Reklama

Wizja dworca PKP

Tygodnik Ziemia Sochaczewska
28/08/2014 11:32

Okazuje się, że nie zawsze trzeba wydawać dużych pieniędzy na projekty inwestycyjne, bowiem od czego są studenci. Przykładem jest sochaczewski dworzec PKP. W ramach swojej pracy magisterskiej sochaczewianka Paula Sak przygotowała projekt rewitalizacji dworca i terenów wokół niego.

Paula Sak jest absolwentką wydziału architektury wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Tematem jej pracy dyplomowej było Studium projektowe rewitalizacji wnętrza dworca kolejowego w Sochaczewie. Obroniła się na ocenę bardzo dobrą. W swojej magisterce kompleksowo wykonała projekt remontu głównego budynku sochaczewskiej stacji kolejowej. Opublikowała obszerne opracowanie techniczne infrastruktury dworca. Na obronie pracy przedstawiała też makiety oraz zaprezentowane przez nas wizualizacje.

Reklama

Absolwentka warszawskiej ASP we wstępie swojej pracy uzasadniła, dlaczego podjęła się tego tematu: Dworzec kolejowy nierozerwalnie wpisał się w lokalny krajobraz. Ceglana architektura dworca i budynków przydworcowych, pobliska wieża ciśnień tworzą kompleks, który należy chronić zarówno ze względów estetycznych jak i istotnych wartości poznawczych. Jako mieszkanka Sochaczewa uważam, że jest to temat niezwykle istotny dla jego mieszkańców. Niestety, budynek stacji wraz z najbliższym otoczeniem stanowią niszczejącą część miasta.

Głównym założeniem w zmianie oblicza wnętrza dworca jest stworzenie miejsca otwartego i wygodnego, gdzie pasażerowie mogliby odpocząć i w komfortowych warunkach przygotować się do czekającej ich podróży. Jak zauważa autorka pracy, przestrzeń dworca jest ciasna, źle zorganizowana, podzielona na wiele małych niefunkcjonalnych pomieszczeń. Jak twierdzi, polskie dworce w wielu przypadkach nadal pozostają obiektami jednofunkcyjnymi, kojarzonymi jedynie z możliwością zakupu biletu. Należy do nich także stacja przy ul. Sienkiewicza.

Reklama

Zgodnie z projektem organizacja wnętrza dworca miałaby opierać się na idei wydzielenia stref, które w zróżnicowany sposób odpowiadałyby wymaganiom użytkowników. W budynku  znalazłby się reprezentacyjny hall z poczekalnią, kasami biletowymi, kawiarnią, salonką prasową. Ponadto powstałby także punkt informacyjno-kulturalny, w którym mogłyby odbywać się prezentacje multimedialne dotyczące miasta, ze szczególnym uwzględnieniem kolei. 

Maciej Frankowski 

Więcej na ten temat na naszej stronie ziemia-sochaczewska.pl. 

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo e-Sochaczew.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości