Ferie ruszyły po wąskim torze!

/ 13 zdjęć
Zdjęcia i foto: Ferie ruszyły po wąskim torze!  Imprezy cykliczne sochaczew
+8

W sobotę, 26 stycznia br., Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie rozpoczęło ferie zimowe dla województwa mazowieckiego. Z tej okazji zaaranżowaliśmy wyjątkowe wydarzenie pod nazwą "Inauguracja ferii z wąskotorówką 2019". Szczególny charakter imprezy wynikał z ciekawego programu, którego kulminacyjnym momentem było otwarcie dla zwiedzających nowej makiety kolejowej przenoszącej w realia modelarskie szlak Sochaczewskiej Kolei Dojazdowej. Na oczach niemałej grupy naszych gości makieta została uruchomiona, a nasz pomniejszony do skali H0e skład wyruszył z Sochaczewa do stacji Wyszogród. Miejmy nadzieję, że już w niedalekiej przyszłości uda nam się wrócić do tego miejsca, ale już w rzeczywistym rozmiarze. Z uwagi na doniosłość niniejszego wydarzenia postanowiliśmy, że tematem przewodnim zarówno inauguracji, jak i całych "Ferii z wąskotorówką 2019" będzie dawna kolej sochaczewska i jej dzieje.

Tego dnia ciekawych wydarzeń było znacznie więcej. Otwarcie makiety poprzedzało zwiedzanie naszej placówki z przewodnikiem, choć tym razem w trochę inny sposób niż zwykle. Wspólnie z asystentem muzealnym Łukaszem Popowskim nasi goście najpierw wzięli udział w kuratorskim zwiedzaniu naszej najnowszej wystawy stałej pt. "Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej 1922–1984", a następnie wyruszyli na muzealny skansen, gdzie zostały zaprezentowane wąskotorowe pojazdy szynowe związane z dawną koleją sochaczewską.

W ramach następnego punktu programu nasi goście zaproszeni zostali na wyjątkowy o tej porze roku, a pierwszy od wielu lat zimowy przejazd muzealnym pociągiem na trasie Sochaczew Wąskotorowy-Sochaczew Chodaków-Sochaczew Wąskotorowy. Ku uciesze pasażerów skład Retro majestatycznie przemierzył miasto spowite białym puchem. W trakcie przejażdżki wewnątrz wagonów czas podróżnym umilali muzealni przewodnicy, a przytulną atmosferę gwarantowały kolejowe piecyki. W trakcie tegorocznych "Ferii z wąskotorówką" przewidziane są jeszcze dwa takie zimowy kursy (8 i 23 lutego), na które już teraz serdecznie zapraszamy.

Spotkanie zakończyło ognisko w skansenie, na którym każdy mógł upiec sobie kiełbaskę, a następnie spożyć ją w udostępnionym wagonie barowym.

Tego dnia „Ferie z wąskotorówką” inaugurowało z nami 129 osób, z których aż 88 było pasażerami pociągu Retro. Dziękujemy za przybycie i już teraz serdecznie zapraszamy na 9 lutego, kiedy odbędzie się "Karnawał na wąskim torze", czyli druga impreza w ramach tegorocznych ferii. A w jej trakcie czeka nas kolejny zimowy przejazd pociągiem Retro oraz bal karnawałowy dla najmłodszych "Roztańczona ciuchcia".

Marta Przygoda-Stelmach
Łukasz Popowski

asystenci muzealni
Muzeum Kolei Wąskotorowej
w Sochaczewie

Fot. M. Przygoda-Stelmach

Więcej zdjęć z imprezy w naszej galerii!

Galeria "Pociąg Retro zimową porą 2019"

Program "Ferii z wąskotorówką 2019"

 5
Oceń
(2 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy