XI Konferencja Okrągłego Stołu – Internet w służbie lokalnej społeczności

/ 4 zdjęć
Zdjęcia i foto: XI Konferencja Okrągłego Stołu – Internet w służbie lokalnej społeczności NGO lokalne sochaczew

„Polska w drodze do Społeczeństwa Informacyjnego – techniki informacyjne i komunikacyjne katalizatorem lepszego życia w mieście”. Pod takim hasłem przewodnim 13 maja odbyła się XI już Konferencja Okrągłego Stołu pod honorowym patronatem Marszałka Sejmu RP Bronisława Komorowskiego. Spotkanie corocznie towarzyszy obchodom Światowego Dnia Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego. O rozwoju nowoczesnych technik informacyjnych i komunikacyjnych (ICT), a szczególnie Internetu i jego wpływie na życie lokalnych społeczności opowiadał na spotkaniu prezes Stowarzyszenia e-Sochaczew.pl Marcin Ryński.Organizatorami Konferencji, która już na dobre wpisała się w cykl najważniejszych wydarzeń w kraju z dziedziny telekomunikacji i teleinformatyki było Stowarzyszenie Elektryków Polskich oraz Przemysłowy Instytut Telekomunikacji S.A. Tegoroczne spotkanie ściągnęło do Sejmu przedstawicieli najważniejszych resortów – Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz instytucji związanych z rozwojem telekomunikacji i społeczeństwa informacyjnego w Polsce. W Sali Kolumnowej Sejmu pojawili się m.in. reprezentanci Stowarzyszenia Elektryków Polskich, Przemysłowego Instytutu Telekomunikacji S.A, Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Spotkanie było okazją do zaprezentowania najnowszych rozwiązań technicznych i prawnych, a także do wymiany poglądów i podzielenia się sprawdzonymi sposobami. Nowością były wirtualne studia, które umożliwiły prowadzenie konferencji z prelegentami ze Szczecina, Gdańska i Wrocławia.

Kilkugodzinna dyskusja podzielona była na trzy, kluczowe wymiary rozwoju społeczeństwa informacyjnego – prawny, biznesowy oraz społeczny. Najnowsze rozwiązania legislacyjne związane z wdrażaniem narzędzi ICT zaprezentował Włodzimierz Marciński, Dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego w MSWiA oraz Agnieszka Zaborowska - Dyrektor Departamentu Telekomunikacji w Ministerstwie Infrastruktury. Zagadnienia związane z rozwojem infrastruktury telekomunikacyjnej poruszyli z kolei Maciej Rogalski, Dyrektor Pionu Współpracy Regulacyjnej TP SA oraz Aleksandra Monarcha-Matlak z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego.
Nie zabrakło akcentu naukowego. Inicjatywy środowisk akademickich zgłębiali uczestnikom przedstawiciele Wyższej Szkoły Informatyki w Łodzi, Politechniki Poznańskiej oraz Wojskowej Akademii Technicznej.

Przyszedł również czas na zaprezentowanie społecznego i lokalnego wymiaru rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Prezes Stowarzyszenia e-Sochaczew.pl, na przykładzie naszego portalu, omówił najważniejsze aspekty skutecznego wdrażania lokalnych witryn społecznościowych. Jak przekonywał, dzisiejszy Internet, to w zdecydowanej mierze serwisy tworzone w ramach filozofii Web 2.0, gdzie budowanie przekazu informacyjnego opiera się na aktywności samych użytkowników (facebook.com, allegro.pl, wikipedia.com). Portal e-Sochaczew.pl jako lokalne medium jest doskonałym przykładem na to, jak za pomocą współczesnego Internetu 2.0, można skutecznie zbudować nowoczesne społeczeństwo obywatelskie. Portal e-Sochaczew.pl umożliwia dziś funkcjonowanie stron internetowych i promocję ponad 90 organizacji NGO i instytucji samorządowych z Sochaczewa w jednej płaszczyźnie techniczno - informacyjnej. Marcin Ryński na zakończenie wystąpienia odwołał się do haseł misyjnych Google... 'Don't be evil - staraj się nie czynić zła' oraz 'dostęp do jak największej ilości informacji, przez jak największą ilość ludzi zawsze rodzi dobro w wymiarze społecznym i gospodarczym' /. To właśnie z tymi wartościami utożsamia się też e-Sochaczew.pl, podkreślił w podsumowaniu Marcin Ryński.

Wystąpienie zakończyło czwartkowe spotkanie w Sejmie. Na tym jednak nie koniec uroczystości związanych z obchodami Światowego Dnia Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego. Debaty i konferencje odbywać się będą do 23 maja.


(m)


Zdjęcia:
1, 2. Prezes Stowarzyszenia e-Sochaczew.pl Marcin Ryński
3. Andrzej Wilk - prezes Przemysłowego Instytutu Telekomunikacji S.A
4. Andrzej Wilk i Marcin Ryński

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy