Pierwszy dzień lata - jak przetrwać upały

/ 11 zdjęć
Zdjęcia i foto: Pierwszy dzień lata - jak przetrwać upały Rekreacja sochaczew
+6

Dziś piątek 21 czerwca, a kalendarzowo pierwszy dzień lata. Jeżeli wierzyć prognozom pogody czeka nas na prawdę gorący jego początek. Już w najbliższym tygodniu zapowiadane są upały sięgające nawet 35 stopni Celsjusza . Tak wysoka temperatura może wpłynąć bardzo niekorzystnie na zdrowie, szczególnie starszych osób. Jak przetrwać w dobrym zdrowiu tak wysokie temperatury? Zacznijmy od przeczytania krótkiego poradnika:

Zadbajmy o odpowiednie chłodzenie.

Najlepszym do tego celu miejscem będzie zbiornik wodny i o ile lubimy się pluskać w basenie z pomocą przyjdzie MOSIR przy ulicy Olimpijskiej, tak zwolennikom natury pozostaje chyba tylko plaża miejska – kąpiele w zalewie Boryszewskim raczej odradzam, działa "ściągająco" na skórę ;)Zmotoryzowani mogą udać się np. Nad rzekę Rawkę bądź zalew w Żyrardowie, Jezioro Białe lud do Zdworza. Leniwym wystarczy swój ciasny ale własny basen ogrodowy, a od biedy nawet wiadro i szlauch - nieważne jak, ważne żeby się deko ochłodzić.
Odpowiednia dieta

Staramy się jeść mniej niż zwykle i raczej lekko. Nie mam na myśli waty cukrowej i chipsów – lekko znaczy lekko strawnie. Sałatki, owoce, kasze, chude produkty mleczne i lekkostrawne produkty zbożowe. Unikamy ciężkich tłustych potraw. 
Wiem, że z przyrządzeniem kaszy na ruszcie grillowym może być ciężko, jednak już np. lekkostrawne mięso z kurczaka będzie zdecydowanie lepszym wyborem niż tłusta kiełba z grilla.
Nawadniamy od środka

Podczas upałów powinniśmy wypijać około 2-3 litrów....
spokojnie :) 2-3 litrów wody i napojów chłodzących. Lepiej dla nas i naszego zdrowia, jeżeli napijemy się świeżo wyciskanego soku bądź schłodzonej wody (nie za mocno schłodzonej, ponieważ uruchamia się w organizmie proces mające na celu jego natychmiastowe ogrzanie od środka, a więc efekt może być odwrotny) Alkohol i wysokie temperatury powodują zwiększone wydzielanie potu, co prowadzi do odwodnienia i utraty elektrolitów, zagęszczenia krwi, zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej i zwiększonego ryzyka zakrzepicy. Bla,bla, bla... oby nie za dużo tego piwka i będzie ok.

Dobrym sposobem na ochłodzenie wzorem krajów arabskich jest też łyk czegoś ciepłego. Ciepła (nie gorąca) herbata jest szczególnie polecana.

Zostań w domu

O ile nie mieszkasz w bloku z wielkiej płyty w kawalerce na 4 piętrze, zostań w domu – zapewne będzie chłodniej. Włącz wentylator, komputer, wejdź na esochaczew.pl i klepnij coś pod tym tekstem, tylko spokojnie, nie ma co podnosić innym ciśnienia ;)

W.

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy