Muzeum Kolei Wąskotorowej uczciło Niepodległość

/ 17 zdjęć
Zdjęcia i foto: Muzeum Kolei Wąskotorowej uczciło Niepodległość Imprezy cykliczne sochaczew
+12

Za nami wyjątkowe święto, podczas którego obchodziliśmy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Tę niezwykłą rocznicę postanowiliśmy uczcić w sobotę, 10 listopada, poprzez zorganizowanie wydarzenia pn. Po wąskim torze ku niepodległości. Impreza, trwająca w godzinach 13:00–18:00, miała niezobowiązujący charakter kolejowego pikniku z wątkami patriotycznymi.

Wspólne świętowanie rozpoczęliśmy na wystawie stałej pt. Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej 1922–1984, gdzie kierownik muzeum Radosław Konieczny, wspólnie z asystentem muzealnym Łukaszem Popowskim, dokonali uroczystego odsłonięcia pamiątkowej tablicy z 1919 r. Przypomnijmy, że artefakt, ufundowany przez sochaczewskich kolejarzy na ścianie sochaczewskiego dworca PKP, został najpewniej w okresie II wojny światowej zniszczony przez Niemców. Pozostałości tablicy, odnalezione w połowie lat 90. XX w. i przekazane do Muzeum Kolei Wąskotorowej, zostały zidentyfikowane w 2016 r., a następnie zakonserwowane na potrzeby niedawno otwartej wystawy stałej. Uroczyste odsłonięcie tablicy przywróciło mieszkańcom Sochaczewa ten lokalny symbol odzyskania niepodległości.

Drugim, być może najbardziej atrakcyjnym elementem imprezy, była sentymentalna przejażdżka pociągiem Retro na odcinku Sochaczew Wąskotorowy-Sochaczew Chodaków-Sochaczew Wąskotorowy. Wycieczka miała specjalny charakter z uwagi na urokliwą, patriotyczną dekorację naszego zabytkowego składu. Tego dnia podróżowało z nami aż 100 pasażerów.

Po powrocie w muzealnym skansenie oraz Centrum Edukacyjno-Turystycznym rozpoczął się piknik, podczas którego zaproponowaliśmy szereg atrakcji. Szczególnym powodzeniem cieszyły się przejażdżki drezyną oraz ognisko, na którym można było samodzielnie upiec kiełbaskę, a następnie spożyć ją w specjalnie udostępnionym, zabytkowym wagonie barowym. Dodatkowo najmłodsi mogli popuścić wodze fantazji, malując jeden z muzealnych peronów. Popularnością cieszyła się również nowa Muzealna Gra Terenowa pt. W poszukiwaniu Bryki Marszałka Piłsudskiego. W jej trakcie całe rodziny zapoznawały się z wąskotorowymi pojazdami, związanymi z okresem, w którym Polska odzyskiwała niepodległość. Po ukończeniu zmagań każdy uczestnik otrzymywał nagrodę, a także, opcjonalnie, muzealną pocztówkę z pieczęcią ozdobną.

Równolegle w muzealnej sali edukacyjnej czekały na najmłodszych patriotyczne zajęcia plastyczne. Jak się później okazało, dorośli również nie próżnowali i z wielką chęcią włączali się w niepodległościowe aktywności. Zebrani wspólnie wycinali oraz składali kotyliony, przygotowywali kartki z życzeniami dla Polski oraz kolorowali niepodległościowe i kolejowe kolorowanki. W efekcie zajęć powstała jedna wspólna karta życzeń dla Niepodległej, która stanowić będzie dla nas cenną pamiątkę z tego niezwykłego dnia.

Wydarzenie zakończył wykład Łukasza Popowskiego pt. Sochaczew i jego droga do wolności – wybrane zagadnienia. Dzięki prelekcji uczestnicy mogli dowiedzieć się m.in. jak wyglądał dzień 11 listopada 1918 r. w Sochaczewie, jaki wkład w odzyskanie niepodległości mieli sochaczewscy kolejarze oraz jak upragniona wolność wpłynęła na budowę i rozwój naszej wąskotorówki, a także, co łączy zamek książąt mazowieckich z tymi zagadnieniami.

Dodatkowo tego dnia również miała miejsce premiera nowej wystawy czasowej. Specjalnie z okazji 100-lecia niepodległości sprowadziliśmy ze zbiorów Centralnej Biblioteki Wojskowej w Warszawie ekspozycję pt. Armia Polska we Francji w I wojnie światowej i walce o polskie granice. W nasze obchody włączyliśmy również jedną ze stacji Patriotycznej Gry Miejskiej Miej serce biało-czerwone, organizowanej przez Hufiec ZHP Sochaczew w trakcie zlotu harcerskiego pn. Ku niepodległości. Pytania uczestnikom zadawał sam "gen. Józef Haller". Oba wydarzenia były świetną okazją do przeniesienia się w czasie i lepszego poznania dowódcy Błękitnej Armii. Swoistą ciekawostką tego dnia była również wizyta w naszym muzeum ekipy Telewizji Polskiej, która nagrywała jeden z odcinków kultowego programu dla dzieci i młodzieży Teleranek.

Staraliśmy się tego dnia zadbać, aby Ci, którzy zaszczycą nas swoją obecnością, mogli to wyjątkowe popołudnie spędzić w aktywny i twórczy sposób. Mamy nadzieję, że przynajmniej do pewnego stopnia to się udało. Może o tym świadczyć frekwencja, która wyniosła tego dnia aż 342 osoby!

Świętowanie z Państwem to była prawdziwa przyjemność!

Marta Przygoda-Stelmach
Łukasz Popowski

asystenci muzealni
Muzeum Kolei Wąskotorowej
w Sochaczewie

Fot. Marta Przygoda-Stelmach, Monika Szymańska, Tomasz Karolak

Więcej zdjęć w naszej galerii.

Więcej:
Niezwykłe odkrycie na dworcu kolejowym
Tablica pamiątkowa ze stacji kolejowej odnaleziona!

 5
Oceń
(2 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy