Wywóz śmieci – może być nawet cztery razy drożej

/ 9 komentarzy
Zdjęcia i foto: Wywóz śmieci – może być nawet cztery razy drożej  Sprawy urzędowo-administracyjne sochaczew

Mieszkańcy niechętni do segregowania śmieci będą zmuszeni ponieść koszty swojej "wygody". Już od 1 stycznia 2019 roku rząd wprowadzi zmiany w kosztach składowania śmieci. Nakładane są one na firmy zajmujące się wywozem śmieci a te z pewnością wymuszą podwyższenie stawek zmianą cennika dla gmin oraz miast. Należy dodać, iż przepisy są nadal dopracowywane. 

Sochaczewskim operatorem jest przedsiębiorstwo Partner Gospodarka Odpadami. Umowa z firmą Partner Dariusz Apelski z Warszawy, mieszczącą się na ulicy Płytowej 1, została zawarta w kwietniu 2017 na okres trzech lat. Za śmieci segregowane mieszkańcy Sochaczewa płacą 12,80 za osobę miesięcznie oraz odpowiednio za odpady niesegregowane 22,00 zł.  Płatności trzeba dokonywać co dwa miesiące. 

Od stycznia 2019 roku mieszkańcy nie będą mogli już deklarować czy chcą płacić za śmieci segregowane czy też nieposortowane. Zmiana rządowa nanosi na wszystkich obowiązek opłat za segregowanie odpadów. Jeśli przepisy wejdą w życie w przydomowych śmietnikach pojawią się pojemniki na papier, metal, tworzywa sztuczne, szkło, opakowania wielomateriałowe a także  bioodpady.


Co się zmieni

Przede wszystkim osoby, które nie sortują śmieci będą musiały płacić kary. Odpady źle posortowane będą uznawane za zmieszane co będzie oznaczać koszty wyższe nawet cztery razy. 

Najwięcej niesegregujących osób, mimo deklaracji, mieszka w budownictwie wielorodzinnym i to w takim budownictwie mogą mieć najwięcej problemów z egzekwowaniem segregacji śmieci. Rządowy projekt zakłada bowiem stałą różnicę pomiędzy ceną odpadów segregowanych i tych niesegregowanych na poziomie czterokrotnie wyższym. Obecnie jest to dwukrotna różnica. Jeden mieszkaniec bloku może stać się przyczyną wzrostu ceny dla wszystkich osób będących w wspólnocie. 

Firma świadcząca usługi wywozu śmieci po uznaniu notorycznego łamania segregowania odpadów poda tą informację do nadzorującego urzędu ( gminy bądź miasta), które nałoży umowę na wspólnotę bądź właściciela prywatnej posesji, ze stawkami za śmieci niesegregowane. 

Na obniżenie opłat będą miały szansę osoby, które będą mogły wprowadzić kompostownik. Ten przepis musi jednak ulec dopracowaniu, gdyż ekomaniaków pragnących kompostować więcej niż bioodpady w celu obniżenia rachunków może pojawić się bardzo wielu. 

Jeżeli jesteśmy właścicielami nieruchomości niezamieszkałych to obowiązek podpisania umowy oraz jej opłaty także będzie ciążył na nas. 

Podwyższenie opłat za wywóz opadów podjęły już pobliskie miejscowości takie jak Łowicz czy Kiernozia. Jeśli chodzi o miasto Sochaczew decyzja w sprawie stawek oraz ewentualnej zmiany jeszcze nie zapadła. O dalszych uzgodnieniach będziemy informować na bieżąco. 


 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (9)

jerzyk2205jerzyk2205
+2
A co z przedwyborczą obietnicą z Pl. Kościuszki, że opłaty za śmieci będą niższe? (2018-11-28 10:45)
robroyrobroy
+1
trzeba nagrać film jak nasze segregowane śmieci trafiają do jedneho kontenera,po jakiego jeszcze straszyć że niesegregowane będą obłożone karą? nie firmy pokażą że w poniedziałek zbierają z osiedlowych śmietnków szkło,we wtorek plastiki,w środę papier ,a nie straszyć mieszkańców karami (2018-11-28 11:26)
robroyrobroy
+2
. (2018-11-28 11:31)
dragon36dragon36
+1
Panie jerzyk przed wyborami bajkami sie karmi, a po wszystko wraca do normy. (2018-11-28 12:09)
metasekwojametasekwoja
+1
Trzeba pokryć koszty bezsensownej wywózki każdego jesiennego liścia. Wygrabione, wydmuchane do żywej ziemi. Podobno wwywóz jednego takiego wora li,sci kosztuje 35 zl. Słyszałam, że znalazł się jakiś mądry rolnik i zabieta na swoje .pola. Tam zamieniają się w kompost. (2018-11-28 12:54)
Janusz01Janusz01
+1
Ktoś chyba ma bzika napukcie tego sotowania.Już sobie wyobrażam jak to robią miszkańcy dużych osiedli.Za czynsz nie płacą tym bardziej za śmieci nie zapłacą..Oczywiści mowa o cwaniaczkach którzy uważają żenikt im nic nie zrobi. (2018-11-28 16:18)
KIJSKIJS
+1
Po co to segregować skoro jak robroy pokazał wszystko razem i tak się miesza. Chodzi oczywiście o kasę....Mamy wymóg unijny bo jak nie to straszą karami. (2018-11-28 22:01)
wbienkowbienko
-1
@KIJSSortować odpady nie powinniśmy dlatego, że unia tak chce i nas straszy karami.Sortować powinniśmy dlatego że nakazuje to robić zdrowy rozsądek, kultura osobista, szacunek do natury, wręcz nakaz ratowanie środowiska naturalnego, ułatwienie pracy w sortowniach, zwrot surowców z recyklingu itp. To przejaw patriotyzmy i wyraz dbałości o nasz kraj. Kto tego nie rozumie, działa wbrew interesowi społecznemu w skali lokalnej, krajowej i globalnej.

(2018-11-29 11:54)
robroyrobroy
+1
@wbienko,to wytłumacz tym którzy te odpady segregowane zabierają,nie pracownikom,oni podjeżdżają i ładują,tylko odpowiedzialnym za tę zmiksowaną wywózkę,i nie szalej z tym patriotyzmem przy smieciach, OK? to raczej higiena,w tych Cywilizowanych krajach dbają o to jak cholera,już u nas spaliło się kilkadziesiąt składowisk  przywiezionych z tamtąd, tu nie ma służb?  (2018-11-29 14:43)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy