Rower miejski – zagłosuj na projekt w SBO 2020

/ 11 komentarzy / 2 zdjęć
Zdjęcia i foto: Rower miejski – zagłosuj na projekt w SBO 2020  Inwestycje sochaczew

Rower miejski to jedna z najciekawszych propozycji w siódmej edycji Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego. Projekt znajdziemy na liście SBO 2020 pod numerem 17. Głosowanie potrwa do 18 października. 


Pomysłodawcą wprowadzenia w Sochaczewie roweru miejskiego jest Magdalena Zborowska. Jeśli sochaczewianie poprą pomysł, na terenie miasta powstanie osiem stacji z 80 rowerami IV generacji. Szacunkowa wartość projektu to 870 tysięcy złotych. Kwota ta zawiera też kompleksową obsługę systemu w okresie od kwietnia do października 2020 roku.


- Cztery z ośmiu stacji będą wyposażone w terminale z ekranami dotykowymi, które, oprócz wypożyczenia i zwrotu roweru, umożliwią także rejestrację w systemie oraz płatność kartą. System ma być obsługiwany przez aplikację mobilną, z dedykowaną stroną internetową oraz całodobowym wsparciem biura obsługi klienta. Projekt zakłada również kompleksową obsługę, na którą złoży się m.in. naprawa rowerów oraz ich relokacja (uzupełnianie pustych stacji). Ponadto system ma być kompatybilny z wypożyczalniami rowerów publicznych w innych miastach, przykładowo w Żyrardowie czy Warszawie.  – tłumaczy Magdalena Zborowska.


Rowery IV generacji są wyposażone w elektroniczne blokady z GPS.  Umożliwiają one zwrot jednośladu poza stacjami (na terenie miasta), a użytkownicy wypożyczający rowery znajdujące się poza stacjami a zwracające je na stacjach uzyskają z tego tytułu bonus. Rowery te mają także funkcję „postój”, która dopuszcza zaparkowanie do 60 minut podczas trwającego wypożyczenia oraz funkcję rezerwacji, dzięki której zamówiony rower poczeka na użytkownika do 15 minut. 


-Pierwsze 15-20 minut każdego wypożyczenia pozwoli na  darmowe korzystanie z roweru. Za dalszą jazdę pobierane będą niewielkie opłaty. Jest to świetna alternatywa dla samochodu czy komunikacji miejskiej i niewątpliwie bardziej ekologiczne rozwiązanie. Co więcej rowery miejskie mogą być atrakcyjnym i wygodnym środkiem transportu dla osób odwiedzających Sochaczew. - dodaje pomysłodawczyni projektu do SBO 2020.


Proponowane lokalizacje stacji roweru miejskiego:

- Placu Kościuszki (terminal)

- Okolic PKP, ul. Sienkiewicza (terminal)

- Szpitala Powiatowego w Sochaczewie (terminal)

- Sochaczewskie Centrum Kultury, ul. Chopina 101 (terminal)

- Teren Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, ul. Olimpijska (totem)

- Sochaczewskie Centrum Kultury, ul. 15 sierpnia 83 (totem)

- Urząd Miejski w Sochaczewie, ul. 1 Maja (totem)

- Al. 600-lecia, okolice sklepu Kaufland (totem)


Mieszkańcy mogą zagłosować na maksymalnie dwa projekty. Na terenie miasta znajdują się urny, do których można wrzucać wypełnione karty lub oddać głos przez internet na stronie https://budzet.sochaczew.pl/budzet24/desktop


Głosować możemy do 18 października. Pomysł warty wykonania w naszym mieście, dlatego serdecznie zachęcamy do oddania głosu na projekt nr 17 SBO 2020. 


 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (11)

wespiwespi
+1
Pomysł spoko, ale żeby rower miejski miał rację bytu to chyba najpierw musi istnieć infrastruktura. Uprzedzając odpowiedź - to co jest w Socho teraz, to szczątkowa pseudoinfrastruktura w mieście niepodzielnie rządzonym przez auta. (2019-10-03 13:08)
zbigniew15zbigniew15
+2
W Sochaczewie wandale niszczą wszystko, to i rowery też długo nie postoją. (2019-10-03 13:43)
robroyrobroy
0
grzecznie się spytam-PO JAKIE CHOLERE ?  (2019-10-03 14:35)
first-onefirst-one
0
Plebs zaraz rozkradnie albo zdemoluje.  (2019-10-04 11:03)
GrabiecGrabiec
+1
Pani radna Magdalena Zborowska poleciała po bandzie z rowerami miejskimi. Nie jest projekt z budżetu obywatelskiego, jest to zadanie miasta.Co tutaj się stało, firma zgłosiła się do miasta, czy do szanownej Pani? Chyba Pani sama nie wymyśliła specyfikacji projektu. Czy porównano ofertę z innymi firmami. Rower miejski działa w wielu miastach, można prównywać koszt i jakość usług. Czyli powinno to wyjść ze strony burmistrza . Uchwała Rady i przeprowadzenie prztargu.

Jeżeli Pani jeździ po Sochaczewie pojazdem mechanicznym to w ramach budżetu obywatelskiego nie zgłosiła pani budowy i modernizacji sekundników o raz wprowadzenia komputerowego sterowania ruchem na sochaczewskich skrzyżowaniach. (2019-10-08 09:20)
lokalnylokalny
0
Najpierw prawie milion na powstanie systemu, a pózniej ile na ciągłe remonty zepsutych rowerów i stacji bazowych?  (2019-10-08 10:50)
pierwsza_krewpierwsza_krew
0
Grabiec,NIestety jest to przypadłość zaściankowego ludu. Tylko nie wiem co gorsze? Czy ten ciemnty lud, czy przyklaskująca ich głupim pomysłom władza.Kolejny "kolorowy" przykład z sochaczewskiego SBO: nagrody i medale dla strażaków. Z całym szacunkiem do ich pracy ale osoba która to wymyśliła to za mocno popłynęła. (2019-10-08 11:01)
MZMZ
0
Szanowny Panie "Grabiec",

1. Na jakiej podstawie twierdzi Pan, że wprowadzenie usługi ogólnodostępnych wypożyczalni rowerów jest zadaniem samorządu gminnego? Przedsięwzięcia realizowane w ramach miejskiego budżetu partycypacyjnego z założenia mają być „czymś ekstra” dla mieszkańców i uważam, że pomysł rowerów miejskich właśnie taki jest.

2. Proszę nie zapominać, że w przypadku realizacji projektu, o wyborze firmy zadecyduje przetarg. Dopiero wówczas wyłoniony zostanie konkretny operator rowerów, w oparciu o specyfikację warunków zamówienia.

3. Swój projekt stworzyłam w wyniku badania rynku i obserwacji miast w naszym rejonie, które rowery miejskie wprowadziły. Przypominam, że projekty Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego MUSZĄ zostać zrealizowane na terenach należących do samorządu miejskiego. Podczas przygotowania projektu najistotniejsze było wskazanie lokalizacji, które spełniały ten warunek, inaczej projekt ten został by odrzucony.

4. W nawiązaniu do punktu 3. a’ propos sekundników: samorząd miejski jest zarządcą tylko jednego skrzyżowania z sygnalizacją świetlną w Sochaczewie (Warszawska, 1 Maja, Żeromskiego). Tam można było założyć sekundniki i tak się stało. Pozostałe skrzyżowania mają innych właścicieli, przykładowo:

Warszawska, Traugutta, Staszica (zarządca: powiat);

Warszawska, 600-lecia, Piłsudskiego (zarządca: samorząd wojewódzki).

Przypominam jeszcze raz – miasto może czynić wydatki majątkowe tylko na tych terenach których jest właścicielem. W przeciwnym razie, to tak jakby zbudowałby Pan np. altankę w ogrodzie swojego sąsiada i po zakończeniu inwestycji nie miałby pan do niej żadnych praw własności.Szanowny Panie "lokalny", szacunkowe koszty systemu w kolejnych sezonach to ok. 300 zł miesięcznie za rower, przy pełnym zakresie usługi, którą opisuję w artykule, a bardziej szczegółowo w projekcie (razem z naprawami rowerów, stacji, relokacją rowerów, całodoowym biurem obslugi klienta, kosztami transakcji płatniczych itd.). Byćmoże uda się w drodze przetargu wyłonić firmy oferujące jeszcze korzystniejsze dla Sochaczewa ceny. (2019-10-08 11:04)
kacperskyykacperskyy
0
MZ ad1  - a na jakiej podstawie pani twierdzi ze nie jest?

"Jeszcze w tym roku gmina rozszerzy ofertę Grodziskiego Roweru Miejskiego (GRM).Na ten cel zabezpieczono w budżecie ponad 130 tys. zł."jak psu buda jesli miasto jest przyjazne mieszkańcom.poza tym co pani zrobi po implementacji tego projektu jak przyjdzie czas na remont rowerów, stacji itd??? kto bedzie placil jak zapomni sie o SBO? czy uwzglednila pani to w projekcie? czy moze PIS czeka tylko jak wyda pani pieniadze i zaciera rece ze za rok przejmie ta inicjatywe i wpisze do swoich zaslug?w gro. maz. finansowane jest to przez gmine i nie ma z tym problemu.LUDZIE CO WAM DO GŁÓW STRZELA ZEBY ŁADOWAĆ KASĘ Z SBO W PROJEKTY KTORE POWINNO ROBIC MIASTO?? zapytam czy jest pani urzedniczka w tym PISowskim zglębiu urzędu miasta? kto pania wsyterowal na ten projekt? idzcie po rozum do glowy.. te wasze projekty ktore tylko wyreczaja urzad miasta i tak potem sa skopane... zobaczcie ten park linowy.. czekajmy az tylko sie cos tam stanie... albo pan michalak oszukaniec... remonty klatek i dróg (sam w sobie pomysl juz skopany na wejsciu zeby to z SBO robic) a i  tak co z niego UM zrobi??? parkingi przy 600-lecia ktore ide o zaklad panie osiecki ze beda staly prawie puste. zaklada sie pan ze mna? idyna pociecha z nich bedzie na 1 listopada. (2019-10-08 12:10)
pierwsza_krewpierwsza_krew
0
Kacperskyy nasz forumowy fighter :) Odniosę się do Grodziska Mazowieckiego, tak często przywoływanego w postach kacperskiego. Miasto w stosunku do Sochaczewa wybiło się niemiłosiernie. Głębsze rozważania na ten temat pozostawię jednak na inną chwilę. Co do rowerów to w Grodzisku Maz. system GRM powstał w ramach unijnego projektu pod nazwą „Rozbudowa bazy turystycznej w gminie Grodzisk Maz.”Czy można coś zrobić tak, żeby było dobrze? Okazuje się, że tak, tylko trzeba mieć do tego odpowiednich ludzi.w SBO mieliśmy już remonty WC w szkołach podstawowych, mieliśmy remonty klatek i dróg dojazdowych, mieliśmy nawet remont uliczki na prywatnym osiedlu i myślałem, że to już szczyt absurdu ale myliłem się... Mamy kolejne SBO :) (2019-10-08 12:24)
GrabiecGrabiec
0
Szanowno Pani we wszyskich miastach gdzie od "lat" wprowadzono rowery miejskie(publiczne) finansowane są z budżetów tych miast jako uzupełenienie do komunikacji zbiorowej ( ustawa o samorządzie gminnym Art. 7.1 pkt.4 ). Przedstawiła Pani specyfikację inwestycji, z której wynika, że została ona predstawiona przez firmę iks, która ma być również operatorem systemu.A gdzie są konsultacje społeczne gdzie mają powstać stacje bazowe. I po co się Pani podpisuje po takim projektem?Jeżeli chodzi o skrzyżowania ( czasomierze i inteligietne systemy sygnalizacji ) to wszystko można zrobić, tylko trzeba się dogadać idziałać w ramach SBO.

Jest to ważne dla nas.

  (2019-10-08 14:49)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy