Wierszotorówka i Narodowe Czytanie w Muzeum Kolei Wąskotorowej

/ 6 zdjęć
Zdjęcia i foto: Wierszotorówka i Narodowe Czytanie w Muzeum Kolei Wąskotorowej Słowo pisane sochaczew
+1

Cóż tam panie w polityce?
Wyście sobie, a my sobie,
Każden sobie rzepkę skrobie,
Chopin gdyby jeszcze żył,
Toby pił.


Te i wiele innych cytatów z Wesela Stanisława Wyspiańskiego weszło w obieg języka potocznego, a wszyscy mogli je sobie przypomnieć w ostatnią sobotę 2 września, kiedy to w całej Polsce odbyło się szóste z kolei Narodowe Czytanie.

Tym razem na lekturę zostało wybrane jedno z najsłynniejszych dzieł Stanisława Wyspiańskiego – Wesele. Ta ogólnopolska akcja, którą zapoczątkowała w 2012 r. Para Prezydencka, zatacza coraz szersze kręgi. Czytanie odbywa się w wielu różnych miejscach Polski i włączają się w nie różne instytucje i placówki.

W tym roku do zorganizowania tego zaszczytnego wydarzenia zostało wytypowane Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Wydarzenie to promowane było poprzez stronę internetową www.prezydent.pl. To właśnie u nas można było usłyszeć tekst dramatu Stanisława Wyspiańskiego. Utwór został odczytany przez miłośników poezji i muzyki z grupy Sochaczewskie Wieczory Literackie.

Grupa Sochaczewskie Wieczory Literackie, działająca przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sochaczewie, zorganizowała 1 i 2 września pierwszą w Sochaczewie Noc Poezji i Muzyki pod hasłem Wierszotorówka. Celem imprezy było przybliżenie czytelnikom współczesnej polskiej poezji i zachęcenie do poszukiwania własnej drogi twórczej. W pierwszym dniu spotkania odbyły się prezentacje, integracja i wymiana doświadczeń różnych grup poetów, a także Turniej Jednego Wiersza. Następnego dnia, poeci zwiedzali Brochów, Żelazową Wolę oraz Sochaczew, gdzie odwiedzili ruiny Zamku Książąt Mazowieckich oraz Muzeum Kolei Wąskotorowej. Tu właśnie w ramach pierwszej sochaczewskiej Wierszotorówki odbyło się wspólne czytanie Wesela. W wydarzeniu brał również udział Radosław Konieczny, kierownik muzeum.

Lektura od zawsze budziła wiele dyskusji i emocji – tym razem było podobnie. Słuchacze żywo reagowali na odczytywane fragmenty dzieła, co świadczy o jego aktualności, ponadczasowości i popularności. Na zakończenie, można było ozdobić swój egzemplarz książki pamiątkową pieczęcią Narodowego Czytania, przekazaną przez Kancelarię Prezydenta RP.

Monika Szymańska
Fot. Monika Szymańska 

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy