e-Kowalski w e-Urzędzie

/ 3 komentarzy
Zdjęcia i foto: e-Kowalski w e-Urzędzie NGO lokalne sochaczew

Rozwój e-społeczeństwa – wnioski na przyszłość, pod takim tytułem 6 kwietnia odbyła się w siedzibie Polskiej Rady Biznesu w Warszawie, konferencja zorganizowana przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”. Ideą przewodnią spotkania było spojrzenie w przyszłość polskiej informatyzacji z punktu widzenia administracji oraz podmiotów biznesowych – firm wspierających te działania. Gościem Honorowym była Pani Anna Streżyńska – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Transportu i Budownictwa. Pani Minister Streżyńska, w swoim wystąpieniu otwierającym, postawiła tezę, że kluczem do rozwoju nowoczesnego społeczeństwa informacyjnego mogą być inicjatywy „oddolne” w postaci organizacji pozarządowych, lokalnych społeczności, czy zwykłych obywateli. Sama administracja zaś, często nie zauważa konieczności informatyzacji swoich usług traktując to jak kolejne obciążenie a nie usprawnienie funkcjonowania. Ta myśl przewodnia przewijała się przez wszystkie wystąpienia panelistów – nie da się odgórnie, za pomocą rządowych rozporządzeń lub wytycznych spowodować rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Z drugiej strony zwykli ludzie – obywatele – nie formułują potrzeb w tym zakresie bo nawet nie wiedzą jakie korzyści może im dać dostęp do usług administracyjnych za pomocą nowych technologii. Stąd powstaje wniosek, że ani administracji ani obywatelom informatyzacja jest niepotrzebna do sprawnego funkcjonowania – bo trudno sobie dziś wyobrazić, że podatki, ZUS, decyzje urzędowe będzie można załatwić bez wychodzenia z domu, klikając jedynie na stronie wirtualnego urzędu.
Nie zgodził się z tym wnioskiem prof. Witold Orłowski były doradca ekonomiczny Prezydenta RP, który skonstatował, że da się wytworzyć potrzebę ludzi do korzystania z elektronicznej administracji poprzez stworzenie szerokiego dostępu do sieci Internet co powinno być wspierane przez państwo np. poprzez budowę sieci darmowych infomatów, szeroką edukację społeczeństwa dotyczącą korzyści z korzystania z Internetu oraz stopniowemu przenoszeniu administracji do sieci. Dziś wiele usług np. podpis elektroniczny umożliwiający wysłanie urzędowego dokumentu, z podpisem równoważnym złożonemu własnoręcznie jest zupełnie martwych, bo żaden urząd nie jest gotowy na przyjęcie takich dokumentów. Przypomina to rozwój bankowości internetowej, która jeszcze 5 lat temu wydawała się wytworem fantastów a dziś stanowi znaczny udział w rynku bankowym i wiele tradycyjnych banków zostało zmuszonych samemu wprowadzić dostęp do własnych usług drogą elektroniczną w obawie utraty klientów. Podobny rozwój może czekać e-administrację. W dalszej części konferencji odbył się panel z udziałem Pana Marka Słowikowskiego reprezentującego Departament Informatyzacji MSWiA dotyczący kwestii kiedy, jeśli w ogóle, ten rozwój e-administracji nastąpi. W ramach tej części konferencji uczestnikiem panuelu był Marcin Ryński, który przedstawił ideę e-Społeczeństwa według e-Sochaczew.pl:

„Kilkuletnia praca nad budową i rozwojem portalu e-Sochaczew.pl udowodniła, że większości potrzeb informacyjny mieszkańców małego miasta, może być zaspokajana przez nich samych. Wystarczy zastosować w miarę proste procedury i oprogramowanie, aby zachęcić lokalną społeczność do procesu samo-informowania się o tym co dzieje się w Sochaczewie. Przykład: wiadomości z instytucji lokalnych, repertuar kina, dyżury aptek itp. Nie bez znaczenia dla procesu jest także lokalne forum internetowe, gdzie mieszkańcy mogą sami tworzyć grupy nacisku oraz sygnalizować problemy lokalne. Dziś platforma e-Sochaczew.pl to żywy i działający przykład na to, że można i warto budować Internet obywatelski.”

W dalszej części Marcin przedstawił zarys nowego projektu pod nazwą: „Octopus e-Sochaczew.pl”:

W Sochaczewie chcemy zaproponować mieszkańcom coś bardzo innowacyjnego - pilotaż otwartego, wielofunkcyjnego, oraz rosnącego wraz z potrzebami Systemu Karty Miejskiej, który będzie przygotowany do obsługi prawdziwego społeczeństwa informacyjnego. Typowe dla większości starych rozwiązań tego typu funkcje jak bilety komunikacji, karty wstępu, czy uprawnienia lokalne są jedynie zachętą do korzystania już dziś z funkcjonalności jutra w modelu 'CipherMe'.

W ramach projektu chcemy dać obywatelowi, jak i wszystkim instytucjom uczestniczącym w przedsięwzięciu, specjalny schowek – szyfrowaną przestrzeń na serwerze internetowym - dzięki temu każdy użytkownik systemu będzie mógł bezpiecznie przechowywać dowolne dokumenty elektroniczne (dane osobowe, medyczne, prywatne dane osobiste i dane osób trzecich). Idea Systemu Octopus to poza bezpiecznym przechowywaniem informacji, także ich bezpieczna i certyfikowana wymiana. Mieszkańcy miasta będą mogli wykorzystywać swoją kartę miejską (schowek) do załatwiania spraw w urzędzie. Komunikacja administracyjna obywatel - urzędnik będzie możliwa dzięki automatycznemu dodaniu (podpisu) certyfikatu elektronicznego dla wszystkich danych znajdujących się w przestrzeni – schowku Systemu Octopus. W ten prosty sposób chcemy zaproponować mieszkańcom Sochaczewa prawdziwe e-usługi, a UM Sochaczew może stać się pierwszą w Polsce instytucja samorządu terytorialnego obsługująca procedury z podpisem elektronicznym.

Warto podkreślić, że realizacją projektu Octopus w Sochaczewie zainteresowana jest UNDP - Agenda Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju oraz duże firmy technologiczne działające w Polsce.

Projekt przedstawiony przez Marcina spotkał się z zainteresowaniem zebranych gości, a także Pana Słowikowskiego z MSWiA, który zauważył, że Ministerstwo pracuje właśnie nad projektem elektronicznych dowodów osobistych opartych o nową bazę PESEL. W pewnej części zakresy obu projektów pokrywają się z sobą, być może sochaczewski projekt Octopus będzie zgodny ze standardami proponowanymi obecnie przez MSWiA, tak aby w wypadku powodzenia pilotażu łatwiejsza była adaptacja w innych lokalizacjach.

Podsumowując konferencja pokazała, że pierwszym krokiem w informatyzacji państwa może być budowanie lokalnego e-społeczeństwa przez małe, niekoniecznie urzędowe, instytucje. Portal e-Sochaczew.pl to bardzo dobry przykład na realizacje tego celu!

Nie będzie e-Urzędu, bez e-Kowalskiego – ponieważ bez społeczeństwa informacyjnego nie będzie popytu na nowoczesne usługi informacje w administracji.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Dokumenty (1)Opinie i komentarze użytkowników (3)

TomaszW.TomaszW.
0
Witam.
Byłem, widziałem. Brawo e-sochaczew, ponieważ nie lubię się powtarzać link do komentarza http://www.esochaczew.pl/forum/pokaz.php?id=1655 Pozdrawiam wszystkich e-sochaczewian. (2006-04-07 08:48)
JazlowiakJazlowiak
0
Jako nośnik danych - w tym danych biometrycznych - polecam kartę optyczną - mieści się na niej 4 mega danych - już dziś jest dowodem osobistym we Włoszech i Zielona Karta w USA. Doskonały dokument i umożliwiający bezpieczeństwo najwyższego stopnia. (2006-04-10 13:51)
MarcinMarcin
0
Paweł.
W naszej propozycji karta to tylko token, klucz do bezpieczniej (zaszyfrowanej) przestrzeni. Karta nie jest nośnikiem danych tzn. informacje zapisane na karcie umożliwią jedynie autoryzację w pewny określony sytuacjach. Natomiast token (klucz) może być też przechowywane w inny dogodny sposób na współczesnych nam nośnikach cyfrowych.

Jeśli projekt dojdzie do skutku, postaramy się też aby nasz klucz był „podobny” (chodzi o standardy) do nowego wzoru dowodu osobistego. Idea karty w obu systemach jest bardzo podobna. MSWiA planuje z nowego dowodu tożsamości zrobić „klucz” do pozostałych swoich systemów, natomiast my za pośrednictwem karty chcemy dać dostęp do bezpiecznej przestrzeni, stworzyć osobista warstwę dla prywatnych danych pomiędzy obywatelem, a system administracji. W ten sposób osiągamy dwa istotne cele:
1. obywatele mają kontrole nad swoimi danymi,
2. dane przysłane miedzy podmiotami mają certyfikaty elektroniczne (podpis).
(2006-04-10 15:37)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy