Ignacy Jan Paderewski w Muzeum Kolei Wąskotorowej

/ 10 zdjęć
Zdjęcia i foto: Ignacy Jan Paderewski w Muzeum Kolei Wąskotorowej Promocja regionu sochaczew
+5

Ignacy Jan Paderewski, wybitny polski kompozytor i pianista, filantrop, patriota, działacz niepodległościowy i polityk zawitał do Sochaczewa, a wszystko to w ramach sochaczewskich obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jednym z miejsc, które zaszczycił swoją obecnością było Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie.

Wydarzenie pod hasłem "Paderewski, który wygrał Polskę na fortepianie", zaaranżowane przez Urząd Miejski w Sochaczewie, skierowane zostało głównie do młodzieży szkolnej, która też brała czynnie udział w jego przygotowaniu. Rekonstrukcja historyczna nawiązywała zaś do 30 grudnia 1918 roku, kiedy to Paderewski przejeżdżał koleją przez nasze miasto. Historycy nie są zgodni co do tego, jak dokładnie wyglądała jego wizyta, nie mniej obchody 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości są okazją, aby tę wielką postać przybliżyć, upamiętnić i uhonorować.

Cieszymy się, że w inscenizacji, która miała przede wszystkim uczcić postać Paderewskiego, swoją rolę odegrała również nasza placówka. W poniedziałek, 8 października muzealny skansen stał się tłem i przestrzenią dla tej historycznej rekonstrukcji. Licznie zgromadzone dzieci oraz młodzież szkolna  oczekiwali na uroczysty wjazd zabytkowego pociągu z wyjątkowym gościem na pokładzie. Następnie wszyscy uczestnicy udali się w klimatyczną podróż, w trakcie której w każdym wagonie wykonywane były pieśni patriotyczne. Pociąg z Paderewskim zatrzymał się na stacji Sochaczew Chodaków, skąd zebrani przy akompaniamencie "Orkiestry Dętej Sochaczew" udali się do Sochaczewskiego Centrum Kultury, w którym odbył się spektakl teatralny "Paderewski, który wygrał Polskę na fortepianie", w wykonaniu uczniów sochaczewskiego Liceum im. F. Chopina.

Nauczycielom i uczniom gratulujemy inwencji twórczej, a jednocześnie dziękujemy, że jako muzeum mogliśmy uczestniczyć w tym ważkim wydarzeniu.

Monika Szymańska
asystent muzealny
Muzeum Kolei Wąskotorowej
w Sochaczewie

Fot. M. Przygoda-Stelmach

 5
Oceń
(3 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy