Lucjan Kacprzak Honorowym Obywatelem Gminy Brochów

/ 1 komentarzy / 5 zdjęć
Zdjęcia i foto: Lucjan Kacprzak Honorowym Obywatelem Gminy Brochów Historia i tradycja sochaczew

Miło nam poinformować, że w trakcie dzisiejszej XXIX Sesji Rady Gminy Brochów została podjęta uchwała, na mocy której Pan Lucjan Kacprzak (1901 - 1989) otrzymał pośmiertnie tytuł "Honorowego Obywatela Gminy Brochów". Wniosek w tej sprawie został przekazany 12 kwietnia 2017 r. przez Stowarzyszenie "Konfraternia św. Rocha" do Wójta Gminy Brochów. W trakcie dzisiejszych obrad sylwetkę oraz dokonania Pana Kacprzaka przedstawiła prezes naszego stowarzyszenia - Marta Przygoda-Stelmach.

Przypomnijmy - Pan Kacprzak to dawny sołtys Janowa, założyciel cmentarza wojennego 1939 r. w tej miejscowości i działacz społeczny. Ten „kustosz pamięci”, „anonimowy bohater Bitwy nad Bzurą”, czy „kronikarz żołnierskiej śmierci” dla mieszkańców Janowa, jak i całej naszej gminy, był po prostu dobrym człowiekiem – sołtysem z małej miejscowości, który w czasach pozbawionych człowieczeństwa, najprostszych ludzkich odruchów, był w stanie wznieść się na wyżyny empatii, nie tylko w stosunku do własnych mieszkańców, ale również w stosunku do osób, których nigdy nie znał, nigdy nie poznał, a potraktował jak własnych członków rodziny.

Trzeba jednak również dodać, że Lucjan Kacprzak był nie tylko twórcą cmentarza wojennego w Janowie, ale był również propagatorem i inicjatorem społecznego ruchu obywatelskiego – był jednym z największych społeczników z terenu obecnej Gminy Brochów w XX wieku. Był współzałożycielem Ochotniczej Straży Pożarnej w Brochowie, czy Centralnego Związku Młodzieży Wiejskiej.

Dzisiejsza decyzja Rady Gminy Brochów potwierdza, że Lucjan Kacprzak był niezwykłą osobą w tych ciężkich i trudnych dla niego czasach.

 5
Oceń
(2 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (1)

pawel-rozdzestwpawel-rozdzestw
0
Zapraszamy do Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, gdzie prezentujemy pamiątki po Panu Kacprzaku. (2017-06-01 07:57)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy