Reklama

Śmieci po nowemu: ostatnia chwila na deklarację

Urząd Miasta w Sochaczewie
25/02/2013 08:16

To już naprawdę ostatnia chwila na złożenie w Urzędzie Miejskim deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Termin dostarczenia wypełnionej deklaracji zawierającej m.in. dane, czy mieszkańcy danego domu (bloku, kamienicy) chcą segregować odpadki i płacić o połowę mniej - mija w czwartek, 28 lutego.

1 lipca czeka nas rewolucja na rynku śmieciowym. Od tego dnia wszystkie odpady komunalne wytwarzane przez mieszkańców staną się własnością miasta. Za  ich odbiór, transport i zagospodarowanie odpowiedzialność przejmie burmistrz. W nowym, powszechnym systemie płacić mają wszyscy. Rodziny segregujące odpady skorzystają z niższych o 50% opłat.

Reklama

 

Wypełnij i złóż pierwszą deklarację

Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, deklarację składasz osobiście lub przesyłasz pocztą do Urzędu Miejskiego - najpóźniej do 28 lutego.

Jeśli mieszkasz w kamienicy albo bloku, to deklarację składasz zarządcy wspólnoty lub w biurze spółdzielni - najpóźniej do 28 lutego.

Wzory deklaracji powinny już trafić do każdej skrzynki pocztowej w mieście. Jeśli z jakiegoś powodu nie dotarły, zadzwoń na miejską infolinię 0-46 862-24-56. Niezwłocznie prześlemy kolejny, czysty egzemplarz.

Reklama

Jeśli chcesz wypełnić dokument już dziś, możesz go odebrać osobiście w Biurze Obsługi Klienta UM (ul. 1 Maja 16, parter) lub pobrać z portalu www.Sochaczew.pl. Wzór znajduje się w zakładce ŚMIECI PO NOWEMU.

Wszelkie pytania dotyczące reformy można przesyłać także na skrzynkę smieciponowemu@sochaczew.pl

 

Wypowiedz umowę

  Pamiętaj, że od 1 lipca 2013 roku będziesz płacił za śmieci do kasy Urzędu Miasta, a jeżeli mieszkasz w bloku lub kamienicy razem z czynszem do kasy zarządcy, spółdzielni lub wspólnoty.

Reklama

Jeżeli dziś masz umowę z firmą odbierającą odpady - rozwiąż ją w odpowiednim momencie, tak by do 30 czerwca firma odbierała od Ciebie odpady, a po 1 lipca, gdy zacznie funkcjonować nowy system, nie pobierała nienależnych opłat.

 

Jak to działa?

Od 1 lipca to Urząd Miejski przejmuje odpowiedzialność za całą gospodarkę odpadami. Miasto zorganizuje zbiórkę wszystkich odpadów i ich wywóz. Zbierze też pieniądze - opłaty od mieszkańców za wywóz śmieci.

 

Mieszkańcy będą płacić tyle samo, bez względu na to, ile wyprodukują śmieci. W Sochaczewie, tak jak w całym powiecie, opłaty będą naliczane od osoby. Różnica będzie tylko między tymi, którzy zdecydują się segregować odpady i tymi, którzy tego robić nie chcą. To właściciel nieruchomości decyduje, czy chce lub nie chce segregować śmieci.

Reklama

 

Stawki za odbiór odpadków ustaliła Rada Miejska i w Sochaczewie i tak jak we wszystkich gminach naszego powiatu, na dziś wynoszą one 12 zł od osoby za śmieci niesegregowane i 6 zł za śmieci segregowane. Podane stawki to tylko prognoza, a rzeczywiste ceny poznamy po rozstrzygnięciu przetargu na odbiór odpadów, który niebawem wspólnie ogłoszą wszystkie gminy powiatu sochaczewskiego.

 

Co się stanie, jeśli nie złożysz deklaracji? Burmistrz w drodze decyzji administracyjnej zostanie zmuszony wyznaczyć wysokość opłaty dla danego domu lub lokalu, ale wówczas na pewno osoby go zamieszkujące będą płacić, jak za śmieci niesegregowane, czyli drożej.  

Reklama

 

Infolinia. Wszelkie pytania dotyczące rewolucji śmieciowej można kierować na działającą w ratuszu infolinię: 0-46 862-24-56, która działa w dni robocze od 8.00 do 16.00. O wszystko można też pytać osobiście, w godzinach pracy Urzędu Miejskiego, w pokoju 221 (I piętro). 

 

Punkt informacyjny.  Od 14 lutego na parterze UM, obok Biura Obsługi Klienta, działa specjalny punkt informacyjny. Ustawiono stoliki, krzesła, duże plansze z instrukcją, jak wypełnić każde pole w deklaracji. Jeśli są dodatkowe pytania, każdy klienta ratusza może zasięgnąć informacji osobiście na miejscu (oddelegowano do punktu jednego z konsultantów) lub w pokoju 221, na I piętrze.  

Reklama

 

Do 26 lutego, na antenie radia FAMA trwa jest akcja informacyjna na temat reformy śmieciowej. Cykl audycji wyjaśniających czekające nas zmiany zajął ok. 5 godzin czasu antenowego. Ostatnie audycje pt. Śmieci po nowemu nadane zostaną 26 lutego o godz. 10.20, 13.20 i 16.20.

 

Dwa tygodnie temu Poczta Polska otrzymała komplet 12,5 tysiąca przesyłek zawierających materiały informacyjne związane z lipcową rewolucją śmieciową. Jak to będzie wyglądało w Sochaczewie, kto i kiedy wybierze operatora rynku śmieciowego, dlaczego za odpadki płacić będziemy miastu a nie bezpośrednio firmie odbierającej śmieci odpowiedzi na te i inne pytania znajdą Państwo w przesyłce nadanej przez Urząd Miejski. Zawiera ona także wzór deklaracji śmieciowej.

Reklama

 

Wszystkie niezbędne informacje na temat reformy można znaleźć na miejskim portalu internetowym www.Sochaczew.pl, w specjalnej zakładce ŚMIECI PO NOWEMU.

 

Burmistrz Piotr Osiecki o reformie... 

- Szczegółowy sposób rozliczania opłat za śmieci jest już znany, pracujemy nad bazą danych zawierającą nazwiska wszystkich produkujących odpadki, wkrótce ogłosimy przetarg i wspólnie z wójtami okolicznych gmin wybierzemy jedną firmę obsługującą cały powiat. Dla mnie najistotniejsze jest, by nowy system był szczelny, płacili wszyscy, z lasów znikły hałdy odpadków, a informacja o reformie dotarła do każdego domu i mieszkania. Nie ukrywam, że bardzo liczymy na pomoc i wsparcie spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot, indywidualnych mieszkańców. Miasto samo nie wdroży reformy.  

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo e-Sochaczew.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości