Dofinansowania do wymiany pieców - czy jest jeszcze szansa?

Zdjęcia i foto: Dofinansowania do wymiany pieców - czy jest jeszcze szansa? Sprawy urzędowo-administracyjne sochaczew

Urząd Miejski Sochaczew planuje złożenie wniosku do Urzędu Marszałkowskiego o wsparcie w ramach środków na dofinansowanie wymiany pieców grzewczych dla mieszkańców Sochaczewa.  Zainteresowanie taką dotacją było duże. Do tej pory w ramach takiego wsparcia pojawiło się 59 wniosków. 


Można było ubiegać się w ramach działania zmiana urządzeń grzewczych o 80 procent kosztów, które kwalifikują się do wymiany pieców. Do dyspozycji była pula na wymianę źródeł ciepła dla całego Mazowsza w kwocie 12 mln, na Sochaczew przypadło 1,5 mln. Zainteresowanych na pierwszym spotkaniu było około 400 osób a wniosków ostatecznie wpłynęło od 59 osób. W ramach dofinansowania można się ubiegać o wymianę kotłów, pieców a także urządzeń grzewczych na paliwa stałe z wymianą na źródła ciepła spalające biomasę lub wykorzystujące paliwa gazowe. Wnioski mogły składać gospodarstwa domowe w ramach wymiany swojego pieca lub podłączenia do sieci ciepłowniczej a także kotłownie osiedlowe. 

Zainteresowane gminy oraz miasta składają wnioski do dalszej analizy przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych. 

Jednak podmiot ten w związku z prośbami wnioskodawców, przedłużył termin naboru wniosków do dnia 29 sierpnia 2018 roku. Termin rozstrzygnięcia konkursu planowany jest na październik 2018 roku. 

Wyłącznie w przypadku przyjęcia projektu do realizacji kwoty o które ubiegali się mieszkańcy mogą zostać im przekazane. Na informację czy wniosek Sochaczewa został przyjęty trzeba będzie zatem poczekać do października 2018 roku. 


Kolejnym programem z którego będzie można skorzystać przy wymianie aktualnego źródła ogrzewania w ramach poprawy efektywności energetycznej, zmniejszenia emisji pyłów i zanieczyszczeń do atmosfery jest Program Priorytetowy Czyste Powietrze z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. 

Dofinansowania będą miały formę bezzwrotnych dotacji lub pożyczek. Do złożenia wniosku będą mogły przystąpić osoby posiadające prawo własności lub współwłasności do budynku jednorodzinnego a także osoby posiadające zgodę na rozpoczęcie budowy mieszkalnego jednorodzinnego budynku. 

Dofinansowane będą mogły być wymiany starych pieców opalanych paliwem stałym na węzły cieplne, kotły na paliwo spełniające wymogi programu, systemy ogrzewania elektrycznego, kotły gazowe kondensacyjne a także pompy ciepła. W ramach wniosku będzie można ubiegać się o prace termomodernizacyjne włącznie z dociepleniem przegród zewnętrznych oraz wewnętrznych budynku a także wymianie i montażu stolarki zewnętrznej.
Minimalne kwota kosztów kwalifikowanych dopłat to 7 tyś złotych, maksymalna to 53 tys. 


W ramach pożyczki można się będzie ubiegać o montaż oraz zakup kolektorów słonecznych oraz mikroinstalacji fotowoltaicznej.

 
Pierwsze szkolenia na terenie Mazowsza mają odbywać się na przełomie sierpnia oraz września br. Szczegółowe informacje będą dostępne na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska  i Gospodarki Wodnej.  

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy