Plany wdrożenia sieci szerokopasmowej dla Mazowsza

/ 3 komentarzy / 11 zdjęć
Zdjęcia i foto: Plany wdrożenia sieci szerokopasmowej dla Mazowsza NGO lokalne sochaczew
+6

Rozwój społeczeństwa informacyjnego na Mazowszu, plany i przykłady wdrożenia sieci szerokopasmowej zapewniającej mieszkańcom powszechny dostęp do Internetu, akcje edukacyjne, to tylko nieliczne tematy konferencji 'Internet dla Mazowsza', która odbyła się w poniedziałek, 10 grudnia w warszawskim hotelu Gromada. Nie zabrakło także sochaczewskiego akcentu. Specyfikę i charakter portalu e-Sochaczew.pl, jako przykładu działania lokalnej społeczności internetowej, przybliżył zebranym prezes Stowarzyszenia Marcin Ryński.

Konferencja szeroko poświęcona problemowi informatyzacji, zgromadziła setki gości - samorządowców, działaczy branży IT, przedstawicieli firm i instytucji. Wśród sochaczewskich reprezentantów znalazł się wicestarosta Piotr Osiecki, wiceburmistrz Jerzy Żelichowski, wójt gminy Młodzieszyn Joanna Szymańska oraz wójt gminy Rybno Grzegorz Kropiak.

Internet u sołtysa...

Wśród gości, a zarazem prelegentów znalazł się Krzysztof Mączewski, geodeta województwa mazowieckiego, który przedstawił gościom główne założenia tzw. projektów kluczowych, związanych z upowszechnieniem nowych technologii na szczeblu województwa, powiatów i gmin. Mowa m.in. o elektronicznym obiegu dokumentacji oraz stworzeniu portalu elektronicznej obsługi obywatela, umożliwiającego informowanie na stronach internetowych o stanie załatwiania pism i spraw. Niewątpliwą przeszkodą w tym względzie ciągle pozostaje jednak mentalność społeczeństwa, zachowawczo podchodzącego do kwestii wdrożenia nowych technologii. Jak bowiem pokazują badania i co podkreślał w swoim wystąpieniu Artur Andrysiak z Agencji Rozwoju Mazowsza, prawie połowa pytanych nie korzysta z Internetu, nie ze względu na brak takich możliwości, ale z powod braku zainteresowania.
Tymczasem ciągle powstają nowe, ambitne pomysły związane z rozwojem informatyzacji. Krzysztof Filiński, prezes Agencji Rozwoju Mazowsza, na przykładzie gminy Gostynin mówił o projekcie budowy sieci szerokopasmowej, umożliwiającej dostęp do sieci mieszkańcom całego województwa, ze szczególnym uwzględnieniem terenów zagrożonych tzw. wykluczeniem cyfrowym. Chodzi nie tylko o walkę z rosnącymi dysproporcjami w dostępie do nowych technologii i związanej z tym wiedzy. Korzyści jest wiele - rozwój społeczeństwa informacyjnego, rozwój usług multimedialnych czy wreszcie wzrost atrakcyjności inwestycyjnej.

O tym, że nie jest to tylko założenie na papierze, mogli przekonać się goście podczas prelekcji wygłoszonej przez Halinę Wawruch, wójt Żabiej Woli, która udowodniła powodzenie takiego przedsięwzięcia. W liczącej niespełna 6,5 tys. mieszkańców gminie, mimo wielu trudności, udało się bowiem zapewnić szerokopasmowy dostęp do sieci, nie tylko wszystkim podmiotom gospodarczym, ale również samym mieszkańcom, dla których Internet stał się swoistym oknem na świat. Z kolei wójt niespełna 4-tysięcznej gminy Przesmyki, Andrzej Skolimowski dzielił się z zebranymi sukcesem samorządu, związanym z wprowadzeniem tzw. e-sołectw. Mieszkańcy dysponują w nich powszechnym dostępem do Internetu, m.in. w ramach 23 publicznych punktów dostępu, zlokalizowanych u sołtysów gmin.

i w autobusie

O jeszcze innym pomyśle na udostępnienie wiedzy informatycznej mówiła Monika Jaranowska z Polskiego Centrum Kompetencji Administracji i Edukacji Elektronicznej. Chodzi o edukacyjny projekt szkoleniowy - 'n@autobus', w ramach którego specjalnie przystosowany autobus odwiedza małe miasta i wsie. W bogato wyposażonym pojeździe, pod czujnym okiem instruktorów, przeprowadzane są szkolenia związane z wykorzystaniem nowych technologii w życiu codziennym. Tylko od sierpnia do końca listopada tego roku, w ramach projektu, udało się przeszkolić prawie 4 tys. osób, a jak zapewniała Monika Jaranowska, projekt jest cały czas kontynuowany. Niewykluczone więc, że 'n@atobus' pojawi się także w Sochaczewie.

Poniedziałkową konferencję zwieńczyło wystąpienie prezesa Stowarzyszenia, Marcina Ryńskiego, który na przykładzie sochaczewskiego portalu przybliżał zebranym idee i szanse stworzenia nowoczesnego społeczeństwa obywatelskiego. Dzięki współpracy samorządów, mediów, instytucji i organizacji pozarządowych udało się bowiem stworzyć wspólną płaszczyznę komunikacji, która realnie wpływa na opinię publiczną i zachęca do publicznej aktywności. Marcin Ryński mówił także o licznych jeszcze wyzwaniach i projektach portalu, związanych m.in. z aktywizacją środowisk wiejskich i promowaniem organizacji pozarządowych. Jednym z priorytetowych zadań Stowarzyszenia jest projekt 'e-Ja', który w najbliższej przyszłości zapewnić ma każdemu z nas bezpieczną przestrzeń obejmującą wszystkie dane osobowe. Już teraz mimowolnie stajemy się bowiem częścią wielkiego systemu danych, na który przestajemy mieć wpływ, tymczasem ciągle postępujący rozwój nowych technologii, może ten proces tylko pogłębić. W jaki sposób możemy to zmienić? Plany są śmiałe i postaramy się je Państwu jeszcze przybliżyć. Do tematu na pewno powrócimy.
mm

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (3)

santserwis1santserwis1
0
hmyyyy..i tak szybko to nie wyjdzie i nie wypali -sieć JRB straciła by większośc klijętów .Pytanie jak to sie stało ze mimo tak niewielkich inwestycji refundowanych zresztą do gmin nie dotarł do tej pory cywilizowany net? CHYBA KTOŚ JUŻ DOBRZE NA TYM ZAROBIŁ- MOŻE JUZ STARCZY? (2007-12-11 19:09)
NicramNicram
0
to pomysl o konkurencji jrb - chociazby zaineresuj sie interdom'em. (2007-12-14 19:10)
santserwis1santserwis1
0
interdom- nie przywłaszcza sobie pieniędzy jak to robi JRB i podaje przepustowość łącza w oparciu o praktyke po za tym nie uważa klienta za barana –a to się liczy ,po za tym nic bliżej nie wiem ,no może że zasięg mają kiepski bo u mnie wychodzą słabo a mieszkam niecałe 8 km od centrum ?Wracając do spotkania sprawie netu -może opublikowac która gmina nie wysłała przedstawiciela władz i podac do publicznej wiadomości komu to wisi. (2007-12-16 18:04)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy