Nowe publikacje Muzeum Kolei Wąskotorowej

/ 7 zdjęć
Zdjęcia i foto: Nowe publikacje Muzeum Kolei Wąskotorowej Słowo pisane sochaczew
+2

Początek nowego roku to zawsze czas podsumowań. Podobnie jest również w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Zanim jednak kompleksowo zreasumujemy jaki w naszym wykonaniu był rok 2017, skupmy się najpierw na prezentacji związanych z działalnością jednostki publikacji. W niniejszym okresie z  inicjatywy Stacji Muzeum w Warszawie oraz Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie ukazało się sześć tego typu pozycji wydawniczych.

Na szczególną uwagę w tym zbiorze zasługują dwie publikacje w formie wydawnictwa pokonferencyjnego oraz książkowego kalendarza na rok 2018. W pierwszej z nich zamieszczone zostały wszystkie referaty wygłoszone 6 listopada 2017 roku, w trakcie warszawskiej konferencji naukowej pn. Rola samorządu w rozwoju komunikacji na przykładzie Sochaczewskiej Kolei Sejmikowej oraz Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej – w 100-lecie Odzyskania Niepodległości Polski oraz 20-lecie Samorządu Województwa Mazowieckiego. Dla społeczności lokalnej publikacja ta może być szczególnie interesująca, ponieważ wśród trzynastu artykułów, znalazły się aż cztery bezpośrednio związane z sochaczewską koleją wąskotorową. Spośród nich wyróżnić należy tekst autorstwa historyka z Muzeum Kolei Wąskotorowej Łukasza Popowskiego prezentujący dzieje naszej kolejki, a także referat burmistrza Sochaczewa Piotra Osieckiego przybliżający rolę wąskotorówki dla rozwoju miasta. Powyższa publikacja wydana została w nakładzie tysiąca egzemplarzy w ramach dofinansowania ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Wydawnictwo jest już dostępne w bibliotece Stacji Muzeum, a także w księgozbiorze podręcznym Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Dla chętnych posiadamy również niewielką liczbę darmowych egzemplarzy do nabycia (liczy się kolejność zgłoszeń). Ponadto publikację w wersji elektronicznej pobrać można na stronie internetowej Stacji Muzeum.

Drugim interesującym wydawnictwem, które w minionym roku współtworzyliśmy jest kalendarz książkowy na rok 2018. Kalendarz oprócz swojej użytkowej funkcji, zawiera wiele kolejowych ciekawostek, zdjęć i ilustracji między innymi związanych z działalnością sochaczewskiej wąskotorówki. Specjalnie oznaczone są tu również daty najważniejszych imprez, które zorganizowane zostaną podczas tegorocznego sezonu kursowania pociągu Retro. Kalendarz można nabyć w sklepikach Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie oraz Stacji Muzeum w Warszawie.

W minionym roku ukazały się również cztery druki ulotne o charakterze promocyjno-informacyjnym. Dwie ulotki prezentowały jedno z głównych zadań naszej placówki, czyli ofertę edukacyjną. Dwie kolejne miały charakter ogólny, kompleksowo promujący działalność Muzeum Kolei Wąskotorowej.

Dodatkowo chcielibyśmy zachęcić do zapoznania się z publikacją autorstwa Pawła Ajdackiego i Adama Ciećwierza pt. Warszawskie koleje wąskotorowe, w świetle materiałów prasowych z lat 1891-1939. Praca ta uzupełnia bowiem nasze dwie nowe wystawy czasowe pn. Ciuchcie warszawskie oraz Ciuchcie warszawskie w zbiorach sochaczewskich. Pozycję można nabyć w sklepikach Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie oraz Stacji Muzeum w Warszawie.

Łukasz Popowski
Monika Szymańska

Asystenci muzealni
Muzeum Kolei Wąskotorowej
w Sochaczewie

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy