Obchody 76. rocznicy Powstania Warszawskiego w Sochaczewie

/ 2 komentarzy / 4 zdjęć
Zdjęcia i foto: Obchody 76. rocznicy Powstania Warszawskiego w Sochaczewie Sprawy urzędowo-administracyjne sochaczew

1 sierpnia o 17.00 na placu Kościuszki zgromadzili się mieszkańcy wraz z władzami miasta, aby uczcić 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Oprócz krótkiego spotkania na głównym placu miasta sochaczewianie mogli wziąć udział w wykładach w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.


Dwie prelekcje zapoczątkowały symboliczne obchody 76. rocznicy Powstania Warszawskiego w Sochaczewie. Pracownik muzeum Michał Górny wygłosił prelekcję o broni powstańców warszawskich. Prezentował pistolety i karabiny wykorzystywane przez żołnierzy polskiego podziemia do walk miejskich, ich zróżnicowane i niekiedy „improwizowane” modele. Kolejny wykład poprowadził Mariusz Samborski, który zaprezentował tablice gubernatora dystryktu warszawskiego odkryte w Sochaczewie, w kanale królewskim, podczas prac archeologicznych przy budowie nowego amfiteatru. Były to dwie tablice i wisiały na bramie Pałacu Brühla w Warszawie, który podczas wojny był siedzibą gubernatora dystryktu Ludwiga Fischera.


Przedstawiciele samorządów przed uroczystością na placu Kościuszki złożyli kwiaty na cmentarzu wojennym w Trojanowie. 


Główna część symbolicznych obchodów rozpoczęła się o 17.00. Mieszkańcy wraz z władzami wysłuchali Mazurka Dąbrowskiego. Strażacy na znak komendanta Komendy Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Sochaczewie st. bryg. Piotra Piątkowskiego wciągnęli flagę Polski na maszt. 


W uroczystościach wzięli udział m.in.: burmistrz Piotr Osiecki, wicestarosta Tadeusz Głuchowski, radny sejmiku wojewódzkiego Łukasz Gołębiowski, zastępca burmistrza Dariusz Dobrowolski, przewodniczący rady miejskiej Sylwester Kaczmarek, wiceprzewodniczący RM Edward Stasiak, ks. prałat Piotr Żądło, radni miejscy i powiatowi.


Jedyne przemówienie tego dnia wygłosił również uczestniczący w sochaczewskich uroczystościach poseł Maciej Małecki. 


- Jesteśmy dumni stojąc tu na ziemi sochaczewskiej, że jesteśmy potomkami tych, którzy 76 lat temu w sierpniu z bronią w ręku ruszyli na pomoc walczącej Warszawie. Blisko pół tysiąca chłopców i dziewcząt z sochaczewskiego odwodu AK „Skowronek” wyruszyło na pomoc walczącej stolicy. Wsławili się męstwem, walkami w zgrupowaniu „Kampinos”. Nieśli broń kolegom walczącej Warszawy. Brali udział w krwawych atakach na Dworzec Gdański. To wielkie dziedzictwo naszej ojczyzny, ale też i ziemi sochaczewskiej.


Warto zwrócić uwagę na kilka obrazków. Pierwszy wstrząsający, rzeź Woli. Naszych rodaków. Warszawiaków mieszkających w dzielnicy Wola. Kilkadziesiąt tysięcy ludzi zamordowanych z zimną krwią. Tym zbrodniarzem był Klaus Reinefarth, który był odpowiedzialny za te zbrodnie i nie poniósł żadnej odpowiedzialności. Reinefart został wybrany przez swoich rodaków burmistrzem miasta Westerland (na wyspie Sylt - przyp.red.) Mamy prawo jako potomkowie tych, którzy walczyli ze złem powiedzieć bardzo wyraźnie do spadkobierców, tych którzy go wybrali - nie uczcie nas demokracji, nie uczcie nas praworządności, nie uczcie nas czym jest wolność, bo w naszej ojczyźnie wolność krzyżami się mierzy i płaci się na nią krwią i własnym życiem. (...) Mamy kolejny obowiązek. Nieść w przyszłość pielęgnowanie pamięci o bohaterach. 


Poseł nadmienił również o wydarzeniach w Sochaczewie, a dotyczący żołnierzy AK, którzy znaleźli się w lochach UB przy ulicy Staszica.


Heinrich Friedrich Reinefarth, znany jako Heinz Reinefarth - to osoba o której mówił poseł. W 70. rocznicę Powstania, w niemieckim ratuszu w Westerland zawisła tablica tablica pamiątkowa przypomninająca o  150.000 ofiarach ze słowami - Zawstydzenie pochylamy się nad ofiarami z nadzieją na pojednanie. Nie jesteśmy winni tego, co Reinefarth zrobił w Warszawie, ale jesteśmy odpowiedzialni za to, że mógł tu być burmistrzem!  

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (2)

zbigniew15zbigniew15
+3
To z okazji 76. rocznicy nie obowiązuje noszenie maseczek ??? (2020-08-02 09:41)
first-onefirst-one
+2
Widzę samych politruków, którzy wycierają sobie gębę wielkim nieszczęściem w historii Polski. Powstanie to była porażka i jako taka powinna być odbieranie. Ta matrylologia sprawiła, że ten kraj to skansen Europy. (2020-08-02 14:10)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy