Kolejne ataki oszustów metodą ,,na policjanta"

Zdjęcia i foto: Kolejne ataki oszustów metodą ,,na policjanta" Komunikaty sochaczew

Sochaczewscy policjanci w ostatnim czasie otrzymali kilka zgłoszeń dotyczących kolejnych wyłudzeń pieniędzy na terenie naszego powiatu. Oszuści podają się za członków rodzin oraz policjantów. W związku z tym apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności. 

W ubiegłym tygodniu na terenie naszego powiatu doszło ponownie do wyłudzeń pieniędzy od starszych ludzi. Jedną z ofiar była 74 - letnia kobieta. Oszustka zadzwoniła do niej podając się za policjantkę. Poinformowała, że w razie wątpliwości staruszka może potwierdzić jej dane dzwoniąc na nr 112. Prawdopodobnie seniorka nie zakończyła poprzedniego połączenia i gdy wybrała numer alarmowy, usłyszała męski głos zapewniający, że kobieta, która dzwoniła wcześniej jest funkcjonariuszem Policji.

Po kilku minutach do 74 – latki ponownie zadzwoniła oszustka, która opowiedziała o akcji policjantów przeciwko nieuczciwej pracownicy banku. Mówiła, że pieniądze zgromadzone na jej koncie są zagrożone. Namawiała kobietę, aby ta natychmiast wyszła z domu, wypłaciła pieniądze i pozostawiła w wyznaczonych miejscach. Zdezorientowana sochaczewianka wykonała wszystkie polecenia, po czym po powrocie do domu zorientowała się, że padła ofiarą przestępców. Dzień wcześniej, w taki sam sposób została oszukana również inna starsza kobieta. 

Dużo więcej szczęścia miał 90 - letni mieszkaniec Sochaczewa, którego uratowała kasjerka w banku. Kiedy przyszedł wypłacić znaczną ilość gotówki, kobieta zorientowała się, że mężczyzna jest w niebezpieczeństwie i wezwała policję. 

,,Policjanci nigdy nie informują osób postronnych o podejmowanych działaniach, a szczególnie o tajnych akcjach. Nigdy nie odbierają i nie przekazują pieniędzy. Nigdy nie proszą o pieniądze na prowadzone działania. Jeśli odbierzemy telefon i nasz rozmówca będzie przedstawiał się jako np. funkcjonariusz Policji, CBŚP czy prokurator i pojawi się temat związany z koniecznością przekazania przez nas na jakikolwiek cel pieniędzy, natychmiast dzwońmy pod nr 997 lub 112 po prawdziwych policjantów.

Jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112  czy  997- zanim zadzwonisz pod ten telefon, sprawdź czy na pewno rozłączyłeś poprzednią rozmowę, a najlepiej skorzystaj z innego aparatu telefonicznego np. od sąsiada.

Nigdy nie działajmy pochopnie i pod presją czasu. Po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu by opowiedzieć o zdarzeniu - nie może być ono tajemnicą. Jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, niezwłocznie powiadom Policję o takim zdarzeniu, dzwoniąc pod numer 112 lub 997." - apeluje KPP w Sochaczewie 

(źródło KPP Sochaczew)

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy