"Ferie z wąskotorówką 2019" już za chwilę!

/ 9 zdjęć
Zdjęcia i foto: "Ferie z wąskotorówką 2019" już za chwilę! Imprezy cykliczne sochaczew
+4

Wszyscy, którzy chcieliby spędzić zbliżające się ferie zimowe w ciekawy sposób, powinni w okresie od 28 stycznia do 24 lutego br. przynajmniej raz odwiedzić Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie! Już po raz trzeci bowiem w ramach Ferii z Wąskotorówką przygotowaliśmy różnorodny program, przy pomocy którego pragniemy umilić czas najmłodszym miłośnikom kolejnictwa i nie tylko. Terminy zajęć dopasowaliśmy tak, aby zimową przerwę mogły spędzić z nami dzieci z województw mazowieckiego i łódzkiego.

Być może najciekawsze w niniejszym okresie wydarzenie odbędzie się już na samym początku. W sobotę, 26 stycznia, w ramach Inauguracji Ferii z Wąskotorówką, udostępniona zwiedzającym zostanie nowa atrakcja muzeum, a mianowicie makieta kolejowa pn. Sochaczewska Kolej Dojazdowa, która przenosi szlak rodzimej wąskotorówki w realia modelarskie. Dzięki wykonanym trzem pierwszym modułom makiety będziemy mogli kontentować się widokiem stacji Sochaczew Wąskotorowy, stacji Wyszogród oraz przystanku osobowego Sochaczew Miasto. Wszystko to w skali H0e (1:87) oraz wyglądzie odwołującym się do przełomu lat 70. i 80. XX w. Makieta będzie rozbudowywana w przyszłości o dodatkowe moduły z charakterystycznymi fragmentami szlaku Kolei Sochaczewskiej.

Kolejną nowością w trakcie Ferii z Wąskotorówką będą trzy specjalnie zorganizowane zimowe przejazdy pociągiem Retro na trasie Sochaczew Wąskotorowy – Sochaczew Chodaków – Sochaczew Wąskotorowy. Pierwszy z nich odbędzie się już na Inaugurację Ferii z Wąskotorówką, a więc w sobotę, 26 stycznia, kolejne zaś 9 i 23 lutego (szczegóły w PROGRAMIE poniżej).

Atrakcją specjalną, przygotowaną w tym roku wspólnie z Przedszkolem "Leśne Skrzaty", będzie zaaranżowany w sobotę, 9 lutego, kolejowy bal karnawałowy dla najmłodszych pn. Roztańczona ciuchcia.

Ponadto codziennie od wtorku do piątku odbywać się będą trwające półtorej godziny zajęcia edukacyjno-warsztatowe. W związku z udostępnieniem nowej makiety, ich tematyka będzie ściśle związana z historią sochaczewskiej kolei wąskotorowej, a także dziejami Sochaczewa i ziemi sochaczewskiej, których nasza wąskotorówka jest ważną częścią. W ramach poszczególnych zajęć zaaranżowana zostanie część dydaktyczna, wzbogacona o warsztaty oparte o sztukę rękodzielniczą zwaną scrapbookingiem, podczas których stworzymy specjalne kolejowe kompozycje plastyczne. Następnie przyjdzie czas na spacer po muzealnym skansenie, w trakcie którego uczestnicy zapoznają się z największą kolekcją taboru wąskotorowego w Europie. Na zakończenie zajęć dla wszystkich chętnych będzie czekała dodatkowa atrakcja. Rozpalone zostanie ognisko, dzięki czemu będzie można ogrzać się w klimatycznym otoczeniu zabytkowego taboru kolejowego, a w przypadku posiadania własnego prowiantu, również usmażyć kiełbaskę i zjeść ją w specjalnie na tę okazję udostępnionym wagonie barowym.

Dla tych, którzy chcą spędzić z nami więcej czasu, proponujemy dodatkowo specjalne czterogodzinne zajęcia pn. Dzień w świecie wąskich torów. W ich trakcie zaprezentowany zostanie w przystępnej formie tabor wąskotorowy zgromadzony w Sochaczewie, dzieje kolejnictwa oraz zagadnienia związane z bezpieczeństwem na kolei. Zdobytą wiedzę będzie można sprawdzić, mierząc się z muzealną grą terenową. Zajęcia prowadzone będą w zabytkowym, lecz ogrzewanym wagonie osobowym, sali edukacyjnej oraz na terenie skansenu, a ich zwieńczeniem będzie ognisko.

W udostępnionym poniżej programie Ferii z wąskotorówką 2019 znajdują się ramowe informacje o planowanych wydarzeniach. Szczegółowe informacje o poszczególnych imprezach będziemy podawać bezpośrednio przed przewidzianym terminem danego wydarzenia na naszej stronie internetowej www.mkw.e-Sochaczew.pl.

Zapraszamy zatem do Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie na Ferie z Wąskotorówką 2019. Atrakcji nie zabraknie dla nikogo!

Łukasz Popowski
Marta Przygoda-Stelmach

asystenci muzealni
Muzeum Kolei Wąskotorowej
w Sochaczewie

Fot. Marta Przygoda-Stelmach, Monika Szymańska


PROGRAM FERII Z WĄSKOTORÓWKĄ 2019 (26 stycznia – 24 lutego)


Inauguracja ferii z wąskotorówką (26 stycznia):

1. Otwarcie nowej makiety kolejowej pn. Sochaczewska Kolej Dojazdowa.
2. Oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie stałej Dzieje Sochaczewskiej Kolei Wąskotorowej 1922-1984.
3. Oprowadzanie z przewodnikiem szlakiem taboru sochaczewskiej kolei wąskotorowej z okresu 1922-1984 zgromadzonym w muzealnym skansenie.
4. Przejazd pociągiem Retro na odcinku Sochaczew Wąskotorowy – Sochaczew Chodaków – Sochaczew Wąskotorowy (ceny biletów na pociąg Retro: dzieci do 7 roku życia – bilet bezpłatny; dzieci powyżej 7 lat, młodzież szkolna i dorośli – 9 zł).
5. Ognisko w skansenie (prowiant we własnym zakresie).

Relacja z "Inauguracji ferii z wąskotorówką"

Karnawał na wąskim torze (9 lutego):

1. Przejazd pociągiem Retro na trasie Sochaczew Wąskotorowy – Sochaczew Chodaków – Sochaczew Wąskotorowy (ceny biletów na pociąg: dzieci do 7 roku życia – bilet bezpłatny; dzieci powyżej 7 lat, młodzież szkolna i dorośli – 9 zł).
2. Kolejowy bal karnawałowy pn. Roztańczona ciuchcia z Przedszkolem "Leśne Skrzaty".
3. Ognisko w skansenie (prowiant we własnym zakresie).

Relacja z "Karnawału na wąskim torze"

Zakończenie ferii z wąskotorówką (23 lutego):

1. Oprowadzenie z przewodnikiem po skansenie.
2. Przejazd pociągiem Retro na trasie Sochaczew Wąskotorowy – Sochaczew Chodaków – Sochaczew Wąskotorowy (ceny biletów na pociąg Retro: dzieci do 7 roku życia – bilet bezpłatny; dzieci powyżej 7 lat, młodzież szkolna i dorośli – 9 zł).
3. Ognisko w skansenie (prowiant we własnym zakresie).

Relacja z "Zakończenia ferii z wąskotorówką"


Zajęcia edukacyjno-warsztatowe w Ferie z wąskotorówką (od wtorku do piątku w godz. 10:00–11:30 i 12:00–13:30):

29 stycznia (wtorek)Opowieści starych lokomotyw: Łukasz – znawca dziejów Powiatowej Kolei Sochaczewskiej.
30 stycznia (środa)Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej w latach 1922 – 1984.
31 stycznia (czwartek)Skarby wąskotorowych szlaków.
1 lutego (piątek)Opowieści starych lokomotyw: Siemowit – znawca historii Sochaczewa.
5 lutego (wtorek)Dzieje Sochaczewa w zarysie.
6 lutego (środa)Dzieje zamku w Sochaczewie (po wcześniejszym potwierdzeniu i w przypadku posiadania przez grupę własnego transportu zajęcia mogą odbyć się bezpośrednio na wzgórzu zamkowym).
7 lutego (czwartek)Dzieje ziemi sochaczewskiej.
8 lutego (piątek)Opowieści starych lokomotyw: Łukasz – znawca dziejów Powiatowej Kolei Sochaczewskiej.
12 lutego (wtorek)Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej w latach 1922 – 1984.
13 lutego (środa) –  Skarby wąskotorowych szlaków.
14 lutego (czwartek)Opowieści starych lokomotyw: Siemowit – znawca historii Sochaczewa.
15 lutego (piątek)Dzieje Sochaczewa w zarysie.
19 lutego (wtorek)Dzieje zamku w Sochaczewie (po wcześniejszym potwierdzeniu i w przypadku posiadania przez grupę własnego transportu zajęcia mogą odbyć się bezpośrednio na wzgórzu zamkowym).
20 lutego (środa)Dzieje ziemi sochaczewskiej.
21 lutego (czwartek)Opowieści starych lokomotyw: Łukasz – znawca dziejów Powiatowej Kolei Sochaczewskiej.
22 lutego (piątek)Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej w latach 1922 – 1984.

Więcej informacji o tematyce ww. zajęć znaleźć można w zakładce Lekcje muzealne na naszej stronie internetowej pod adresem: www.mkw.e-Sochaczew.pl.

Czas trwania zajęć: 90 minut. Zajęcia zgodnie z ww. programem prowadzone będą tylko po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji (ognisko wyłącznie po wcześniejszym potwierdzeniu; prowiant we własnym zakresie).

Liczba uczestników zajęć: grupy zorganizowane do 25 osób; zajęcia dla osób indywidualnych będą przeprowadzane pod warunkiem zebrania się minimum pięcioosobowej grupy (istnieje również możliwość dopisania do grup zorganizowanych).

Cena zajęć: 6 zł od osoby; opiekunowie – wstęp bezpłatny.

Dzień w świecie wąskich torów: zajęcia dla grup do 25 osób trwają 4 godziny (10:00-14:00); cena: 20 zł za uczestnika; prowiant na ognisko we własnym zakresie.

Ceny biletów na pociąg Retro: dzieci do 7 roku życia – bilet bezpłatny; dzieci powyżej 7 lat, młodzież szkolna i dorośli – 9 zł).

Zapisy i informacje (wtorek–piątek w godzinach 8:00–16:00):
Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie
ul. Licealna 18
tel.: (46) 862-59-75
e-mail: centrum@stacjamuzeum.pl
www.mkw.e-Sochaczew.pl

 5
Oceń
(2 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy