Dni 2008 - podsumowanie

/ 3 zdjęć
Zdjęcia i foto: Dni 2008 - podsumowanie Imprezy cykliczne sochaczew

14 czerwca 2008 r. na Dniach Sochaczewa odbyła się impreza zorganizowana przez Stowarzyszenie na Rzecz Historycznej Odbudowy Zamku w Sochaczewie „Nasz Zamek” i grupę rekonstrukcji historycznej Księstwo Draconii. Obie grupy ulokowały się w tym samym miejscu co w zeszłym roku, zajmując kwartał trawnika na prawo od muszli koncertowej, pod wzgórzem zamkowym. Impreza, która zaczęła się o 14.30 i trwała do około 20.00 okazała się dużym sukcesem zarówno jeśli chodzi o pokazy Draconii jak i ekspozycję Stowarzyszenia „Nasz Zamek”. Przez stoisko Stowarzyszenia oraz wioskę rycerską w ciągu tych kilku godzin przewinęło się około dwa razy więcej Sochaczewian niż w zeszłym roku (około 1000 osób). Sam poziom imprezy, który udało się obu organizacjom wygenerować również przewyższył ubiegłoroczne dokonania, co przy działalności bez dotacji ze środków zewnętrznych, a jedynie w ramach własnych, jawi się jako pewne osiągnięcie.
Wojowie i damy dworu Draconi, którzy stawili się w tym roku w liczbie kilkunastu osób, rozpoczęli od rozbicia obozowiska zaaranżowanego na wzór wczesnośredniowiecznego obozu wojskowego złożonego z kilku namiotów. Następnie w ramach wstępu do pokazów walk członkowie księstwa przystąpili, przed licznie gromadzącą się publiką, do prezentacji i barwnej opowieści o stroju, uzbrojeniu, sposobach pojedynkowania się i zwyczajach panujących na XI-sto wiecznej Rusi i XIII-sto wiecznym Mazowszu. Najbardziej jednak ludzi interesowały pojedynki. Duża ilość walk oraz ich widowiskowość wzbudzały gromkie brawa licznie przybyłych Sochaczewian. Naturalnie jak zwykle największe zainteresowanie wywoływały pojedynki w szyku, których w tym roku było kilka, w tym jeden najbardziej widowiskowy poprzedzony nie pozbawioną humoru scenką rodzajową odegraną przez członków Księstwa. W scence tej napięcie pomógł zbudować zaprzyjaźniony zespół grający sambę-Lombelico del mondo. Dzięki odpowiedniemu akcentowaniu muzyką wydarzeń rozgrywających się na „polu bitwy”, udało się zbudować klimat jaki na sochaczewskich imprezach występuje z rzadka, a który był próbką tego co mogłoby dziać się w oparciu o scenografię odbudowanego zamku (np. dziedzińca). Dwóch członków zespołu będących członkami Stowarzyszenia „Nasz Zamek”, jeszcze kilkukrotnie „wspomagało” grą pojedynkujących się wojów Draconii. Zakończenie pokazów nastąpiło około 18.30. Następnego dnia wojowie Draconii również prezentowali pokazy walk, tym razem jednak na terenie Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.
Ekspozycja Stowarzyszenia „Nasz Zamek” była większa i profesjonalnej przygotowana od dwóch zeszłorocznych. Jej tematem przewodnim było nasze odniesienie się do studenckiego konkursu na zagospodarowanie wzgórza zamkowego, który to rozstrzygnięty został w kwietniu. Zaprezentowaliśmy wszystkie 13 wizji zamku, które zostały do konkursu zgłoszone i porównaliśmy je z wizją Stowarzyszenia, będącą emanacją XVII-sto wiecznego wyglądu obiektu. Dzięki temu mogliśmy ukazać wszystkie mocne i słabe strony projektów. Wyróżniliśmy 2 wizje-Marty Maszkiewicz i Magdaleny Jankowskiej, które mimo tego, że sporo odstawały od XVII-sto wiecznego pierwowzoru to jednak na tle całej trzynastki prezentowały się najlepiej. Oprócz naszej polemiki z wynikami konkursu na wystawie można było również poczytać o dziejach zamku, a także zapoznać się z kolejną akcją, którą Stowarzyszenie „Nasz Zamek” kreuje, czyli tematem rekonstrukcji „grobowca Mułły” będącego pozostałością sochaczewskiego cmentarza muzułmańskiego. Do tego w 4 segregatorach ułożonych na stoliku można było się zapoznać ze starymi zdjęciami zamku, zdjęciami prezentującymi podświetlony zamek nocą, z dokumentacją zdjęć archiwalnych i ikonografii dotyczącą grobowca Mułły oraz z prezentacją wersji roboczej zamku w trójwymiarze. Jest ona obecnie w przygotowaniu i prawdopodobnie po wakacjach zostanie umieszczona na naszej stronie internetowej, aby każdy mógł się z nią zapoznać. Rozdawane były również ulotki Stowarzyszenia, które miały za zadanie promować kwestię odbudowy zamku w oparciu o wszelkie przesłanki naukowe. O godzinie 15.00 i 17.00 odbyły się wycieczki na zamek z przewodnikiem, w których uczestniczyło po kilkanaście osób. W trakcie całej imprezy prowadziliśmy wiele rozmów z mieszkańcami, podczas których przekonywaliśmy ich, że warto wspierać kwestię historycznej odbudowy sochaczewskiego obiektu. U wielu z nich znaleźliśmy zrozumienie i wsparcie dla idei, którą propagujemy. Kilku Sochaczewian będących zwolennikami zachowania trwałej ruiny zostało przez nas przekonanych do tego, że maksymalnie oparta o zachowane źródła historyczne oraz ikonograficzne, badania archeologiczne i architektoniczne odbudowa obiektu jest najlepszym rozwiązaniem, a patrząc z perspektywy zdobycia funduszy na ustabilizowanie nadwątlonego wzgórza zamkowego praktycznie jedynym możliwym. Po rozmowach wielu z odwiedzających wystawę wypełniało dostępne na naszej ekspozycji ankiety związane z wynikami konkursu na zagospodarowanie wzgórza zamkowego. Po imprezie ankiety zostały zaniesione do Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą gdzie znajduje się urna. Wśród przybyłych na stoisko Stowarzyszenia pojawili się również wiceburmistrz Żelichowski wraz z wiceburmistrzem Ciołkiewiczem. Podczas krótkiej rozmowy podzielili się z prezesem „Naszego Zamku” Łukaszem Popowskim swoimi spostrzeżeniami i uwagami dotyczącymi kwestii odbudowy rodzimej warowni.
Historyczny klimat propagowany był podczas Dni Sochaczewa nie tylko przez Draconię i „Nasz Zamek”. Na tyłach Muzeum-w skansenie militariów-zaprzyjaźniony i współpracujący z „Naszym Zamkiem” sochaczewski 18 pułk piechoty, wraz z różnymi grupami rekonstrukcyjnymi z Polski, prezentował dioramy historyczne głównie z okresu II wojny światowej.
Za pomoc w zorganizowaniu naszej historyczno-edukacyjnej imprezy chcielibyśmy podziękować władzom miasta, Miejskiemu Ośrodkowi Kultury oraz Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Za współpracę dziękujemy również księstwu Draconii, Lombelico del mondo i 18 pułkowi piechoty.
Wspólna impreza „Naszego Zamku” i Draconii zdążyła już wpisać się w program Dni Sochaczewa, wprowadzając w udany sposób klimat, którego podczas tego miejskiego święta zdecydowanie brakowało. Jak potoczą się dalej jej losy, czy się rozwinie…czas pokaże.

Zdjęcia z Dni Sochaczewa 2008 można znaleźć tutaj!

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy