"KOLEJ na czytanie" - rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego

/ 23 zdjęć
Zdjęcia i foto: "KOLEJ na czytanie" - rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego Imprezy cykliczne sochaczew
+18

W środę, 12 grudnia br., w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie odbył się finał VII Powiatowego Konkursu Fotograficznego "Zaklinajmy… zaczytajmy… KOLEJ na czytanie" organizowanego przez Filię w Sochaczewie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej w Warszawie w partnerstwie z naszą placówką i pod patronatem honorowym Wójta Gminy Sochaczew Mirosława Orlińskiego.

Celem przedsięwzięcia, ogłoszonego we wrześniu br., a adresowanego do nauczycieli i uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu powiatu sochaczewskiego, było kształtowanie kultury czytelniczej i wrażliwości artystycznej, zainteresowanie sztuką fotografowania, wreszcie zaciekawienie taborem kolejowym, tak współczesnym, jak i zabytkowym. Zdjęcia zgłaszane w konkursie miały przedstawiać czytanie, a dokładniej osobę(-y) czytającą(-e) w miejscach związanych z koleją.

Wpłynęło 156 fotografii z 11 szkół, które w 4 kategoriach wiekowych oceniało jury złożone z bibliotekarek Elżbiety Szczypińskiej, Marioli Woźnickiej i Anety Stępień, a ponadto asystentki muzealnej Marty Przygody-Stelmach, fotografa Wojciecha Karpińskiego i grafika Marcina Rząba. Nagrody, które przyznano 18 uczestnikom konkursu, wręczali kierownik biblioteki Elżbieta Szczypińska i Radosław Konieczny, kierownik muzeum.

Pełną listę laureatów przedstawiamy poniżej.

KATEGORIA: SZKOŁY PODSTAWOWE, KLASY IV-VI

I miejsce: Kalina Staszewska (Szkoła Podstawowa im. św. Maksymiliana Kolbego w Teresinie)
II miejsce: Jakub Zień (Szkoła Podstawowa im. św. Maksymiliana Kolbego w Teresinie)
III miejsce: Joanna Zemła (Szkoła Podstawowa im. św. Maksymiliana Kolbego w Teresinie)
Wyróżnienie: Alan Pawelec (Szkoła Podstawowa im. św. Maksymiliana Kolbego w Teresinie)

KATEGORIA: SZKOŁY PODSTAWOWE, KLASY VII-VIII I KLASA III GIMNAZJUM

I miejsce: Inga Andryszczyk (Szkoła Podstawowa im. św. Maksymiliana Kolbego w Teresinie)
II miejsce: Oliwia Białas (Szkoła Podstawowa nr 1 w Sochaczewie)
III miejsce: Fabian Piątkowski (Szkoła Podstawowa im. I Armii Wojska Polskiego w Giżycach)
Wyróżnienie: Marysia Kaźmierczak (Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Kurdwanowie)
Wyróżnienie: Patrycja Ostrowska (Szkoła Podstawowa nr 1 w Sochaczewie)
Wyróżnienie: Olga Walczak (Szkoła Podstawowa nr 6 w Sochaczewie)
Wyróżnienie: Wiktoria Zobaczyńska (Szkoła Podstawowa nr 1 w Sochaczewie)

KATEGORIA: SZKOŁY PONADPODSTAWOWE

I miejsce: Wiktoria Stalpińska (Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Bohaterów Walk nad Bzurą 1939 roku w Sochaczewie)
II miejsce ex aequo: Dominika Piechota (Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Bohaterów Walk nad Bzurą 1939 roku w Sochaczewie)
II miejsce ex aequo: Wiktoria Szafrańska (Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Bohaterów Walk nad Bzurą 1939 roku w Sochaczewie)
III miejsce: Daria Rozmarynowska (Zespół Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Teresinie)
Wyróżnienie: Paulina Ziółkowska (Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Bohaterów Walk nad Bzurą 1939 roku w Sochaczewie)
Wyróżnienie: Daria Wiśniewska (Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Bohaterów Walk nad Bzurą 1939 roku w Sochaczewie)

KATEGORIA: NAUCZYCIELE

Wyróżnienie: Krystyna Wilczek (Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie)

W programie środowej uroczystości organizatorzy przewidzieli również inne atrakcje. Nim doszło do ogłoszenia wyników i wręczenia nagród asystent muzealny Łukasz Popowski wprowadził zebranych w tematykę kolejową i niepodległościową, wygłaszając prelekcję pt. "Podróż w czasie koleją wąskotorową. Sochaczew i jego droga do wolności - wybrane zagadnienia", natomiast Kalina Staszewska, uczennica Szkoły Podstawowej im. św. Maksymiliana Kolbego w Teresinie i jedna z laureatek konkursu, w brawurowy sposób przedstawiła monodram "Dunia Marzycielka". Z kolei na zakończenie spotkania asystent muzealny Tomasz Karolak zaprezentował gościom placówki najciekawsze eksponaty muzealnej wystawy plenerowej oraz najnowszej stałej ekspozycji muzealnej pt. "Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej 1922-1984".

Tomasz Karolak
asystent muzealny
Muzeum Kolei Wąskotorowej
w Sochaczewie

Fot. Marta Przygoda-Stelmach

 



5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy