Moja wolność, moja niepodległość - relacja

/ 6 komentarzy / 65 zdjęć
Zdjęcia i foto: Moja wolność, moja niepodległość - relacja Sztuki sceniczne sochaczew
+60

„Moja Wolność. Moja Niepodległość” – nowatorski spektakl multimedialny autorstwa Stowarzyszenia e-Sochaczew.pl i Stowarzyszenia Sztuka Nowa Dawida Żakowskiego za nami. W piątkowy wieczór, w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w sali kinowej chodakowskiego MOK-u zgromadzona publiczność miała okazję obejrzeć wyjątkowe wydarzenie artystyczno-społeczne. Inspiracją i kanwą przedstawienia była II i III część Dziadów Adama Mickiewicza. Spotkanie było nie tylko okazją do uczczenia Święta Niepodległości, ale również nagrodzenia kryształami i tytułem honorowego członka Stowarzyszenia najaktywniejszych współtwórców portalu e-Sochaczew.pl. Piątkowe wydarzenie nie miałoby z pewnością takiego wymiaru, gdyby nie liczne instytucje, które przyjęły nasze zaproszenie do udziału w projekcie i z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w przygotowaniach do spektaklu. A były to: Miejski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie L’ombelico del Mondo, Stowarzyszenie na Rzecz Historycznej Odbudowy Zamku w Sochaczewie „Nasz Zamek”, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania nad Bzurą, Stowarzyszenie Kolektyw Twórczy Sochaczew wraz z pismem „Kulturka”, Hufiec ZHP Sochaczew, Filmedia Studio, Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej, Teresiński Ośrodek Kultury, Colorador, Michał Chrzanowski, ProFX i Paweł Stelmach.- Niepodległość to wartość, szczęśliwy stan państwowej niezależności i suwerenności. Polska jest dziś niepodległa, a Polacy dzięki temu mogą korzystać z wielkiego Daru Wolności. Zachowując w pamięci Tych, którzy nam tę Niepodległość wywalczyli, powinniśmy starać się nauczyć świadomego i mądrego korzystania z Wolności, a w kontekście Święta 11 listopada, radosnego Jej wyrażania. Wymiar martyrologicznego bagażu, opartego jedynie na smutnej refleksji o ofiarach i poległych, utrudnia optymistyczne i konstruktywne działanie, uniemożliwia faktyczną budowę społecznego kapitału na przyszłość. Walka już się skończyła! Znamy i pamiętamy swoich bohaterów narodowych, więc dziś przede wszystkim Radość powinna towarzyszyć obchodom naszego polskiego Święta Niepodległości. Z taką dewizą szukaliśmy właściwej formuły dla uczczenia Niepodległości w tym roku. Było to tym trudniejsze, że dotychczasowe wzorce świętowania tego szczególnego Dnia są trudne do przełożenia na język Radości, a jednocześnie Nowoczesności, bo na zachowaniu tej wartości również nam zależało - mówi prezes Stowarzyszenia e-Sochaczew.pl - Marcin Ryński.

- I tak stworzyliśmy projekt multimedialnego spektaklu na podstawie II i III części „Dziadów” Adama Mickiewicza, zatytułowanego „Moja Wolność. Moja Niepodległość”. Ale spektaklu szczególnego, bo współtworzonego przez przedstawicieli sochaczewskich NGO, zatem organizacji będących jak żadne inne znakiem pozytywnego działania obywateli w wolnym społeczeństwie.

W ten, mamy nadzieję, dosyć nowatorski projekt świętowania Niepodległości, wpisaliśmy uroczystość wręczenia kryształów i honorowego członkostwa Stowarzyszenia e-Sochaczew.pl najaktywniejszym współtwórcom naszego portalu i działaczom lokalnej społeczności. Kryształowa forma wyróżniania takich Osób towarzyszy nam już od 10 lat. Zawsze staramy się dbać o to, by uroczystościom tym nadać wyjątkową oprawę artystyczną, niecodzienny charakter i rangę dużego, inspirującego lokalnego wydarzenia kulturalnego. Jesteśmy przekonani, że w ten sposób zarówno wyróżnieni, jak i wszyscy uczestnicy wydarzenia, otrzymują sporą dawkę pozytywnej energii, wzmacniającej dalsze, prospołeczne działanie. Temu służy również integracja lokalnego środowiska, która od początku była jednym z najważniejszych celów naszych spotkań.

Na koniec posłużę się słowami będącego w tym roku naszą inspiracją Adama Mickiewicza: „Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko”. Wierzę, że przygotowany przez nas spektakl, wzbudzając pozytywne uczucia, zaprezentował faktyczny charakter e-Sochaczew.pl. Nie jesteśmy suchą, technokratyczną organizacją. Jesteśmy ludźmi, którymi targają ludzkie emocje, ludźmi, którym zależy na Sochaczewie i jego mieszkańcach, a przede wszystkim ludźmi, którzy chcą budować obywatelskie społeczeństwo w naszym lokalnym, rodzinnym wymiarze
- dodaje prezes Stowarzyszenia e-Sochaczew.pl.Swoimi odczuciami związanymi z realizowanym przedsięwzięciem podzielił się również współtwórca spektaklu:
- To wydarzenie ma dla mnie wiele znaczeń. Jest istotne zarówno dla mojego życia zawodowego, jak i prywatnego. Swoją karierę teatralną zaczynałem od roli Konrada w spektaklu „Północ”, który został zrealizowany na podstawie „Dziadów” Adama Mickiewicza. Dziś, po blisko szesnastu latach poza Sochaczewem, powracam do rodzinnego miasta właśnie z Mickiewiczem. Zataczam zatem symboliczne koło.

Spektakl „Moja Wolność. Moja Niepodległość” to zaledwie zarys możliwości, jaki tkwi w potencjale sochaczewskich środowisk artystycznych i organizacji pozarządowych. Daje możliwość stworzenia widowiska osadzonego mocno we współczesnym świecie, zamkniętego ze wszystkimi jego przejawami w mikrokosmosie Sochaczewa. To już inna adaptacja „Dziadów”. Jako taka otwiera nowe furtki, stawia nowe ważne pytania. Jako reżyser, scenarzysta jestem w środku i na zewnątrz tego spektaklu. Otwierają mi się nowe znaczenia tekstu Mickiewicza, znajduję w nim wątki z mojej własnej biografii, a jednocześnie z dystansu obserwuję, to co wspólnie tworzymy, i znajduję kilka poważnych tematów do dyskusji.

Spektakl ma dwie warstwy: performatywną i reportażową. Ich zestawienie rodzi pytania o dzisiejsze postrzeganie wolności, historii, heroizmu, ale także o polski katolicyzm. Dwadzieścia pięć młodych osób na scenie, reprezentujących nową generację, pokolenie przyszłości, mierzy się z sensem, istotą tych wartości. Zastanawiają się, kim jest Konrad, czy bohater narodowy to wytwór społeczeństwa, zbiorowości o pewnych ambicjach, czy tylko funkcjonujący w obiegu literackim stereotyp. Czy faktycznie niesie pozytywne wartości? Czy nasze polskie, historyczne zrywy narodowe, bohaterskie, miały sens? A może ci młodzi ludzie mają prawo zbuntować się przeciwko temu wzorcowi i stworzyć na nowo zdefiniowanego bohatera narodowego lub anty-bohatera, występując przeciwko zastanemu porządkowi?

Wierzę, że odkrywcze dla odbiorców było zderzenie obrzędowej istoty „Dziadów” z naukowym, precyzyjnym punktem widzenia historii lokalnej. Opowiadana w wywiadach ustami Łukasza Popowskiego, Janka Wierzchowskiego, Marka Babulewicza, Tomasza Karolaka i Marcina Prengowskiego historia ziemi sochaczewskiej od zarania po dziś dzień daje możliwość nowego, emocjonującego przeżycia tych dziejów i osobistego przejścia drogi naszych przodków. Przejście przez kolejne warstwy historyczne Sochaczewa znajduje swoje uzasadnienie w spotkaniach z mickiewiczowskimi duchami. Jest wreszcie pytanie o społeczeństwo obywatelskie. Takie, w którym to obywatele biorą odpowiedzialność za swoich rodaków, za kształt społeczeństwa, za kraj, za historię. Jestem przekonany, że już sam fakt zgodnej współpracy przy spektaklu przedstawicieli lokalnych organizacji pozarządowych i instytucji samorządowych w konfrontacji z tekstem naprowadzają na właściwy tor dyskusję na temat promowanej idei społeczeństwa obywatelskiego
- tłumaczą Dawid Żakowski (reżyser) i Karolina Dziełak (asystent reżysera, opracowanie ruchu scenicznego).


Piątkowy wieczór miał wielowymiarowy charakter. Oprócz świętowania niepodległości towarzyszył mu jeszcze jeden cel – nagrodzenia pamiątkowym kryształem i tytułem honorowego członka Stowarzyszenia e-Sochaczew.pl najaktywniejszych współtwórców portalu. Tradycja nagradzania przyjaciół Stowarzyszenia ma już swoją 10-letnią historię i stanowi istotny wyróżnienia osób przyczyniających się do budowy i rozwoju sochaczewskiego społeczeństwa obywatelskiego.

W tym roku uhonorowani zostali:

Łukasz Popowski
Założyciel i prezes Stowarzyszenia na Rzecz Historycznej Odbudowy Zamku w Sochaczewie „Nasz Zamek”. Od pięciu lat czynnie, również poprzez Internet, zaangażowany w budowę lepszej przyszłości dla sochaczewskiej warowni. Twórczo pracuje również na rzecz przywrócenia właściwej architektonicznej wartości historycznemu centrum Sochaczewa, ratuje lokalne zabytki. Dzięki jego zaangażowaniu już kilkakrotnie przeprowadzono badania archeologiczne na naszym wzgórzu zamkowym, które okazały się przełomowe dla historycznej wiedzy o wyglądzie całego założenia. Ostatnie z badań mogliśmy śledzić „na żywo” na naszym portalu, dzięki wiadomościom i zdjęciom przygotowanym przez www.naszzamek.e-sochaczew.pl.

Tomasz Chruśliński
Założyciel Fundacji Przeciwko Leukemii, pierwszej w Polsce wiarygodnej organizacji bezinteresownie pomagającej chorym na nowotwory krwi. Sam pokonał ostrą białaczkę szpikową dzięki dawcy. Od tamtej pory niezmordowany w niesieniu pomocy cierpiącym na tę chorobę oraz pracy na rzecz zwiększenia liczby dawców szpiku. Od wielu miesięcy systematycznie informuje mieszkańców Sochaczewa o tym, jak groźny jest nowotwór krwi ale przede wszystkim o tym, że każdy z nas może uratować życie choremu na białaczkę, zostając dawcą szpiku kostnego. Tomaszowi Chruślińskiemu i Fundacji Przeciwko Leukemii dziękujemy za wszystkie ważne artykuły na portalu www.e-sochaczew.pl.

Mariusz Cieśniewski
Dyrektor Teresińskiego Ośrodka Kultury. Kreatywny, z wyjątkowym talentem menedżerskim, od kilku lat zapewnia TOK-owi miejsce w ścisłej czołówce ośrodków kulturalnych w regionie. Osobiście zaangażowany w organizację tak znanych imprez, jak Teresińska Noc Czerwcowa, Powiatowe Dni Retoryki, Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek, Ogólnopolski Przegląd Teatrów Niesfornych, Teresiński Przegląd Twórczości Scenicznej czy Festiwal Piosenki z Duszą. Aktywność TOK-u znajduje odzwierciedlenie w wyglądzie i bogatej merytorycznej zawartości strony www.tok.-esochaczew.pl, a tym samym całego naszego portalu.

Rafał Milczarek
Założyciel Klubu Maratończyka „Aktywni”, doskonale znanego miłośnikom biegania. Wytrawny maratończyk i wielki miłośnik tej dziedziny sportu. Organizator, z ramienia „Aktywnych”, tak znanych imprez jak Sochaczewski Test Coopera. Zgodnie z nazwą Klubu, niezwykle aktywny w zaszczepianiu młodym mieszkańcom naszego powiatu sportowego bakcyla i chęci do zdrowego stylu życia. I aktywny w dzieleniu się swoją pasją, osiągnięciami sportowców, lokalnych biegaczy, działalnością swojej organizacji, na stronie www.aktywni.e-sochaczew.pl, która należy do jednego z najprężniej rozwijających się profili redakcyjnych naszego portalu.

Marcin Prengowski
Prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Nad Bzurą. Organizacji, która za cel stawia sobie integrację lokalnego środowiska w poszanowaniu dla historii i natury regionu. Współautor takich projektów, jak „Czysta Bzura - warto poznać jej piękno i odkryć tajemnice” czy „Olenderskie cmentarze”, który za cel stawia sobie ocalenie od zapomnienia ostatnich śladów obecności kolonistów olenderskich w powiecie sochaczewskim. Dziś wraz z przyjaciółmi pracuje nad budową portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”. Działalność Stowarzyszenia i Marcina Prengowskiego możemy dobrze poznać dzięki wielu interesującym wiadomościom i zdjęciom na www.nadbzura.e-sochaczew.pl.

Monika Radwańska-Komosa
Kierownik Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Sochaczewie. Twórcza współorganizatorka konkursu „Ośmiu Wspaniałych”, którego celem jest uhonorowanie najlepszych wolontariuszy w powiecie sochaczewskim. Pomysłodawczyni festynu „Urodziny u rodziny”. Jak sama mówi, działalność społeczna to jej pasja. Poprzez zaangażowanie w rozwój www.poik.e-sochaczew.pl oraz pracę na rzecz idei, którą mieści w sobie niedawno utworzona strona www.wolontariat.e-sochaczew.pl, Monika Radwańska-Komosa ma niezastąpiony udział w spełnianiu prospołecznej misji portalu i Stowarzyszenia e-sochaczew.pl.

Łukasz Szewczyk
Współzałożyciel Stowarzyszenia Kolektyw Twórczy Sochaczew i redaktor naczelny pisma „Kulturka”, śledzącego i współtworzącego sochaczewską kulturę niezależną. To czasopismo wyjątkowe. Skupia ludzi z różnych środowisk, o różnych poglądach, których wspólnym mianownikiem pozostaje pasja. Na kilkudziesięciu stronicach „Kulturki” mamy możliwość poznania regionalnych wydarzeń muzycznych, filmowych czy teatralnych, ale także lektury literackich osiągnięć lokalnych twórców, zobaczenia prac plastycznych, fotograficznych współautorów pisma. Wszyscy pracują bezinteresownie. I dzielą się tą pracą również za pośrednictwem Internetu, codziennie budując stronę www.kulturka.e-sochaczew.pl.


Mamy nadzieję, że nie zawiedliśmy Państwa oczekiwań i że wydarzenie, w którym mieli okazję Państwo uczestniczyć pozostawi w Państwa pamięci jedynie dobre i ciepłe wspomnienia.

Szczególne podziękowania kierujemy do:
Dyrektor MOK Pani Haliny Pędziejewskiej oraz pracowników Ośrodka za udostępnienie sali, a także olbrzymią pomoc podczas prób oraz samego spektaklu, Władysława Komendarka za oprawę muzyczną, Marcina Hugo-Badera za scenografię, układy aktorskie i światło, firm ProFX oraz Filmedia.pl za oprawę filmową, Pawła Stelmacha za projekt plakatu i zaproszeń promujących wydarzenie.


Dziękujemy!


foto:
Jakub Wasilewski, Witold Święcki
artmagazine.pl

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Dokumenty (1)Opinie i komentarze użytkowników (6)

jerzyk2205jerzyk2205
0
W Warszawie rozróby i wstyd! Kamera pokazuje zdezorientowanego staruszka wśród biegnących po chodniku, rozwydrzonych i żądnych walki wręcz, młodych ludzi. Szczęście, że go nie stratowali! Pytanie czy o taką Polskę być może on i jego pokolenie walczyło? Natomiast w Sochaczewie po tradycyjnej mszy wieczornej za Ojczyznę, jakby poza miejskim scenariuszem obchodów, odbył się multimedialny spektakl "Mo ja wolność, moja niepodległość" na podstawie mickiewiczowskich "Dziadów". Wydarzenie bez precedensu, w całości wykreowane i z pasją zrealizowane na scenie chodakowskiego MOKu przez sochaczewską młodzież z różnych NGO. Ambitną, znającą i ciekawie opowiadającą historię swojego miasta, artystycznie uzdolnioną, gotową do współpracy w formule stowarzyszeniowej na rzecz społeczności lokalnej i co najważniejsze świadomej swojej wartości. Z dumą zasiadałem na widowni wśród młodych, wolnych i czujących powagę dnia, licznie zgromadzonych na spektaklu widzów oraz świetnych aktorów słowa i muzyki. Pamiętam początki działalności wielu z wyróżnionych liderów lokalnych, kiedy potrzebowali wsparcia, kiedy wspólnie tworzyliśmy ramy dobrej współpracy. Dzisiaj są dojrzałymi partnerami samorządu, uczestnikami procesu budowy społeczeństwa obywatelskiego w Sochaczewie. Ten proces nadal trwa, ale już widzę z optymizmem, że przyszłość miasta będzie w dobrych rękach! Brawo dla "e-Sochaczew.pl" i "Sztuka Nowa" za refleksyjny, dynamiczny, uderzający wolnością i niebanalną interpretacją odtwórców, spektakl! (2011-11-12 13:03)
jerzyk2205jerzyk2205
0
Gratuluję wyróżnienia kolejnym "Honorowym członkom e-Sochaczew.pl". (2011-11-12 13:45)
luciferatuluciferatu
0

Gratuluję wszystkim twórcom tego przedsięwzięcia i jestem wielce podbudowany faktem, że udało się stworzyć coś WIELKIEGO, czego jeszcze w Sochaczewie nie było (przynajmniej czegoś takiego nie dane mi było wcześniej przeżyć bądź po prostu nie pamiętam). Warto zaznaczyć, że cały spektakl tworzony był w niezwykle szybkim tempie i w bardzo krótkim czasie. Pamiętam pierwsze spotkania dotyczące tego przedsięwzięcia: obawy, wiele niewiadomych, które prysły niczym mydlana bańka już po pierwszych fragmentach spektaklu, które dane mi było zobaczyć w chodakowskim MOK-u. Naprawdę ogromny szacunek dla całej ekipy, a w szczególności dla reżysera i jego prawej ręki- Karoliny a także dla Łukasza Popowskiego, który nadzorował cały proces twórczy i spinał wszystko w wielką klamrę logistycznie i organizacyjnie. Żałuję tylko jednego...że mój wkład w to dzieło był tak marny:) Dziękuję również portalowi e-sochaczew za docenienie pracy całej załogi 'Kulturki', gdyż nagroda, którą odebrałem jest tak na prawdę dla nas wszystkich Drodzy Kulturożercy. Dziękuję Wam (tj. współtwórcom pisma a także czytelnikom, których nota bene można również zaliczyć do współtwórców 'Kulturki') a także całej ekipie z 'Metalowca' (w szczególności L'ombelico Del Mondo), z którymi od ponad roku 'Kulturka' i 'Kolektyw Twórczy Sochaczew' tworzy różnego rodzaju eventy, spotkania, koncerty, etc. Cóż, wydaje mi się nieskromnie, że dzięki takim inicjatywom jak ta jak i naszej wspólnej pracy sprawiliśmy, że coraz mniej jest rozgoryczonych niedowiarków, którzy wylewają swój jad i bezsilność na łamach portalu narzekając na to, że:  'Tutaj nic się nie dzieje'...Na przekór im wszystkim: W naszym mieście też może się wiele dziać i wspólnie możemy stworzyć naprawdę wiele jednocześnie burząc wizerunek Sochaczewa- noclegowni bądź dziury pomiędzy Łowiczem a Warszawą. 

Pozdrawiam,

Łukasz 'Ch-Fu' Szewczyk

(2011-11-12 14:04)
enfieldenfield
0
Niestety nie miałem możliwości wzięcia udziału w spektaklu. Jednakże gratuluje organizatorom nowatorskiej formy uczczenia obchodów Święta Niepodległości !

Dodam iż jako Muzealna Grupa Rekonstrukcji im II/ 18 pp nie chcieliśmy brać udziału w obchodach w stolicy, przewidując ich smutny przebieg, dlatego też organizowaliśmy je w Sochaczewie.

(2011-11-14 09:41)
kasiasmakasiasma
0
Miałam możliwość uczestniczenia w tym niezwykłym wydarzeniu. Już wcześniejsze zapowiedzi w portalu były obiecujące, ale sam spektakl przerósł moje najśmielsze oczekiwania. To wspaniały prezent sochaczewskiej młodzieży i NGO-sów na 11 listopada, ku pamięci tych, którzy polegli za Ojczyznę. Myślę, że to wydarzenie najdobitniej pokazało jak wielki potencjał tkwi w naszej lokalnej młodzieży i ludziach tworzących sochaczewskie NGO-sy. Wystarczy tylko uwierzyć w ich możliwości i dać im pole do działania. Gratulacje dla organizatorów i aktorów!


(2011-11-14 10:51)
hansiorhansior
0
A JA AKURAT MUSIAŁEM BYĆ W CHOREJ W-WIE , NIGDY WIĘCEJ !!! OD WIELU OSÓB SŁYSZAŁEM  , ŻE W SOCHO BYŁA WSPANIAŁA IMPREZA . W PRZYSZŁYM ROKU WIĘCEJ REKLAMY I BĘDZIE NAS O WIELU WIĘCEJ , TU NA MIEJSCU .
GRATULACJE !!!

(2011-11-16 19:34)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy