Remonty dróg osiedlowych w ramach SBO 2019

/ 2 komentarzy
Zdjęcia i foto: Remonty dróg osiedlowych w ramach SBO 2019  Inwestycje sochaczew

Kilka tygodni temu do naszej redakcji wpłynęło pismo z zapytaniem o sprawę Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2019. Treść skupiała się na rozmyślaniach nad przyznanymi środkami w ramach remontu dróg osiedlowych a regulaminem SBO. 


Pytania, między innymi jakie zadają czytelnicy szczególnie dotyczą zajęcia stanowiska w sprawie decyzji, która zaważyła na przyjęciu projektu służącego tylko mieszkańcom danego bloku, korzystającym z wejść do klatek, chodników koło określonych bloków czy wejść do kontenerów na śmieci przeznaczonych tylko i wyłącznie dla mieszkańców danego bloku.


Jak mieszkańcy innych części miasta nie mieszkający przy blokach osiedla Polna II i Polna V ( nr 72,72A, 72B, 70, 64, 62, 66) mają czerpać korzyści z chodników prowadzących do w/w bloków, kontenerów na śmieci oraz wejść do klatek mieszkalnych tych bloków? - w związku z regulaminem Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego, rozdział 1, §1, pkt. 3, projekty powinny być ogólnodostępne dla mieszkańców. 


Forma własności dróg przedstawionych w projekcie – zgodnie z rozdziałem 3, §4, pkt 2, realizacja powinna nastąpić na terenie będącym własnością lub we władaniu Gminy Miasto Sochaczew, natomiast teren na którym ma nastąpić realizacja w większości jest własnością Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko – Własnościowej. W związku z powyższym jak motywowane jest przyznanie środków z SBO jako zgodne z regulaminem?


Publikujemy treść otrzymanej odpowiedzi: 

"W przypadku wszystkich zgłoszonych projektów, jak również projektu o którym mowa w piśmie, zgodnie z rozdziałem 4 § 3 pkt 2 ppkt. 1 , Zespół Opiniujący przy ocenie wniosków (formularz zgłoszeniowy) brał pod uwagę opinie właściwych wydziałów Urzędu Miejskiego uwzględniając: możliwości realizacji projektu w danym roku kalendarzowym, realizację projektu na terenie będącym własnością lub we władaniu Gminy Miasto Sochaczew, wartość społeczną projektu, koszt projektu określonego w § 1 ust 4 niniejszego regulaminu, możliwość zabezpieczenia w budżecie na kolejne lata ewentualnych kosztów, które projekt będzie generował w przyszłości. 


Teren przeznaczony pod inwestycję jest zarówno własnością Miasta Sochaczew jak i Spółdzielni. Do wniosku, o którym mowa dołączono dokument podpisany przez Prezesa i Pełnomocnika Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko – Własnościowej, ul. M.J. Piłsudskiego 26 w Sochaczewie, dający możliwość samorządowi miejskiemu realizacji zadania również na drogach wewnętrznych Spółdzielni (Osiedla Polna II I V).


Osiedle Polna II i Polna V zamieszkuje kilka tysięcy mieszkańców Sochaczewa, którzy codziennie korzystają z dróg dojazdowych, chodników czy miejsc postojowych. Z przestrzeni tej korzystają również pozostali mieszkańcy Sochaczewa min. osoby dojeżdżające do znajdujących się tam garaży, sklepów, punktów usługowych, przychodni rehabilitacyjnej dla niepełnosprawnych dzieci oraz osoby dojeżdżające do cmentarza w Trojanowie, gdzie brak parkingu przy cmentarzu wymusza korzystanie przez nich z osiedlowej infrastruktury. 


Obszar ten jest terenem ogólnodostępnym przez całą dobę, bez ograniczeń typu ogrodzenia, szlabany, tablice informujące o wyłączności parkowania przez mieszkańców danego osiedla. Realizacja ww. Projektu w ramach SBO, zdecydowanie poprawi zarówno bezpieczeństwo na drogach, chodnikach czy miejscach postojowych, jak i ogólną estetykę w tej części miasta. 


Odpowiedzi mogą być podpowiedzią dla mieszkańców pozostałych osiedli, którzy chcą wyremontować swoje chodniki oraz ulice wewnętrzne. Wystarczy podpisać zgodę. Niestety nie udzieliliśmy odpowiedzi czytelnikom na pytanie jaką wartość społeczną i ogólnodostępną będą miały dla mieszkańca np. Chodakowa wyremontowane wejścia do klatki bądź dojścia do kontenera w którym śmieci może wyrzucić ten, kto ma klucz. 


Załączone zdjęcie to istniejąca tabliczka informująca o terenie wspólnoty mieszkaniowej. Tabliczka informuje o miejscach postojowych dla danego bloku (wyłączonego z SBO bloku osiedla Polna II i V). Jedyne miejsca parkingowe jakie zostały wykonane przez wspólnotę. Tam znajduję się tabliczka informująca o wyłączności parkowania przez mieszkańców danego bloku. 


Nie udało nam się uzyskać odpowiedzi na pytanie, które numery działek objętych remontem są własnością miasta a które należą do Spółdzielni oraz ile z remontowanych terenów będzie na rzecz Spółdzielni. Pozostaje pytanie czy odpowiedniejsze nie byłoby wykonanie remontu na tych częściach, które są własnością miasta zgodnie z regulaminem.


Wnioski niech wyciągnie każdy sam. 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (2)

kacperskyykacperskyy
+1
kolejny rok z zrzędu zwracam uwage na ulomnosc SBO, jak mozna remontować kible w szkołach czy drogi osiedlowe??a jak nie mozna walczyć z debilizmem to trzeba z tego korzystacw przyszlym roku skladam projekt na remont dachow we wszystkich blokach na osiedlu. kto by nie chcial a siła w nas bo w bloku mieszka srednio 120 pełnoletnich osób a jak wiecie 800 głosów daje juz pewną wygraną!po remoncie dachow zloze projekt pt: "Nowoczesny sedes w kazdym mieszkaniu" oczywiscie projekt bedzie dotyczył tego samego osiedla...powoli sobie wyremontujemy mieszkania.DZIEKUJEMY PANU, PANIE MICHALAK. (2019-02-05 12:02)
wbienkowbienko
+1
@kacperskyyNiestety w naszym mieście dominuje patologiczne podejście do budżetu obywatelskiego. jest on traktowany jako instrument lokalnych rozgrywek do łatania budżetu miasta, próbuje się nim zastąpić wydatki celowe samorządu, które powinien uwzględniac plan inwestycyjny. W Sochaczewie BO nie traktowany jako instrument do pobudzania kreatywności i aktywności społeczeństwa obywatelskiego na rzecz wspólnego działania dla wspólnych korzyści. Ot dodatkowa kasa na wyremontowanie spółdzielczych chodników lub szkolnych "szaletów". (2019-02-07 10:06)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy