Niezwykłe odkrycie na dworcu kolejowym

/ 3 komentarzy / 4 zdjęć
Zdjęcia i foto: Niezwykłe odkrycie na dworcu kolejowym Historia i tradycja sochaczew

Jak wiemy sochaczewski dworzec kolejowy aktualnie przechodzi kapitalny remont. Okazuje się, że prace mające przywrócić blask jednemu z najważniejszych budynków w Sochaczewie potrafią przynieść również niespodzianki.

W dniu 3 lutego w trakcie prac budowlanych w jednej ze ścian zewnętrznych dworca ekipa remontowa natrafiła na szklaną butelkę. W jej środku znajdował się niezwykły dokument związany z przeszłością naszego miasta. Okazało się, że jest to akt erekcyjny niezachowanej tablicy pamiątkowej, ufundowanej przez pracowników Polskich Kolei Państwowych z okazji pierwszej rocznicy odzyskania niepodległości.

Oprócz tego w butelce znajdowały się ówcześnie używane banknoty, czyli marki polskie. Znalezisko zostało przekazane Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie przez PKP S.A. i w przyszłości będzie eksponowane na właśnie przygotowywanej wystawie Po torach w przeszłość ziemi sochaczewskiej. Niemniej już teraz postanowiliśmy uchylić rąbka tajemnicy i cytujemy treść aktu w całości.


Łukasz Popowski
dr Marta Przygoda-Stelmach
asystenci muzealni
Muzeum Kolei Wąskotorowej
w Sochaczewie

Foto: M. Kazur

Akt

Działo się dnia 11 listopada roku pańskiego 1919 o godzinie 10 rano, jako w pierwszą rocznicę oswobodzenia Polskich Kolei Państwowych od najeźdźców. Z dobrowolnych składek pracowników stacji Sochaczew położono niniejszą tablicę poświęconą przez Dziekana Sochaczewskiego ks. Grzeszczaka.

Ks. dziekan Grzeszczak
Komitet:
Adam Kowalski
Leon Perkowski
Konrad Jasiński
Jan Łopiński

Zapraszamy do zapoznania się z materiałem w Kurierze Mazowieckim (od 9.55 min. do 11.45 min.)
Zapraszamy do zapoznania się z materiałem Radia Sochaczew
Zapraszamy do zapoznania się z materiałem Radia Victoria

 5
Oceń
(3 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (3)

proriderprorider
+2
Fajnie ,że zostało znalezione .Mogło niezauważone wjechać z gruzem na wysypisko. (2016-02-16 19:27)
robroyrobroy
0
muszę zagłębić się trochę w historię ,poszperać,bo zaintrygował mnie tekst na banknocie 1/2 marki " Rzesza Niemiecka przejmuje...." (2016-02-17 07:21)
robroyrobroy
0
wykopane w internecie
Na okupowanych terenach części ziem Królestwa Polskiego, Niemcy utworzyli odrębną jednostkę administracyjno polityczną, tzw. Generalne Gubernatorstwo Warszawskie. W grudniu 1916 r. Zarząd Generał-Gubernatorstwa powołał do życia instytucję bankowo - emisyjną pod nazwą Polska Krajowa Kasa Pożyczkowa, która była upoważniona do emitowania nowej waluty - marek polskich. Banknoty te wprowadzono do obiegu 26 kwietnia 1917 r. Umieszczono na nich napis: Rzesza Niemiecka przyjmuje odpowiedzialność za spłatę Biletów Polskiej Krajowej Kasy Pożyczkowej w Markach Niemieckich po cenie nominalnej. Wyemitowano dwie serie banknotów różniących się nazwą emitenta, klauzulą prawną i pisownią Gubernatorstwa "... jenerał-gubernatorstwa..." poprawiono na "...Generał-Gubernatorstwa". Banknoty drukowano w państwowej wytwórni berlińskiej Banku II Rzeszy Niemieckiej oraz w drukarni prywatnej Giesecke & Devri
Rozporządzenie Generał-Gubernatora Warszawskiego z dnia 14 kwietnia 1917 r. czyniło markę polską (także równą z nią markę niemiecką) jedynym środkiem płatniczym w Generalnym Gubernatorstwie Warszawskim. Wszelkie transakcje opiewające na walutę rosyjską zostały zakazane pod groźbą kar. Wszelkie zobowiązania rublowe przeliczano według kursu 100 rubli = 216 mkp. Tym samym nastąpiło oderwanie Królestwa Polskiego od rosyjskiego systemu pieniężnego. Powstałe w listopadzie 1918 r. państwo polskie utrzymało charakter prawnego środka płatniczego banknotów Generalnego Gubernatorstwa Warszawskiego do 30 listopada 1923 roku. (2016-02-17 08:35)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy