W piątek, 22 lutego, na placu Kościuszki uroczyście powitano w Garnizonie Sochaczew dowództwo 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej. Od 1 stycznia 2013 roku jednostką zarządza gen. Stefan Mordacz.
W uroczystym apelu zrganizowanym wspólnie przez władze miasta i dowództwo brygady wzięli udział m.in. Dowódca Sił Powietrznych RP gen. broni pilot Lech Majewski (w latach 1982-1990 służył w Sochaczewie), Szef Obrony Przeciwlotniczej gen. brygady Jan Gabryś, poprzedni dowódcy 3 Brygady Obrony Powietrznej tj. generałowie Ryszard Szulich, Edward Redwanz i Franciszek Żygis oraz pułkownicy Stanisław Sobiechowski i Stanisław Kot. Nie zabrakło władz miasta z burmistrzem Piotrem Osieckim na czele, radnych miasta, komendantów straży, policji i hufca ZHP, wójtów okolicznych gmin, dyrektorów i szefów miejskich jednostek. Szczególnie ciepło witano delegacje kombatantów oraz młodzież, która była świadkiem tej historycznej chwili.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, którą w asyście kapelanów wojskowych odprawił proboszcz parafii św. Wawrzyńca ks. Piotr Żądło. Po liturgii delegacje przeszły na plac Kościuszki, gdzie w asyście orkiestry wojskowej i kompanii honorowej wciągnięto flagę na maszt, odegrano Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego, krótkie wystąpienia wygłosili: nowy gospodarz Garnizonu Sochaczew gen. bryg. Stefan Mordacz, Dowódca Sił Powietrznych RP generał broni pilot Lech Majewski oraz burmistrz Piotr Osiecki, który na koniec wręczył generałom Majewskiemu i Mordaczowi pamiątkowe herby miasta, a specjalne podziękowania przekazał płk Mirosławowi Grzybowskiemu, który od 18 kwietnia 2001 roku do 31 grudnia 2012 roku pełnił funkcję dowódcy Garnizonu Sochaczew. Część oficjalną zakończyła defilada.
Wystąpienie burmistrza Sochaczewa Piotra Osieckiego
W naszym mieście, jednym z najstarszych miast Mazowsza, wielokrotnie stacjonowało wojsko. Najczęściej pełniło funkcje obronne. Sochaczew ze względu na swoje strategiczne położenie wielokrotnie był miejscem bardzo ważnych, ale i dramatycznych, zaciętych walk. Szczególnie wiek XX przyniósł nam jakże smutne wydarzenia. Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć pamiętnych wrześniowych dni 1939 roku, kiedy to żołnierze II Batalionu 18 Pułku Piechoty pod dowództwem Honorowego Obywatela Sochaczewa mjr Feliksa Kozubowskiego przez 3 dni bronili Sochaczewa przed niemieckim agresorem. Bronili i ginęli. Spoczywają teraz na sochaczewskich cmentarzach.
Lata powojenne to okres odbudowy i rozwoju naszego miasta. Wielką rolę w tych procesach odegrało Wojsko Polskie stacjonujące w Garnizonie Sochaczew. To dzięki niemu powstawały osiedla wojskowe, przedszkole, dom kultury. Szczególną rolę odegrali dowódcy, oficerowie i żołnierze 32 Pułku Lotnictwa Rozpoznania Taktycznego przybyli nieraz z odległych krańców Polski, którzy tu pełnili służbę, tu zamieszkali, tu pozostali. Sochaczew stał się dla nich drugim domem. Już teraz w imieniu organizatorów zapraszam wszystkich Państwa, wszystkich mieszkańców Sochaczewa, na uroczyste obchody 50 rocznicy sformowania 32 Pułku Lotnictwa Rozpoznania Taktycznego, które odbędą się w tym roku.
Dzień dzisiejszy również przejdzie do historii naszego miasta. Witamy oficerów i żołnierzy 3 Brygady Rakietowej pod dowództwem generała brygady Stefana Mordacza. Jestem przekonany, że tak jak Wasi poprzednicy znajdziecie i Wy w Sochaczewie swój drugi dom. Mieszkańcy Sochaczewa witają Was z tą samą serdecznością i z tą samą życzliwością, z jaką witali Waszych starszych kolegów. Jestem przekonany, że mocni tymi doświadczeniami będziemy kontynuować piękną współpracę żołnierzy Garnizonu Sochaczew i mieszkańców Sochaczewa. Witam Was w imieniu wszystkich mieszkańców Sochaczewa w naszej małej ojczyźnie.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
co stało się z komentarzami,które były,niepierwszy raz zadziałał administrator.
co stało się z komentarzami,które były,niepierwszy raz zadziałał administrator.