Zamiast biznesu nowa siedziba policji

/ 2 komentarzy
Zdjęcia i foto: Zamiast biznesu nowa siedziba policji Inwestycje sochaczew

Na działce miejskiej po przedszkolu przy ul. 1. Maja w Sochaczewie może powstać nowa siedziba komendy powiatowej policji. Taka jest decyzja radnych, choć wątpliwości mieli i nadal mają. Przede wszystkim pytają, co miejski samorząd otrzyma w zamian za tak wartościowy grunt.

Pomysł budowy nowoczesnej siedziby policji na działce przy 1. Maja pojawił się kilka tygodni temu podczas wizyty w naszym mieście zastępcy komendanta wojewódzkiego policji Bogdana Sadowskiego, który zwrócił uwagę na złe warunki pracy naszej komendy i potrzebę ich szybkiej naprawy. Podkreślał przy tym, że właśnie jest najlepszy moment na inwestycję, gdyż zarząd centralny zdecydowanie zwiększył w tym roku środki na ten cel. Władze miasta, uczestniczące w tym spotkaniu, od razu postanowiły pomóc.

- Z tego, co wiem, działka po przedszkolu jest warta 1,6 miliona złotych, dlatego pytam pana komendanta, czy będzie się starał o pieniądze również na jej odkupienie od samorządu. Czy użyte w uchwale słowo zbycie oznacza darowiznę? - mówił tuż po otwarciu dyskusji radny Edward Stasiak. Dodajmy, że radni poprzedniej kadencji przeznaczyli tę działkę pod zabudowę usługową, która harmonizować miała z otoczeniem, a także stworzyć nowe miejsca pracy. Marzyło się o centrum rozrywkowo-handlowym, z kinem z prawdziwego zdarzenia.

Miejscy radni zmierzyli się ze sprawą przekazania gruntu pod nową siedzibę policji na ostatniej sesji 13 kwietnia. Na wyniku głosowania mocno zaważył fakt, że uchwała ma charakter intencyjny, zatem oznacza przyjęcie pewnego kierunku działań, a nie ostateczną decyzję. W tym przypadku uchwała umożliwić miała podjęcie przez sochaczewskiego komendanta policji starań o pozyskanie pieniędzy pod budowę nowej siedziby.

Ale też zaproponowana radnym uchwała zawiera już pewien zarys rozwiązania kwestii gruntu. Nie tylko jest tu punkt o zbyciu nieruchomości na 1. Maja na rzecz Skarbu Państwa z przeznaczeniem na siedzibę policji, ale też punkt o zamianie tego gruntu na kamienicę przy Warszawskiej, gdzie w tej chwili mieści się siedziba KPP lub (i) na działki w gminie Brochów, obecnie, a pewnie i w przyszłości użytkowane przez sochaczewski Zakład Wodociągów i Kanalizacji.

Jak argumentował podczas sesji naczelnik Wydziału Gospodarki Gruntami UM Tomasz Ćwiek, oba punkty uchwały zakreślają tylko możliwości przekazania gruntu pod budowę nowej siedziby policji i mają być negocjowane jednocześnie. - Miasto na pewno na tym nie straci - podkreślał naczelnik, tłumacząc, że kamienicę na Warszawskiej można przebudować w mieszkania socjalne lub komunalne, na deficyt których cierpi Sochaczew, zaś tereny zajmowane przez ZWiK w gminie Brochów są w wieczystym użytkowaniu miasta, więc pozyskanie ich na własność również stanowi dużą wartość.

Ale wątpliwości się zrodziły, zwłaszcza co do pierwszego punktu. Radny Edward Stasiak - poza przytoczonymi już argumentami - stanowczo podkreślił, że rozumie potrzebę budowy nowej siedziby policji i uważa, że „jakieś upusty miasto powinno dać”, ale jest stanowczo przeciwny ewentualnej darowiźnie dyskutowanej działki. Z kolei radna Bogusława Cieślak dodała, że jeżeli komendzie nie uda się pozyskać pieniędzy na siedzibę, miasto zablokuje tą uchwałą wartościową działkę na wiele miesięcy.

Z kolei posypały się argumenty przeciwne. Burmistrz Bogumił Czubacki zwrócił uwagę, że uchwała ma charakter intencyjny i na te wszystkie pytania przyjdzie czas przy ewentualnej uchwale zasadniczej, określającej szczegółowo warunki przekazania gruntu. - Nadarzyła się okazja, w policji zwiększono środki na poprawę warunków jej pracy i powinniśmy z tego skorzystać - mówił burmistrz.

- Warunki, w jakich pracuje sochaczewska policja są faktycznie skandaliczne. Bo tylko tak mogę określić fakt, że policja zmuszona jest łamać przepisy Kodeksu Ruchu Drogowego, gdyż nie ma innej możliwości wyjechania ze swojej siedziby - bronił uchwały radny Józef Chocian, a wtórowała mu przewodnicząca RM Danuta Radzanowska.
Z drugiej strony decyzją większości radnych poprzedniej kadencji ograniczenia powierzchni sprzedaży handlowej na działce przy 1. Maja są tak duże, że do dzisiaj nie zainteresował się nią żaden inwestor i choć miasto co roku wystawia grunt na sprzedaż, ten nadal leży odłogiem.

- Rodzi się pytanie, czy bezpieczeństwo ma cenę - mówił z kolei nowy komendant sochaczewskiej KPP komisarz Dariusz Sipak. - Mamy sygnał, że środki na budowę nowej siedziby będą. Ale warunkiem rozpoczęcia działań, czyli ich pozyskania, jest ta uchwała. I kolejne pytanie. Jeżeli nie teraz, to kiedy? Jeżeli nie państwo, to kto? A przecież dla społeczeństwa najważniejsze są dwie rzeczy: zdrowie i bezpieczeństwo. Dlatego liczę na państwa rozsądek.

Głosowaniem radni pokazali, że są za budową siedziby policji na ul. 1. Maja - uchwałę przyjęli jednogłośnie. Wydaje się, że wątpiących najbardziej przekonał argument o intencyjności uchwały. Ale wątpliwości zostały. W ciągu najbliższych miesięcy okaże się, czy są pieniądze na policyjną inwestycję w Sochaczewie, jeżeli tak - trzeba będzie wrócić do dyskusji nad formą przekazania KPP działki po przedszkolu.

M. Figut

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (2)

LikeuLikeu
0
Taki mój krótki głos w tej sprawie.
Miasto powinno oddać Policji w wieczyste użytkowanie grunty prz ul. 1-go maja, ustalając niską stawkę dzierżawy. Pieniądze na ewentualne odkupienie gruntu Policja powinna przeznaczyć na doposażenie jednostki by nie narażać się na śmieszność i jednocześnie sprawnie dbać o nasze bezpieczeństwo.
NIe chcę zdracać tajemnic ale brak w XXI w. faksu, kserokopiarki, drukarek laserowych, telefonów komórkowych, długopisów i papieru, sprawnych aut, to tragedia - przede wszystkim dla mieszkańców, może i tochę dla tych ludzi którzy przy tak skromnych środkach utrzymują względny ład w mieście. A przestępczośc nie zatrzyma się na obecnym poziomie i ufam, że władze miasta mają tego świadomość ( i świadome są odpowiedzialności). A 1,5 mln nie kupimy później spokoju. Ktoś nie zgadza się z tym co napisałem? (2007-04-24 10:43)
ostryGLINAostryGLINA
0
Ja się zgadzam ... (2007-04-24 20:42)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy