Centrum Edukacyjno-Turystyczne otwarte

/ 8 zdjęć
Zdjęcia i foto: Centrum Edukacyjno-Turystyczne otwarte Wystawy, projekty sochaczew
+3

W dniu 22 października o godz. 12:00 w siedzibie Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie nastąpiła uroczysta inauguracja Centrum Edukacyjno-Turystycznego. W uroczystości, oprócz mieszkańców Sochaczewa oraz dyrekcji i pracowników jednostki, udział wzięli m.in. dyr. Muzeum Kolejnictwa w Warszawie Cezary Karpiński, radny Sejmiku Wojewódzkiego Mirosław Adam Orliński, wiceburmistrz Sochaczewa Dariusz Dobrowolski, a także przedstawiciele urzędów gminnych powiatu sochaczewskiego.

Po przecięciu wstęgi wszyscy goście zostali zaproszeni na salę wystawową, gdzie głos zabrał kierownik Muzeum Kolei Wąskotorowej Radosław Konieczny, który przywitał wszystkich zgromadzonych i przedstawił zarys działalności Centrum. Dawne przedszkole kolejowe przy ul. Licealnej zostało zaadaptowane na potrzeby muzealne dzięki środkom pozyskanym z Unii Europejskiej, Urzędu Marszałkowskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki tej modernizacji Muzeum uzyskało dodatkowo prawie 900 metrów kwadratowych na swoją działalność.

Koncepcję dwóch wystaw przygotowanych na otwarcie, a także plany na rozwój Centrum, omówił asystent muzealny Łukasz Popowski. Na pierwszej sali zaprezentowano wystawę, która powstała z okazji 25-lecia Muzeum Kolei Wąskotorowej, a także najciekawsze eksponaty ze zbiorów placówki. Na drugiej eksponowana była Szalona Lokomotywa, czyli wystawa archiwalnych fotografii o tematyce  kolejowej, wykonanych przez znane postacie ze świata kultury.

Docelowo w Centrum znajdzie się ekspozycja poświęcona kolejom wąskotorowym w Polsce, a także wystawa przybliżająca atrakcje turystyczne i historię ziemi sochaczewskiej oraz Puszczy Kampinoskiej. W poczekalni dawnego budynku stacyjnego z 1937 r. znajdzie się natomiast wystawa poświęcona historii Sochaczewskiej Kolei Wąskotorowej. Oprócz nowych wystaw w Centrum prowadzone będą lekcje muzealne dla szkół, spotkania i konferencje oraz Punkt Informacji Turystycznej, który ma stać się bazą wiedzy o atrakcjach turystycznych regionu.

Serdecznie dziękujemy za uczestnictwo w tak ważnych dla naszej placówki uroczystościach i jednocześnie zapraszamy do Centrum Edukacyjno-Turystycznego w Sochaczewie.

Więcej zdjęć z imprezy w naszej galerii!

Foto: M. Kazur

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy