Reklama

Śmieci po nowemu: trzy kroki

Urząd Miasta w Sochaczewie
13/02/2013 09:00

Rewolucja śmieciowa, jaka wkrótce nas czeka, to nowe obowiązki nie tylko dla miasta, ale też właścicieli prywatnych domów, wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni, zarządców mieszkań zakładowych. Pierwsza rzecz to złożenie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Trzeba ją wypełnić i dostarczyć (przesłać pocztą) do ratusza najpóźniej DO 28 LUTEGO.

 

Krok 1 Wypełnij i złóż pierwszą deklarację

Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, deklarację składasz osobiście lub przesyłasz pocztą do Urzędu Miejskiego. Masz na to czas do 28 lutego 2013 roku.

Reklama

Jeśli mieszkasz w kamienicy albo bloku, to deklarację składasz zarządcy wspólnoty lub w biurze spółdzielni. Masz na to czas do 28 lutego 2013 roku.

Wzory deklaracji zostaną dostarczone do skrzynek pocztowych. Jeśli ktoś chce wypełnić dokument już dziś, może go odebrać osobiście w Biurze Obsługi Klienta UM (ul. 1 Maja 16, parter) lub pobrać z portalu www.sochaczew.pl. Wzór znajduje się w zakładce ŚMIECI PO NOWEMU.

 

Krok 2  Wypowiedz umowę

 Pamiętaj od 1 lipca 2013 roku będziesz płacił za śmieci do kasy Urzędu Miasta, a jeżeli mieszkasz w bloku lub kamienicy razem z czynszem do kasy zarządcy, spółdzielni lub wspólnoty.

Reklama

Jeżeli dziś masz umowę z firmą odbierającą odpady (dotyczy to głównie właścicieli domów jednorodzinnych) rozwiąż ją w odpowiednim momencie. Tak by do 30 czerwca firma odbierała od Ciebie odpady, a po 1 lipca, gdy zacznie funkcjonować nowy system, nie pobierała nienależnych opłat.

 

Krok 3  Jak to działa?

 

 Od 1 lipca to gmina (Urząd Miejski) przejmuje odpowiedzialność za całą gospodarkę odpadami. Zmiana systemu obowiązuje w całej Polsce, a zdecydował o niej Sejm ustawą z dnia 1 lipca 2011 roku.

Reklama

 

 Gmina (czyli w naszym przypadku miasto Sochaczew) organizuje zbiórkę wszystkich odpadów i ich wywóz. Zbiera też pieniądze - opłaty od mieszkańców za wywóz śmieci, co niektórzy nazywają podatkiem śmieciowym.

 

 Mieszkańcy będą płacić tyle samo, bez względu na to, ile wyprodukują śmieci. W Sochaczewie, tak jak w całym powiecie, opłaty będą naliczane od osoby zamieszkującej w danym domu czy lokalu.

 

 Różnica będzie tylko między tymi, którzy zdecydują się segregować odpady i tymi, którzy tego robić nie chcą. Poważnie rozważany jest też pomysł, by mniej płaciły osoby po 75 roku życia, ale ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

Reklama

 

 To właściciel nieruchomości zdecyduje, czy chce lub nie chce segregować odpadki (w imieniu mieszkańców bloków zadeklarują zarządy spółdzielni, wspólnot lub zarządcy nieruchomości).

 

 Stawki za odbiór śmieci, zgodnie z wymogami ustawy sejmowej z 1 lipca 2011 roku, ustaliła Rada Miejska. W Sochaczewie,  tak jak we wszystkich gminach naszego powiatu, na dziś wynoszą one 12 zł od osoby za śmieci niesegregowane i 6 zł od osoby za śmieci segregowane, ale to tylko prognoza.

 

 Rzeczywiste ceny poznamy po rozstrzygnięciu przetargu na odbiór odpadów, który niebawem wspólnie ogłoszą wszystkie gminy powiatu sochaczewskiego.

Reklama

 

 Jak dokładnie (na ile frakcji) będziemy segregować śmieci ratusz poinformuje najpóźniej do czerwca 2013r.

 

 Częstotliwość odbioru odpadów będzie dostosowana do rodzaju zabudowy mieszkaniowej.

 

 Tzw. odpady problemowe (meble, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, leki, baterie, akumulatory i inne) także będą odbierane przez miasto w wyznaczony sposób. Z całą pewnością kontynuowana będzie sprawdzona już akcja zbierania kilka razy w roku zużytego sprzętu elektrycznego i odpadów wielkogabarytowych. O każdej takiej zbiórce mieszkańcy zostaną wcześniej powiadomieni. 

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    jerzyk2205 2013-02-16 20:41:40

    Rzeczywiste ceny poznamy po rozstrzygnięciu przetargu na odbiór odpadów, który niebawem wspólnie ogłoszą wszystkie gminy powiatu sochaczewskiego.
    To zdanie sugeruje, że po przetargu władze zmienią uchwałę dotyczącą wysokości opłat, dostosowując je do cen z przetargu. I raczej nie będzie to obniżka. Widzę marne szanse, aby za uchwalone teraz stawki wyposażyć nieruchomości w pojemniki, sfinansować koszty systemu w tym Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (obowiązek każdej gminy), kontrolę opłat i windykację należności, 50% zwolnienia przedmiotowe w opłatach.
    Gmina mogła dobrze oszacować koszty systemu i wówczas opłaty są racjonalne. Mogła je zawyżyć, wówczas po przetargu Rada Gminy może obniżyć wysokość opłat, bo gmina nie może na systemie zarabiać. Gmina mogła też zaproponować zbyt niskie stawki, aby po przetargu je podnieść, bo system w założeniu ustawowym ma się samofinansować.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    robroy 2013-02-15 06:33:09

    podpierając się ustawą o wywozie i segregacji śmieci,najważniejszym czynnikiem jest podwyżka opłat,chciałbym zobaczyć samochód wywożący  który ma kilka komór,do załadunku różnych odpadów,a myślę że podjedzie dobrze znajomy wóz który wsypie wszystko do jednego kotła (tak jak posegregowane szkło,plastiki-podnosi pojemniki i zwala wszystko na jedną kupę na krypie),pojedzie na wysypisko i będzie jak do tej pory,tylko kasa będzie z tego 4 razy większa,kolejna niedoróba po Polsku,gęby pełne frazesów o czystości,ekologii a a w użyciu łopata i dół,za rok-dwa-kiedy ściągną jakiś specjalistyczny samochód podwyższą opłaty o 100 % bo trzeba sfinansować inwestycję,dostarczają 8-stronicową instrukcję co robić,jak się rejestrować,ustalić dodatkowe opłaty za posiadane psy,koty,chomiki i szczególnie rybki,wiecie ile takie skalary glonojady i inne kubiki syfu produkują? idąc na posła do sejmu nie trzeba żadnych badać psychiatrycznych a powinny być i to zaostrzone,dziękuję za uwagę i oczekuję od firmy wywożącej szkło,metale,papiery i resztki żarcia z Biedronki- prezentacji  takiego specjalistycznego cuda,nawet niech Burmistrz prowadzi przez miasto i pokazuje

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    jerzyk2205 2013-02-14 19:37:09

    Poważnie rozważany jest też pomysł, by mniej płaciły osoby po 75 roku życia, ale ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.A już 15 stycznia br. burmistrz Osiecki napisał na e-sochaczew.pl "na najbliższej sesji Rady Miejskiej przedstawię radnym do zatwierdzenia nie tylko nowe-stare stawki cen wody i ścieków. Przedstawię też propozycję ulg w opłacie śmieciowej, jaką wszyscy zaczniemy wnosić do kasy miejskiej od 1 lipca 2013.Ulgi obejmą posiadaczy Sochaczewskiej Karty Dużej Rodziny – czyli rodzin, które mają trójkę i więcej dzieci, oraz seniorów powyżej 75 roku życia. W Sochaczewie mamy ponad 300 rodzin 3+ oraz niemal trzy tysiące osób powyżej 75 roku życia. Dla Nich wszystkich zaproponuje Radzie Miejskiej obniżki w opłacie śmieciowej w wysokości 50% pod warunkiem, że zadeklarują i będą realizować segregowanie odpadów". Czyżby burmistrz zamierzał wycofać się z powyższej obietnicy dla seniorów?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo e-Sochaczew.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości