuję przyjąć niższą maksymalną stawkę.
Wójt zaproponowała, by maksymalną stawkę w przypadku śmieci zmieszanych ustalić na 11 zł od osoby miesięcznie, w przypadku segregowanych - 9 zł.
Radny Woźniak proponował, by z opłat zwolnić dzieci. Wójt Zwierzchowska odparła, że ustawa nie daje takich możliwości, podobnie jak różnicowania stawki, być może zmieni to nowelizacja ustawy, o której się mówi, a wówczas będzie można zmienić również uchwały. W przypadku naprawdę trudnej sytuacji finansowej danej rodziny, zdaniem wójta, istnieje rozwiązanie, taka rodzina może się do niej zwrócić o obniżenie lub umorzenie opłaty.
Rada uchwaliła proponowane przez wójta stawki, uchwaliła również regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy, podjęła też uchwałę w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zamian za śmieciową opłatę.
Z tej ostatniej uchwały wynika, że śmieci zmieszane będą odbierane co najmniej 2 razy w miesiącu, odpady zbierane selektywnie oraz biodegradowalne - co najmniej raz w miesiącu. Wszystkie odpady mają być odbierane w każdej ilości. Punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych, gdzie będzie można dostarczyć odpady problemowe i wielkogabarytowe będzie czynny codziennie, z wyjątkiem niedzieli.
Radni zdecydowali również o objęciu systemem nieruchomości niezamieszkałych - w tym przypadku będą to opłaty za pojemnik. W przypadku odpadów zmieszanych będzie to od 22,85 zł za pojemnik 120 l do 209,50 zł za pojemnik 1100 l; w przypadku odpadów segregowanych od 17,58 zł do 161,16 zł.
Nowe Miasto - 35 i 25 zł od gospodarstwa
Radni gminy Nowe Miasto podjęli decyzję w sprawie opłaty śmieciowej w czwartek, 27 grudnia. Wójt Sławomir Zalewski mówił, że ustawa, która przerzuca odpowiedzialność na samorządy, wywołuje wielkie oburzenie w Polsce.
- Musimy to wdrożyć, czy chcemy czy nie - powiedział wójt.
Radni wybrali metodę naliczania opłaty od gospodarstwa domowego, ustalając stawkę na 35 zł miesięcznie za śmieci zmieszane i 25 zł za segregowane. Wcześniejsza propozycja była taka, by opłatę naliczać od osoby w wysokości 16 zł miesięcznie za odpady zmieszane i 11 zł za segregowane.
W przypadku tej gminy odpady zmieszane nie będą odbierane w każdej ilości - rada zdecydowała, że będzie to miesięcznie 120 i 240 litrów w zależności od liczby osób w gospodarstwie.
Radni wycofali z porządku obrad punkt dotyczący objęcia systemem nieruchomości niezamieszkałych. Opady wielkogabarytowe i problemowe będą odbierane od mieszkańców dwa razy w roku.
Dzierzążnia - 10 i 8 zł od osoby
Również w czwartek, 27 grudnia sprawę opłat rozstrzygnęli radni gminy Dzierzążnia. Zdecydowali o naliczaniu opłaty od osoby - w wysokości 10 zł miesięcznie w przypadku odpadów zmieszanych i 8 zł jeśli chodzi o odpady segregowane. W uchwale jest zapis o zwolnieniu z opłaty każdego, powyżej dwojga, dziecka w rodzinie, aczkolwiek ustawa takiej możliwości nie przewiduje.
Zgodnie z czwartkowymi decyzjami w gminie Dzierzążnia odpady zmieszane jak i segregowane będą odbierane w każdej ilości raz w miesiącu. Odpady problemowe, niebezpieczne, wielkogabarytowe mieszkańcy będą mogli dostarczać do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Radni nie podjęli decyzji w sprawie odpadów z nieruchomości niezamieszkałych.
10 i 7 zł od osoby w Raciążu
Decyzję w sprawie śmieciowej opłaty radni miasta Raciąża podjęli w piątek, 28 grudnia. Zdecydowali o naliczaniu opłaty od osoby w wysokości 10 zł miesięcznie w przypadku śmieci zmieszanych i 7 zł, jeśli chodzi o śmieci segregowane. W obydwu przypadkach nie będzie limitu ilości odpadów.
Radni zdecydowali, że dla nieruchomości niezamieszkałych opłata będzie pobierana za pojemnik: od 20,40 zł za pojemnik 120 l do 187 zł za pojemnik 1100 l jeśli chodzi o odpady zmieszane i od 12,24 zł za pojemnik 120 l do 112,20 zł za pojemnik 1100 l, jeśli chodzi o odpady zbierane w sposób selektywny.
Wiceprzewodniczący Mariusz Godlewski mówił, że z kalkulacji wychodziła kwota 15 zł od osoby, radni jednak uznali, że opłata ta nie może być wyższa niż ponoszona obecnie przez mieszkańców spółdzielni, która wynosi 11 zł i zaproponowali kwotę 10 zł, a jeśli po przetargu uda się tę opłatę zmniejszyć, to rada tak zrobi.
Załuski - 10 i 7 zł od osoby
W poniedziałek, 31 grudnia decyzję w sprawie opłat śmieciowych podjęli radni gminy Załuski. Zdecydowali, że opłata będzie naliczana od osoby w wysokości 10 zł miesięcznie za odpady zmieszane i 7 zł za segregowane - w obydwu przypadkach bez limitu ilości odpadów.
12 i 7 zł od osoby w gminie Płońsk
Również w ostatni poniedziałek śmieciowe decyzje podjęli radni gminy Płońsk. W tym przypadku opłata będzie też naliczana od osoby w wysokości 12 zł za odpady zmieszane i 7 zł za segregowane - bez limitu ich ilości.
Czerwińsk - 16 i 7 zł od osoby
W przypadku gminy Czerwińsk sytuacja wygląda inaczej - ponieważ rada gminy wcześniej wyraziła zgodę na przekazanie obowiązku zorganizowania nowego systemu gospodarowania odpadami Związkowi Gmin Regionu Płockiego, do którego Czerwińsk należy - to związek zdecydował o sposobie naliczania opłaty i jej stawce. Jak poinformował wójt Michał Walerysiak, zdecydowano, że opłata dla mieszkańców wchodzących w skład związku będzie wynosiła 16 zł miesięcznie od osoby za śmieci zmieszane i 7 zł za segregowane bez limitu ilości, z tym, że osoby powyżej 5 osób w rodzinie mają być zwolnione z opłaty - obecna ustawa nie przewiduje takiej możliwości.
Uchwalili wcześniej
Jak już informowaliśmy, radni miasta Płońska ustalili opłatę w wysokości 15 zł od osoby miesięcznie - odpady zmieszane i 11 zł - odpady segregowane, bez limitu ilości odbieranych odpadów.
W gminie Joniec rada wybrała metodę opłaty od gospodarstwa domowego, ustalając opłatę na 35 zł miesięcznie za odpady zmieszane i 25 zł za segregowane - dla odpadów zmieszanych ustalono limit ilości.
Podobnie jest w gminie Naruszewo, gdzie radni ustalili opłatę na 35 zł miesięcznie od gospodarstwa domowego za śmieci zmieszane i 30 zł za segregowane, również ustalając limit ilości odpadów zmieszanych.
W gminie Raciąż mieszkańcy będą płacić 10 zł od osoby miesięcznie za odpady zmieszane i 9 zł za segregowane i także ustalono limit odbieranych śmieci zmieszanych.
W gminie Baboszewo ustalono 11 zł miesięcznie od osoby za śmieci zmieszane, 10 zł za zmieszane bez biodegradowalnych i 9 zł za segregowane. W uchwale jest zapis, że z opłaty będzie zwolnione każde kolejne, powyżej dwojga w rodzinie dziecko, aczkolwiek ustawa nie przewiduje tego typu rozwiązań
Katarzyna Olszewska, płońszczak
"Kolejne zadanie, jakie nas w 2013 roku czeka, zepchnięte na samorządy, to gospodarka odpadami. To wielkie wyzwanie organizacyjne i finansowe. Ale uspokoję Państwa – nie stanie się źródłem pozyskiwania dodatkowych dochodów dla gmin" stwierdził podczas sesji budżetowej burmistrz Osiecki. We wszystkich krajach zachodnich to zadanie spoczywa na samorządach i nikt tam się nie skarży.
Broniąc przyjętych w Sochaczewie rozwiązań burmistrz Osiecki powiedział "Z tego co wiem, jesteśmy wręcz stawiani za wzór innym samorządom. Natomiast, jakie dokładnie będą stawki, zadecyduje przetarg". "Porównywanie nas do Płońska nie ma żadnego odniesienia do rynkowej rzeczywistości" zakończył Piotr Osiecki. W pierwszej wersji gminy powiatu sochaczewskiego miały być w płockim międzygminnym związku, gdzie przyjęto jednolite stawki opłat od osoby: 7 zł odpady segregowane i 16 zł odpady zmieszane! Gminy powiatu sochaczewskiego, działając w porozumieniu, przyjęły stawki odpowiednio: 6 zł i 12 zł.
"Stawki to tak naprawdę nasza prognoza. Realne ceny odbioru odpadów pokaże przetarg, który niebawem ogłosimy. Na pewno nie zmieni się jednak sposób rozliczania.........My wybraliśmy, naszym zdaniem, najbardziej sprawiedliwy sposób wychodząc z założenia, że płacić powinni wszyscy, równo, a premiowane ma być selektywne gromadzenie odpadów" mówi z-ca burmistrza Stanisław Wachowski odpowiedzialny za zadania z zakresu gospodarki komunalnej. No to znamy już reżysera rewolucji śmieciowej wdrażanej w Sochaczewie! Sposób rozliczenia "od mieszkańca" się nie zmieni, a czy po przetargu ceny dla mieszkańców będą zmienione?
A co do rynkowej rzeczywistości, gdzie gminy płońskie mają o wiele bliżej do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK):
UCHWALILI W GMINACH: CZERWIŃSK,DZIERZĄŻNIA,NOWEMIASTO,PŁOŃSK,SOCHOCIN,ZAŁUSKII...Opłaty śmieciowe ustalone
Wszystkie samorządy na terenie powiatu płońskiego mają już ustalone opłaty za śmieci. Z podjętych decyzji wynika jedno - będzie drożej niż w dotychczasowym systemie a potencjalny Kowalski odczuje skutek ustawy w swojej kieszeni.
Nowy system gospodarowania odpadami samorządy muszą wprowadzić w lipcu tego roku. Mieszkańcy nie będą już zawierać umów z firmą odbierającą śmieci, dotychczasowe umowy do lipca muszą wypowiedzieć, będą natomiast uiszczać opłatę na konto danej gminy, która wybierze firmę w drodze przetargu. Ustawa narzuca na samorządy obowiązek spełnienia określonych wskaźników, m.in. jeśli chodzi o ilość odpadów segregowanych. Chociaż mówi się, że nowe przepisy spowodują, iż będzie czyściej, bo płacić będą wszyscy, więc nikomu nie będzie opłacało się podrzucać ich gdziekolwiek, to rodzą się wątpliwości, bo na przykład niektóre samorządy ustaliły limit odpadów zmieszanych.
Do końca grudnia wszystkie samorządy ustaliły metodę naliczania opłaty za śmieci i stawkę tej opłaty. Zapowiada się, że będzie drożej niż w dotychczasowym systemie, chociaż samorządowcy podkreślają, że rzeczywiste koszty systemu będą znane po przetargach.
Sochocin - 11 i 9 zł od osoby
Radni gminy Sochocin podjęli śmieciowe uchwały 19 grudnia.
- Wszyscy już wiemy, że nie jest to dobra ustawa - mówiła podczas sesji o nowych przepisach wójt Anna Zwierzchowska, dodając, że urząd zorganizował w tej sprawie spotkania z mieszkańcami, by zasięgnąć ich opinii i większość mieszkańców na zebraniach opowiedziała się za naliczaniem opłaty od osoby.
Wójt mówiła, że proponuje objęcie systemem również nieruchomości niezamieszkałe, jak działalność gospodarcza czy działki rekreacyjne, choć nie jest to obowiązkowe - by nie było sytuacji, że odpady powstają w sposób niekontrolowany. Wójt powiedziała, iż gmina ma obowiązek przeprowadzenia rzetelnej analizy kosztów i wyliczenia rzetelnej stawki opłaty. Z analizy danych, według wójta, wynikało, że wysokość maksymalnej stawki, której przekroczyć nie można, to 15 zł od osoby za śmieci zmieszane i 11 zł za segregowane - takie kwoty pojawiły się w projekcie uchwały na grudniowej sesji.
- To nie są stawki do płacenia - stwierdziła Zwierzchowska, dodając, że stawki rzeczywiste będą znane po przetargu i będą niższe, bo firmy będą walczyły o rynek. - Mając to na względzie proponuję przyjąć niższą maksymalną stawkę.
Wójt zaproponowała, by maksymalną stawkę w przypadku śmieci zmieszanych ustalić na 11 zł od osoby miesięcznie, w przypadku segregowanych - 9 zł.
Radny Woźniak proponował, by z opłat zwolnić dzieci. Wójt Zwierzchowska odparła, że ustawa nie daje takich możliwości, podobnie jak różnicowania stawki, być może zmieni to nowelizacja ustawy, o której się mówi, a wówczas będzie można zmienić również uchwały. W przypadku naprawdę trudnej sytuacji finansowej danej rodziny, zdaniem wójta, istnieje rozwiązanie, taka rodzina może się do niej zwrócić o obniżenie lub umorzenie opłaty.
Rada uchwaliła proponowane przez wójta stawki, uchwaliła również regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy, podjęła też uchwałę w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zamian za śmieciową opłatę.
Z tej ostatniej uchwały wynika, że śmieci zmieszane będą odbierane co najmniej 2 razy w miesiącu, odpady zbierane selektywnie oraz biodegradowalne - co najmniej raz w miesiącu. Wszystkie odpady mają być odbierane w każdej ilości. Punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych, gdzie będzie można dostarczyć odpady problemowe i wielkogabarytowe będzie czynny codziennie, z wyjątkiem niedzieli.
Radni zdecydowali również o objęciu systemem nieruchomości niezamieszkałych - w tym przypadku będą to opłaty za pojemnik. W przypadku odpadów zmieszanych będzie to od 22,85 zł za pojemnik 120 l do 209,50 zł za pojemnik 1100 l; w przypadku odpadów segregowanych od 17,58 zł do 161,16 zł.
Nowe Miasto - 35 i 25 zł od gospodarstwa
Radni gminy Nowe Miasto podjęli decyzję w sprawie opłaty śmieciowej w czwartek, 27 grudnia. Wójt Sławomir Zalewski mówił, że ustawa, która przerzuca odpowiedzialność na samorządy, wywołuje wielkie oburzenie w Polsce.
- Musimy to wdrożyć, czy chcemy czy nie - powiedział wójt.
Radni wybrali metodę naliczania opłaty od gospodarstwa domowego, ustalając stawkę na 35 zł miesięcznie za śmieci zmieszane i 25 zł za segregowane. Wcześniejsza propozycja była taka, by opłatę naliczać od osoby w wysokości 16 zł miesięcznie za odpady zmieszane i 11 zł za segregowane.
W przypadku tej gminy odpady zmieszane nie będą odbierane w każdej ilości - rada zdecydowała, że będzie to miesięcznie 120 i 240 litrów w zależności od liczby osób w gospodarstwie.
Radni wycofali z porządku obrad punkt dotyczący objęcia systemem nieruchomości niezamieszkałych. Opady wielkogabarytowe i problemowe będą odbierane od mieszkańców dwa razy w roku.
Dzierzążnia - 10 i 8 zł od osoby
Również w czwartek, 27 grudnia sprawę opłat rozstrzygnęli radni gminy Dzierzążnia. Zdecydowali o naliczaniu opłaty od osoby - w wysokości 10 zł miesięcznie w przypadku odpadów zmieszanych i 8 zł jeśli chodzi o odpady segregowane. W uchwale jest zapis o zwolnieniu z opłaty każdego, powyżej dwojga, dziecka w rodzinie, aczkolwiek ustawa takiej możliwości nie przewiduje.
Zgodnie z czwartkowymi decyzjami w gminie Dzierzążnia odpady zmieszane jak i segregowane będą odbierane w każdej ilości raz w miesiącu. Odpady problemowe, niebezpieczne, wielkogabarytowe mieszkańcy będą mogli dostarczać do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Radni nie podjęli decyzji w sprawie odpadów z nieruchomości niezamieszkałych.
10 i 7 zł od osoby w Raciążu
Decyzję w sprawie śmieciowej opłaty radni miasta Raciąża podjęli w piątek, 28 grudnia. Zdecydowali o naliczaniu opłaty od osoby w wysokości 10 zł miesięcznie w przypadku śmieci zmieszanych i 7 zł, jeśli chodzi o śmieci segregowane. W obydwu przypadkach nie będzie limitu ilości odpadów.
Radni zdecydowali, że dla nieruchomości niezamieszkałych opłata będzie pobierana za pojemnik: od 20,40 zł za pojemnik 120 l do 187 zł za pojemnik 1100 l jeśli chodzi o odpady zmieszane i od 12,24 zł za pojemnik 120 l do 112,20 zł za pojemnik 1100 l, jeśli chodzi o odpady zbierane w sposób selektywny.
Wiceprzewodniczący Mariusz Godlewski mówił, że z kalkulacji wychodziła kwota 15 zł od osoby, radni jednak uznali, że opłata ta nie może być wyższa niż ponoszona obecnie przez mieszkańców spółdzielni, która wynosi 11 zł i zaproponowali kwotę 10 zł, a jeśli po przetargu uda się tę opłatę zmniejszyć, to rada tak zrobi.
Załuski - 10 i 7 zł od osoby
W poniedziałek, 31 grudnia decyzję w sprawie opłat śmieciowych podjęli radni gminy Załuski. Zdecydowali, że opłata będzie naliczana od osoby w wysokości 10 zł miesięcznie za odpady zmieszane i 7 zł za segregowane - w obydwu przypadkach bez limitu ilości odpadów.
12 i 7 zł od osoby w gminie Płońsk
Również w ostatni poniedziałek śmieciowe decyzje podjęli radni gminy Płońsk. W tym przypadku opłata będzie też naliczana od osoby w wysokości 12 zł za odpady zmieszane i 7 zł za segregowane - bez limitu ich ilości.
Czerwińsk - 16 i 7 zł od osoby
W przypadku gminy Czerwińsk sytuacja wygląda inaczej - ponieważ rada gminy wcześniej wyraziła zgodę na przekazanie obowiązku zorganizowania nowego systemu gospodarowania odpadami Związkowi Gmin Regionu Płockiego, do którego Czerwińsk należy - to związek zdecydował o sposobie naliczania opłaty i jej stawce. Jak poinformował wójt Michał Walerysiak, zdecydowano, że opłata dla mieszkańców wchodzących w skład związku będzie wynosiła 16 zł miesięcznie od osoby za śmieci zmieszane i 7 zł za segregowane bez limitu ilości, z tym, że osoby powyżej 5 osób w rodzinie mają być zwolnione z opłaty - obecna ustawa nie przewiduje takiej możliwości.
Uchwalili wcześniej
Jak już informowaliśmy, radni miasta Płońska ustalili opłatę w wysokości 15 zł od osoby miesięcznie - odpady zmieszane i 11 zł - odpady segregowane, bez limitu ilości odbieranych odpadów.
W gminie Joniec rada wybrała metodę opłaty od gospodarstwa domowego, ustalając opłatę na 35 zł miesięcznie za odpady zmieszane i 25 zł za segregowane - dla odpadów zmieszanych ustalono limit ilości.
Podobnie jest w gminie Naruszewo, gdzie radni ustalili opłatę na 35 zł miesięcznie od gospodarstwa domowego za śmieci zmieszane i 30 zł za segregowane, również ustalając limit ilości odpadów zmieszanych.
W gminie Raciąż mieszkańcy będą płacić 10 zł od osoby miesięcznie za odpady zmieszane i 9 zł za segregowane i także ustalono limit odbieranych śmieci zmieszanych.
W gminie Baboszewo ustalono 11 zł miesięcznie od osoby za śmieci zmieszane, 10 zł za zmieszane bez biodegradowalnych i 9 zł za segregowane. W uchwale jest zapis, że z opłaty będzie zwolnione każde kolejne, powyżej dwojga w rodzinie dziecko, aczkolwiek ustawa nie przewiduje tego typu rozwiązań
Katarzyna Olszewska, płońszczak
"Kolejne zadanie, jakie nas w 2013 roku czeka, zepchnięte na samorządy, to gospodarka odpadami. To wielkie wyzwanie organizacyjne i finansowe. Ale uspokoję Państwa – nie stanie się źródłem pozyskiwania dodatkowych dochodów dla gmin" stwierdził podczas sesji budżetowej burmistrz Osiecki. We wszystkich krajach zachodnich to zadanie spoczywa na samorządach i nikt tam się nie skarży.
Broniąc przyjętych w Sochaczewie rozwiązań burmistrz Osiecki powiedział "Z tego co wiem, jesteśmy wręcz stawiani za wzór innym samorządom. Natomiast, jakie dokładnie będą stawki, zadecyduje przetarg". "Porównywanie nas do Płońska nie ma żadnego odniesienia do rynkowej rzeczywistości" zakończył Piotr Osiecki. W pierwszej wersji gminy powiatu sochaczewskiego miały być w płockim międzygminnym związku, gdzie przyjęto jednolite stawki opłat od osoby: 7 zł odpady segregowane i 16 zł odpady zmieszane! Gminy powiatu sochaczewskiego, działając w porozumieniu, przyjęły stawki odpowiednio: 6 zł i 12 zł.
"Stawki to tak naprawdę nasza prognoza. Realne ceny odbioru odpadów pokaże przetarg, który niebawem ogłosimy. Na pewno nie zmieni się jednak sposób rozliczania.........My wybraliśmy, naszym zdaniem, najbardziej sprawiedliwy sposób wychodząc z założenia, że płacić powinni wszyscy, równo, a premiowane ma być selektywne gromadzenie odpadów" mówi z-ca burmistrza Stanisław Wachowski odpowiedzialny za zadania z zakresu gospodarki komunalnej. No to znamy już reżysera rewolucji śmieciowej wdrażanej w Sochaczewie! Sposób rozliczenia "od mieszkańca" się nie zmieni, a czy po przetargu ceny dla mieszkańców będą zmienione?